ČF6: KOM - PLZ 4:3pp

ČF6: KOM - PLZ 4:3pp - Indiáni letos končí ve čtvrtfinále, klopit hlavy ale nemusí!

Plzeň - Až čtvrtý soupeř v řadě dokázal vyzrát na indiány. Úřadující mistr tak končí letošní pouť vyřazovacími boji ve čtvrtfinále.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň

4:3p
1:0, 1:3, 1:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 17. Zohorna (Žižka, Raška), 27. Němec (Hruška, Kempný), 44. Jakub Svoboda (Čermák, Jan Hanzlík), 65. Zohorna (Koreis) - 23. Indrák, 25. Petruška (Indrák, T. Sýkora), 31. Lev (Kašpařík, Jeřábek). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 7200. Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 23:11. Hity: 19:12. Vhazování: 29:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.

HC Kometa Brno

Čiliak - Miller, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - J. Svoboda, Čermák, Hruška - T. Svoboda, Němec, Káňa - Zohorna, Raška, Pivko - Vondráček, Koreis, Burian.

Machovský - Hanzlík, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Moravčík - Kratěna, Straka, Schleiss - Indrák, Lev, Pletka - Holec, Kašpařík, Vlasák - Dvořák, T. Sýkora, Pitule - od 21. min. Petruška.

Tomáš Vlasák 0 0 0 -2 0

Oba celky se pokusily hned v úvodu utkání vyzkoušet pozornost gólmana soupeře, ale ani na jedné straně se nepovedlo dostat puk mezi tři tyče. Série velkých šancí přišla na řadu ve třetí minutě, kdy na trestnou lavici usedl Dominik Boháč. Kometa se nastěhovala před Matěje Machovského, který však předvedl neuvěřitelnou sérii zákroků a zneškodnil velké šance Tomáše Svobody a následně i nejlepšího brněnského střelce Vojtěcha Němce. Když už to vypadalo, že se Plzeň ubrání oslabení a bude se moci poté dostat do útoku, přišel další trest. Za vyhození puku mimo kluziště dostal dvě minuty Jiří Hanzlík, jenže jeho nepovedenou rozehrávku hráči Komety potrestat nedokázali, navíc se nedostali k více než jedné střele na Machovského.

I indiánům se poštěstilo hrát přesilovou hru, konkrétně po faulu na Indráka. Plzeň zamkla Kometu před její brankou, ale nakonec se k první střele dostal Kratěna až po minutě z vyloučení brněnského Hrušky. Do další šance se dostali po polovině první části hráči Komety, konkrétně Němec, který však se svou ránou po ledě na úspěch pomýšlet nemohl. Po krátké odmlce došlo na další šance v šestnácté minutě. Nejprve na jedné straně neuspěl Dvořák, na druhé straně kolbiště nedokázal překonat Machovského Čermák. Na změnu skóre v první části utkání přeci jen došlo a bohužel to byl gól Komety, který v signalizované výhodě vstřelil Hynek Zohorna po přihrávce vysokou holí od Žižky, kterou sudí přehlédli.

Ve čtyřech začaly oba týmy druhou pasáž hry. V této herní činnosti branka nepadla, ale po jejím skončení se Plzeň dostala k dvěma velkým šancím, které vyprodukoval Miroslav Indrák, ve své první ještě neuspěl, v té druhé už dostal puk za záda vyjetého Čiliaka, který neudržel ránu Hanzlíka. KAJOT Aréna byla jako opařená za malou chvíli, když po střele od modré zabojoval u branky Indrák a Patrik Petruška, který dotlačil puk do branky. Mladý plzeňský útočník původem z Písku Miroslav Indrák byl hlavním aktérem i další situace, kdy se pustil do bitky s domácím Raškou, která jasného vítěze neměla. Sudí však vylučovali a Kometa si zahrála přesilovou hru, navíc po faulu Sýkory byla výhoda dokonce na 46 vteřin dvojnásobná. Kometě stačilo ale jen dvacet vteřin, než se prosadil u zadní tyčky osamocený Vojtěch Němec.

Kometa po vstřelené brance přišla s další šancí, kterou však Žižka nedokázal využít. Když přesilovka na jedné, tak i na druhé straně. V polovině zápasu si svou druhou přesilovku zahrála i Plzeň a byla to přesilovka s gólovým vyústěním. Škodovákům se povedlo zamknout domácí Brno před Čiliakem a Jakub Lev dostal puk do branky. V roce 2003 vznikl film s názvem Nuda v Brně, tento název však nešel použít o šestém čtvrtfinálovém duelu Brna a Plzně. Kometa se dostala hned několikrát ke střele na Machovského, ten ale rány od modré dobře viděl a pokryl. I Plzeň se dostala k několika výborným možnostem, ale Čiliak zachytal také výborně. Západočeši dostali šanci hrát přesilovku v závěru třetiny. Vyloučení Čiliaka se však prakticky celé přeneslo do třetí třetiny.

Bez tří vteřin dvouminutovou přesilovku sehráli hráči s okřídleným šípem na hrudi velice dobře, jenže na střelu, která by Čiliaka měla překonat, nakonec nedošlo. Brno přestálo oslabení i následný zámek před svou brankou a samo zaútočilo. Čermák nahodil před branku a Jakub Svoboda šikovnou tečí pokořil Machovského. Brno nakopla vyrovnávací trefa k další střelecké aktivitě. Brno bylo ve třetí části lepším týmem, ale i Plzeň se dostávala před Čiliaka.

Časomíra rychle ukrajovala vteřinu a nervozita stoupala na obou stranách. Vyprodaná aréna hnala Kometu kupředu a domácí se dostali k velkým šancím, zejména při vyloučení Dvořáka pět minut před koncem, kdy Němec trefil tyčku za Machovským. Celá aréna následně utichla při šanci Schleisse a následné dorážce Mozíka, ani v jednom případě se však na ukazateli skóre nic neměnilo. Utkání vítěze v normální hrací době a tudíž poprvé v sérii přišlo na program dne prodloužení.

Prodloužení trvající maximálně až dvacet minut začala aktivně Škoda, která hned v úvodu overtimu několikrát vypálila na Čiliaka, ale tomu pomohla i branková konstrukce. Brno se v prodloužení dostalo k první šanci až po téměř pěti minutách a nakonec to byla akce poslední. Koreis vybojoval puk pro Hynka Zohornu, který si vytáhl Machovského a poslal puk pod horní tyč. Plzeň tak končí ve čtvrtfinále a v celkovém pořadí letošního ročníku obsazuje páté místo.

Vladimír Kýhos (Kometa): Potvrdilo se, že čtvrtý krok není rozhodně jednoduchý, i když to po první třetině mohlo tak vypadat. To jsme byli lepší, Plzeň jsme prakticky do ničeho nepustili. Ta nás ale asi ukolébala a my pak začátek druhé části nezvládli. Plzeň na nás vlétla, je to ale logické, něco udělat musela. Utkání se zdramatizovalo, důležité bylo, že se hosté nedostali do dvoubrankového náskoku. Série to byla skvělá, bez zákeřných faulů, všichni jsme si ji užili.

Milan Razým (Plzeň): Zápas bych moc nerozváděl, hrál se skvělý hokej s perfektní diváckou kulisou. Diváci se bavili, byli skvělí, jak ti v Brně, tak i ti naši. Brno postoupilo zaslouženě, o ten krok bylo lepší. My jsme si sérii neprohráli dneska, ale na domácím ledě, kde jsme dvakrát prohráli. Vypadli jsme však se vztyčenou hlavou. Trochu je mi líto kapitána Straky, chtěli jsme Martinovi připravit lepší rozloučení.