Letní příprava mi nevadí, prozrazuje Jiří Dobrovolný

Plzeň - Pro plzeňské fanoušky není jméno Jiří Dobrovolný žádnou velkou neznámou. Přesto tohoto muže v modrobílém dresu neviděli tak často, kolik by si tento bek přál. Jiří Dobrovolný sám potvrzuje, že není zrovna příjemné, když se téměř každou sezonu musí stěhovat do jiného mužstva. Loňskou sezónu oblékl pouze plzeňský dres a to jen třikrát. Vinou zranění přišel o celou sezonu. Odhodlaně však říká: "Pro návrat a prosazení se dělám maximum".

V jaké fázi se nyní nachází tým HC Plzeň?
Jsme v polovině suché přípravy. Půlku máme za sebou a tři a půl týdne nás ještě čeká. Léto je vždycky těžké a náročné. Mně ale letní příprava nevadí.

Jak se cítíte Vy osobně?
Jsem unavený, ale bez únavy to nejde.

Mužstvo se dosti obměnilo. Jaké je nynější mužstvo z Vašeho pohledu?
Těžko říci, uvidí se na ledě. Někteří hráči odešli, ale myslím, že Ti co přišli je dobře nahradí.

Jaké vidíte šance prosadit se v novém týmu?
Rok jsem nehrál, tak uvidíme, co to se mnou na ledě udělá. Zranění ruky bylo nepříjemné, ale myslím si, že to bude dobré a že to dobře dopadne.

Byl jste mimo skoro celou sezónu. Co se vlastně stalo?
Ve třetím kole jsem nechal ruku jakoby za sebou a protihráč mi ji přimáčkl. Měl jsem spirálovitou zlomeninu pažní kosti a sezóna pro mě skončila. Prakticky jsem začal trénovat úplně znovu a do hry jsem se nedostal, protože ruka ještě nebyla pořádně uzdravená. Teď se uzdravila a schází jen, aby nabrala svalovou hmotu, kterou ztratila za těch sedm měsíců co nic nedělala.

Jiří Hanzlík, který získal s Karlovými Vary zlato říkal, že loňská sezóna byla úspěšná pro Karlovy Vary, ale ne pro něj kvůli tomu, že nemohl zasáhnout do rozhodujících bojů. Vnímáte plzeňský úspěch také takhle?
Samozřejmě. Klukům jsem moc nepomáhal, takže na tom úspěchu nemám zásluhu ani kousek. Byl jsem sice součástí týmu a s kluky jsem jezdil na každý zápas. Podporoval jsem je a snažil jsem se jim pomáhat třeba na střídačce. Pocit mám hezký a vše co k tomu patří, ale můj úspěch to nebyl. Za všechno mohli oni, já jsem se k tomu moc nepřičinil. Zkrátka jsem jim nemohl pomoci tam, kde jsem měl, takže můj úspěch to není.

Doháníte stále tréninkové manko nebo letní pauza tento skok srovnala?
Uvidí se až na ledě. Na suchu se to moc nepozná. Snažím se dělat vše, co dělají ostatní. Ruka je ale slabší, o tom se nedá debatovat. Fyzičku mám asi dobrou, ale uvidíme co udělá ruka třeba v soubojích.

Vzpomínám si na jeden zápas v minulosti, kdy jste nastoupil v roli útočníka. Jste připraven i letos v případě potřeby naskočit na tento post?
Na postu útočníka jsem hrál už vícekrát. Dvakrát v přípravě, potom proti Budějovicím a v Třinci jsem hrál také levé křídlo. Když bude třeba, naskočím tam opět. Problémy mi to nedělá.

Co říkáte na prodej extraligové licence ze Znojma do Brna?
Dalo se to čekat. Pan Vlasák o tom mluvil už asi dva nebo tři roky. Už na to asi neměl sílu nebo peníze. Každopádně bude Brno těžkým soupeřem nejen pro nás, ale pro všechny. Myslím, že se ani nedá říci, že je to nováček. Už v první lize hráli velmi dobře. Budou to zajímavé zápasy. V Brně nás čeká vyprodaný stadion a město je tam hladové po hokeji. Pro hokej je to určitě dobře.

Plzni se na Znojemském ledě moc nedařilo. Bude z tohoto ohledu Brno příjemnější soupeř?
Začínáme tam první zápas, tak uvidíme. Po sezóně budeme chytřejší.

Vy jste asi jeden z nejpovolanějších, kdo by to mohl srovnat. Proti Brnu jste si již několikrát zahrál...
Ano, hrál jsem tam a musím říci, že je to velký rozdíl, když hrajete první ligu a potom přijedete do Brna, kde je 7000 lidí, kteří na nás pořvávají oproti třem stovkám, co chodí na jiný stadion v první lize. Zažil jsem, když jsme hráli v Brně a přišlo tam asi 150 lidí. Dva roky na to už jich bylo 7500. Ten rozdíl je znát. Je to těžký zápas pro soupeře, ale hraje se tam krásně. Atmosféra každého pohltí, a když jsme tam hráli s Jihlavou, hrálo se mi dobře.

V loňské sezóně jste nastoupil na jeden zápas za Beroun, který se nyní stal jakousi farmou Sparty Praha. Myslíte, že tým, který každoročně usiluje o přežití v první lize má na to, aby takto sekundoval týmu, jako je Sparta?
Sparta je bohatý klub a bude záležet na tom, jaké juniory budou do Berouna posílat. V Plzni jsem asi 10 let a nějaký rok jsem tam také jezdil a vždycky tam byli mladí kluci a žádní přestárlí hokejisté a právě na juniorech se to stavělo. Zažil jsem také, kdy jsme byli první nebo druzí a třeba měsíc jsme neprohráli. Potom ale ti kluci, kteří byli vypůjčeni z Kladna nebo Slavie se prosadili do svých klubů a někteří z nich tam ještě hrají. Dva nebo tři hráli dokonce v nároďáku. Záleží tedy na tom, jací hráči tam budou hrát. Nezáleží na tom, jestli ten tým dělá farmu Spartě nebo komukoliv jinému. Záleží hlavně na tom, jak bude vypadat spolupráce s tou Spartou.

V Plzni hrajete již delší dobu, býváte ale často posílán na výměnný start nebo na hostování do I. ligy. Není to nepříjemné?
Určitě je a už mám možná nálepku, že jsem na hraně, které se nemohu zbavit. Věřím ale, že letos to může být dobré. Měl jsem takové náznaky už loni, ale potom přišlo zranění. Uvidíme, co bude letos.

Není lepší pro hráče s takovou nálepkou usídlit se v nižší soutěži a pokusit se ukázat tam?
Já už jsem hrál extraligu v Jihlavě a potom když spadla, zůstal jsem tam a rok pokračoval. Už jsem vůbec netušil, že bych si extraligu ještě zahrál. Potom jsem dostal šanci a vzal jsem jí za pačesy, tak uvidíme. Trochu mě možná přibrzdilo zranění, ale dělám vše pro to, aby to bylo dobré. Měl jsem rehabilitace. Teď chodím navíc do posilovny a plavu, tak doufám, že to bude dobré.

Jak se těšíte na další ročník?
Samozřejmě, že se těším. Loni jsem toho moc neodehrál. O to je ale teď ta chuť větší.