Martin Straka

Kariéra Martina Straky je u konce. Bylo to skvělých 25 let a bude mi to chybět, říká

Brno - Loni rozhodl o prvním titulu pro plzeňský hokej, letos uzavírá svojí bohatou kariéru. Martin Straka odehrál proti Brnu v šestém čtvrtfinále svůj poslední zápas, který měl trochu smutný konec. "Tak to prostě chodí," uvedla plzeňská ikona ve svém posledním rozhovoru po utkání.

Byl to definitivně poslední zápas Martina Straky?
Určitě to byl poslední zápas, zvlášť po tom co jsem tady vyvedl. Tak to prostě někdy bývá. Skvělých 25 let a trochu smutný konec, ale tak to prostě chodí. Někdy je to lepší, někdy horší. Loni jsme vyhráli, letos vypadli ve čtvrtfinále.

Jaké máte dojmy po vyřazení?
To co jsem chtěl dokázat, to jsme splnili a vyhráli loni titul. Letošní sezóna byla také dobrá, ale bohužel v play-off nejlepší hráči nejsou nejlepší, což je problém. Ti co to měli táhnout, tak to netáhli.

Berete to i na sebe?
Jasně, že to beru i na sebe. Nemá cenu se tomu vyhýbat. Nezvládli jsme to a skončilo to vyřazením. Nejlepší hráči se musí prosadit.

Dá se popsat, co člověk cítí?
Já jsem asi rád, že je to za mnou. Bylo to skvělých 25 let a bude mi to chybět. Ta parta. Na zápas s Kometou jsem se hodně těšil, bohužel to nedopadlo. Trápil jsem se hrozně, možná to byla pro mě i úleva.

Proti Kometě se povedlo otočit zápas, ale nakonec to nedopadlo. Mladí hráči to sami asi neutáhnou?
Mladí hráli skvěle a dostali nás zpátky do zápasu. Chtěl jsem jim pomoc, ale nešlo to. Poděkoval jsem jim v kabině. Mladé hráče máme skvělé.

Takže o budoucnost se nebojíte?
Indrák, Moravčík, Schleiss, Machovský, to jsou hráči, kteří to můžou v budoucnosti táhnout, takže toho se nebojím.

Jaké to je pro vás loučení, nemrzí vás, že to nebylo doma?
Fanoušci jsou skvělí a doma se s nimi určitě rozloučíme. Teď se těším domů, odpočinout si a hurá zpátky do práce. Musíme tým doplnit, abychom byli konkurenceschopní, protože někteří hráči odejdou.

Když se v rychlosti podíváte zpět na svojí kariéru, co jsou ty hlavní momenty?
Určitě Nagano, kde jsem byl jako mladý. Pak MS ve Vídni, kde vlastně všichni mimo mě už ten titul měli. To bylo určitě skvělé. Teď si nejvíce cením našeho titulu, který byl první. Zažil jsem tu jízdu jako hráč i majitel, takže vím, co jsme proto museli udělat.

Užijí si vás teď více doma?
Asi jo, ale budu se do toho zapojovat dál. Zapojí se i Jirka Hanzlík. Těším se na to a už to nějakou dobu v hlavě mám, co bych chtěl dělat. Když je člověk na to připravený, končí se lépe.

Loni jste přemlouval Jaroslava Špačka, nemyslíte si, že příští rok budou přemlouvat vás?
Určitě ne. Hlavně kvůli zdraví. Nejhorší je když člověk chce, ale nejde to. Když člověk kvůli zdraví nemůže naplno trénovat, tak je to špatné. Je čas skončit.

Letos skončilo mnoho hráčů z naganské generace…
Je asi na čase. Všem je nám kolem 40 let a je čas to nechat mladším. Jenom Džegr pokračuje. Ten pojede tak pět let ještě, aby je tam všechny dohonil a překonal ještě nějaké rekordy.

Jaromír Jágr má jako majitel Kladna trochu jiné starosti?
Jsem rád, že v takové situaci jako teď Kladno jsme zaplaťpánbůh nebyli a nechtěl bych se do ní dostat! Jako hokejista už to nezažiju a jako manažer doufám taky ne!

Jak vidíte další šanci Komety proti Spartě?
Pokud bude Kometa tak urputná jako byla, tak šanci mají. Sparta má hlavně technické hráče, Kometa hraje na sílu. Sparta to bude mít nesmírně těžké před brněnským publikem. To bude skvělá série.

Jak těžká byla obhajoba loňského titulu?
Obhajoba je těžká a věděli jsme, že nemůžeme vyhrávat tituly každý rok. Pro nás bylo cílem play-off a bohužel jsme se nedostali dál. Bohužel když nejlepší hráči nehrají nejlépe, je to pak těžké.

Je to jiné, když už člověk ví, že ten titul má, a když ne a chce se o něj porvat, když je to poslední šance?
Vůle tam byla, ale prostě nám to nešlo. Trochu jsme zklamali, nebudeme kolem toho chodit. Ty zápasy byly těsné a mohlo se to otočit na obě strany.

Jak moc chyběl Jan Kovář, který loni řídil spolu s vámi plzeňskou jízdu za titulem?
Kovi byl tahoun a určitě nám moc chyběl. Ten titul u něj začal a letos jsme takového hráče neměli. Dnes za to vzal další mladý hráč Míra Indrák. Chyběl nám i Hollweg, který by se určitě uplatnil v důrazu.