ČF5: PLZ - KOM 2:3

ČF5: PLZ - KOM 2:3 - Kometa přetlačila Plzeň a má mečbol!

Plzeň - Důležitý zápas se odehrál ve středu v plzeňské ČEZ Aréně. Za stavu 2:2 v sérii sem potřetí přijela Kometa. Utkání pokračovalo ve styl dvou předchozich zápasů v KAJOT ARÉNĚ a prim hrály obrany, přesto diváci nakonec viděli pět gólů, stejně jako v obou plzeňských zápasech. Z důležitého vítězství 2:3 se nakonec radovali hosté, kteří jsou tak jediný krok od postupu do semifinále.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

2:3
0:0, 1:2, 1:1

Branky a nahrávky: 29. Pletka (Seman, Straka), 46. Kratěna (Pletka) – 27. Svoboda T. (Němec, Pivko), 36. Vondráček (Koreis), 43. Pivko (Svoboda T., Němec). Rozhodčí: Hodek, Mikula – Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6815. Střely na branku: 26:34. Zblokované střely: 16:9. Hity: 14:10. Vhazování: 42:18. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

Machovský – Seman, Hanzlík, Jeřábek, Slovák, Moravčík, Mozík, Boháč – Pletka, Straka, Duda – Lev, Vlasák, Kratěna – Schleiss, Kašpařík, Indrák – Sýkora J., Sýkora T., Dvořák – Holec

HC Kometa Brno

Čiliak – Hanzlík, Miller, Kempný, Kováčik, Žižka, Kuboš, Dlapa – Hruška, Čermák, Svoboda J. – Káňa, Němec, Svoboda T. – Pivko, Raška, Zohorna – Burian, Koreis, Vondráček – Mrázek

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Zápas o mečbol začal poněkud opatrněji. Jako první si zásah připsal po lehkém nahození Machovský. Ve třetí minutě si mohla Plzeň zahrát přesilovou hru, ale ta trvala pouhých deset vteřin, protože pak se odebral na trestnou lavici Straka. V šesté minutě byla k vidění první velká šance zápasu. Gól na hokejce měl Hruška, ale Machovský jeho pokus i následné dorážky zlikvidoval. Na druhé straně o necelou minutu později našel Kašpařík Indráka, jehož střelu mezi betony ale Čiliak za svá záda nepustil. V desáté minutě hrála Kometa přesilovou hru. A i když se hodně držela v útočném pásmu, nedařilo se jí dostat ke střele. Až třináct vteřin před návratem vyloučeného Dudy prověřil Machovského pozornost Kempný. Plzeň se celkem bez problémů ubránila. A stejně tak i v plynule navazující přesilovce domácích Kometa. Čiliaka vystrašila jen Pletkova střela, která ale nenašla svůj cíl. V sedmnácté minutě zabrnkal na nervy domácích diváků gólman Machovský. Tomáš Svoboda střílel z úhlu, puk ale proskotačil brankovištěm a domácí brankář si ho jen tak nesrazil za svá záda. Dvě a půl minuty před koncem první třetiny sáhl Burian Dudovi do úsměvu a byl za to odeslán na čtyři minuty na trestnou lavici. První polovina přesilové hry, která spadala do první dvacetiminutovky, se ale Škodovce vůbec nevydařila.

Využít se nepovedlo ani druhou polovinu dlouhé početní výhody. Pletka měl sice po Dudově příhře dobrou šanci, nepodařilo se mu ale puk ztečovat do sítě. Už při plném počtu hráčů na ledě se rozjel Ján Sýkora, jeho střela skončila vysoko nad. Plzeň nevyužila ani třetí šanci v rychlém sledu za sebou. Duda posílal střílenou přihrávku na Straku, jeho pokus ukryl Čiliak do lapačky. Ve dvacáté sedmé minutě se do šance dostal Jiří Hanzlík, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Hanzlík ho provedl ukázkově, Čiliak byl překonán, puk však skončil na brankové konstrukci. A takové šance se v hokeji musí proměňovat, jinak přijde trest. A ten pro Plzeň přišel ještě v té samé minutě. Tomáš Svoboda byl nedůsledně bráněn, čehož využil a ještě v pádu poslal kotouč za záda Machovského - 0:1. Plzeň ale dokázala rychle odpovědět. Po minutě a deset vteřinách založil parádní akci Martin Straka, předal puk Semanovi, který už se zdál být ve střelecké pozici, místo toho nabídl kotouč Václavu Pletkovi, který se nemýlil a utnul tak dlouhé čekání na vstřelení gól - 1:1. Poté byli diváci svědky dvou spálených velkých šancí. První měl brněnský Jakub Svoboda, ale netrefil odkrytou branku. Druhou měl Duda, ale neuspěl tváři v tvář Čiliakovi. V pětatřicáté minutě poslal Pletka puk na Dudu, ten na Straku, ale kapitán Škodovky ho neusměrnil do sítě. To Tomáš Vondráček na druhé straně k překvapení všech upěl. Před Machovským byla skrumáž a brněnský útočník se zorientoval nejrychleji - 1:2. Poté Duda ještě fauloval, ale Brno svou přesilovou hru zužitkovat nedokázalo.

Třetí třetinu místo v tlaku začala Plzeň v oslabení. Kometa navíc dokázala početní výhodu využít. Perfektní přihrávku Tomáše Svobody poslal za Machovského Libor Pivko – 1:3. Plzeň se poté rychle nahrnula do útoku a především útok s Dvořákem a oběma Sýkory působil Čiliakovi velké problémy. Puk za brankáře Komety se však propašovat nepodařilo. Indiáni se mohli ale přece jen zaradovat. Ve čtyřicáté šesté minutě Pletka u úhlu vystřelil, puk se odrazil od nohy Ondřeje Kratěny za brankovou čáru. Tuto branku, jak už je u Kratěny v sérii zvykem, musel potvrdit videorozhodčí - 2:3. Brno chtělo svůj dvougólový náskok zpět. Zohornův pokus při akci dva na jednoho ale skončil v lapačce Machovského. Plzeň se hnala za vyrovnáním, Kometa ale dobře bránila, Škodovka se málokdy dostala ke střele na Čiliaka a čas pro domácí utíkal rychle. Tři minuty před koncem někdo z plzeňských tečoval Mozíkovu střelu od modré čáry, Čiliak puk udržel. Minutu a půl před třetí sirénou měl dobrou příležitost Kratěna, ale ani on neuspěl. Téměř se sirénou ještě pálil Ján Sýkora, ale nedal. Brno si tak v Plzni vybojovalo mečbol.

Čtvrtfinále HC Škoda Plzeň – HC Kometa Brno 2-3!

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): Na začátku jsme si říkali s Vladimírem Kýhosem, ať je to hezká série, ať se to líbí divákům, aby se rozhodlo na ledě. A to se zatím děje. Dneska musíme sportovně uznat, že soupeř byl lepší, kompaktnější. Dneska jsme moc šancí neměli. Nakonec rozhodla přesilovka, kterou využili hosté po naší hrubé chybě. Vůbec inkasované góly byly dost smolné, ale i takové padají. A my jsme se ke gólům nedostali, neproměnili jsme se trestné střílení. V závěru jsme se sice snažili, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Zbraně ale ještě neskládáme, kdo chce postoupit, musí vyhrát čtyři zápasy, my se teď pokusíme sérii prodloužit na nejdelší možnou.

Martin Pešout (HC Kometa Brno): V první třetině jsme se dostávali do šancí, jen nás brzdili naše fauly. Po přestávce jsme začali hrát soustředěně a to se nám vyplatili. Domácí sice rychle vyrovnali, ale nám se pak podařilo ještě na konci třetiny dát druhý gól a na začátku třetiny jsme se dostali do dvoubrankového náskoku. Musím smeknout před domácími, co si dokázali vytvořit za tlak, a i když dali druhý gól, tak my jsme si vítězství podrželi. Chtěl bych ještě říci, že jsme viděli další krásný zápas této série. Trochu mě mrzí, že v celostátních médiích se o této sérii tak nemluví, spíše se věnují těm ostatním, kde se nehraje jen hezký hokej, ale i věci, které k němu nepatří. Tady ale hráči, jak naši tak plzeňští, podávají výborné výkony a nehraje se nijak zákeřně.