Jan Kovář #43

Jan Kovář #43: Chtěl bych v Plzni udělat pořádný týmový úspěch!

Plzeň - Jan Kovář patří i přes svůj nízký věk mezi základní stavební kameny plzeňského týmu a pravidelně nastupuje v prvních dvou formacích. Po loňské sezóně dlouho bojoval i o účast na MS, kde ale nakonec nenastoupil. Po krátké dovolené se tak rychle zapojil do přípravy s indiány.

Honzo, jak se teď cítíte v přípravě?
Zrovna jsme se s Martinem (Martin Heřman, pozn. redakce) bavili, že to není nic moc. Jsem trošku zatuhlej, ale to je asi každej rok stejný, akorát si to člověk tolik nevybavuje, ale je to teď nový pohyb na těch bruslích.

Takže je to i takové to každoroční zvykání si na novou výstroj?
Tak ani ne na výstroj, ale na jiný pohyb než doteď. Jak jsme dlouho nebyli na ledě, tak mě teď bolí všechny přitahovače, ale už si zvykám.

Jaká vlastně byla vaše letní příprava? Vy jste měl oproti zbytku týmu podstatně delší sezónu…
Začal jsem něco před polovinou té letní přípravy, víc než půlku jsem stihnul. Bylo to hodně náročné a hodně se klukům divím, že to mohli zvládnout takhle dlouhou dobu, protože na konci už jsem toho měl opravdu dost.

Měl jste tedy nějaký individuální plán?
To ne, já jsem dělal to samé, co zbytek týmu, jen jsem se zapojil později než ostatní. Kvůli zranění jsem navíc vynechal ještě jeden Zadov, ten jsem ale klukům nezáviděl (úsměv).

To zranění nebylo nic vážnějšího?
Ne ne, jenom jsem měl něco se zády, Nic, co by mě mělo dál nějak omezovat.

Sice jsi říkal, že nový pohyb na ledě teď bolí, ale určitě už jste se všichni na led těšili, že?
Jo, tak je to naše povolání a baví nás to, takže jsme rádi, že už jsme na ledě, akorát je teď delší pauza do nějakého zápasu, takže to je trošku nepříjemnější. Když už jsou přípravná utkání, tak je to ještě o fous lepší, ale i teď to zvládnem.

Poznali jste vy hráči nějaké změny tím, že odešel Marian Jelínek a nahradil jej Milan Razým?
Tak nějaký prvky v tom tréninku se změnily, je to o něco pestřejší, ale není to nic zásadního, co by se měnilo.

Stihl jste vůbec při té dlouhé sezóně a náročné přípravě nějakou dovolenou?
Jo, byli jsme s přítelkyní. Vyrazili jsme jen tak do Chorvatska na pár dnů, tam jsem chvíli poležel, takže jsem se pak do toho musel zase dostávat (úsměv).

Říkal jste, že se všichni těší na přípravné zápasy. Letos vás znovu čeká European trophy, je to něco ještě zajímavějšího?
Pro nás pro hráče to je určitě hodně zajímavý, protože je tam možnost porovnat se s tou zahraniční špičkou. Aspoň třeba i my, mladý kluci, vidíme, v čem jsou oni lepší a naopak v čem je naše síla. Taky si můžeme dokázat, že můžeme hrát hokej třeba ve Finsku, když jsme tam minulý rok vyhráli dva zápasy, takže jsme se přesvědčili, že ten hokej nehrajeme vůbec špatně. Celkově to je výborný, že se s takovými týmy potkáme a hlavně je to i braný vážně, ne jako třeba letní Tipsport Cup, který byl dříve. Takže už to je takový zápasový režim jako z ligy, což je pro nás hráče určitě hodně pozitivní.

Do začátku sezóny je daleko, takže odhadovat síly týmů je brzy, ale co čekáte vy sám od sebe v dalším ročníku?
Tak já se určitě chci posunovat dál, ale abych si dával třeba bodový cíle nebo tak, to nedělám. Chtěl bych hlavně, aby se tady udělal pořádnej týmovej úspěch, třeba i ten největší, to chtějí všichni. Je tady ještě docela dost starších hráčů, který budou brzy končit, jako třeba Martin (Straka), kterej taky určitě pro to bude chtít udělat maximum. Já doufám, že máme dost silný tým, abychom se o to v závěru poprali.

Otázka na závěr; v létě se objevovaly zprávy, že o tebe má zájem Lev Praha. Šlo o novinářský výplod, nebo jsi měl opravdu nabídku hrát KHL?
Musim říct, že jsem měl opravdu seriózní nabídky, ale rozhodl jsem se ještě zůstat tady v Plzni a jednak udělat pořádný týmový úspěch, a taky co nejvíc hrát, abych mohl časem odejít někam do zahraničí, kdyby se dařilo…

Díky za rozhovor a hodně štěstí!