PLZ-KOM 1:4

ČF1: PLZ-KOM 1:4 - V prvním zápase play-off obhájce titulu zaváhal

Plzeň - V prvním čtvrtfinálovém utkání se lépe dařilo Brnu. Už v první třetině se dostalo do dvoubrankového náskoku, který si v podstatě drželo po celý zápas. Jediným úspěšným střelcem Plzně byl slovenský forvard Ján Sýkora.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

1:4
0:2, 1:1, 0:1

Branky a nahrávky: 33. J. Sýkora (Dvořák) – 11. J. Hruška (Čermák), 15. J. Hruška (V. Němec), 26. V. Němec (T. Svoboda), 46. V. Němec (Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5483. Střely na branku: 22:21. Zblokované střely: 14:14. Hity: 19:14. Vhazování: 28:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.

Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo, od 53. navíc Moravčík - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule - od 53. navíc Schleiss.

HC Kometa Brno

Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, Koreis, Burian - Vondráček, P. Mrázek, Pivko.

Tomáš Vlasák 0 0 0 -2 0

Utkání začalo velmi opatrně. První vážnější zákrok si připsal Machovský o Koreisově střele na začátku třetí minuty. Na konci páté minuty ale přišel velký tlak domácích. Čiliak se pořádně zapotil po Mozíkově střele a následné Kašpaříkově dorážce. Ještě více starostí mu nadělala bekhendová střela Dudy. Ale ani tentokrát puk za jeho zády neskončil. Na druhou stranu vyrazil vzápětí Káňa, také jeho pokus řádně protáhl Machovského. Káňa měl i další velkou šanci. Přihrával z poza branky do chumlu před Machovským, ale nikdo z jeho spoluhráčů této nabídky nevyužil. Jenže v 11. minutě už Kometa nabídnutou šanci dokázala využít přímo dokonale. Dudovi se při přesilové hře zamotal puk, čehož využil Hruška a společně s Čermákem najížděli na jediného vracejícího se obránce. Několikrát si vyměnili puk, aby ho Jan Hruška poslal za záda Machovského - 0:1.

V 15. minutě přišly pro domácí Plzeň další horké chvíle. Na trestné lavici seděli Jiří Hanzlík a Tomáš Frolo a indiány čekalo 54 vteřin ve třech proti pěti. Této výhody přesně s návratem Hanzlíka na led dokázal využít Jan Hruška, který vstřelil svůj druhý gól v zápase - 0:2. Kometa téměř plynule navázala další početní výhodou, ve které se zkoušel prosadit střelou po zemi Koreis. Machovský byl tentokrát na místě. Ještě půl minuty před koncem první třetiny nečekaně od modré vypálil Kováčik, plzeňský gólman puk schoval v náručí.

Do druhé třetiny vstoupila Plzeň mnohem aktivněji. Hned v úvodní minutě mohl snížit po souhře s Vlasákem Pletka, ale jeho pokus se neujal. Za svou aktivitu si Plzeň vysloužila přesilovou hru. Domácí si vytvořili hned několik dobrých příležitostí, ale Čiliak je fantastickými zákroky pochytal. Brno se téměř v prvních pěti minutách druhé dvacetiminutovky nemohlo dostat do útočného pásma. Ale když už před Machovského Kometa pronikla, potvrdilo se, že je hokej krásný ale také krutý sport. Machovský si neporozuměl s obránci, rozehrál kotouč za brankou, obránci ho však nezískali. Naopak ho za záda domácího brankáře tečoval Vojtěch Němec - 0:3.

V polovině utkání mohlo Brno ještě navýšit svůj náskok, Jakub Svoboda orazítkoval však pouze břevno. O chvíli později Zohorna tečoval před Machovským pokus svého spoluhráče těsně mimo tři tyče. Až poté se dokázala prosadit Plzeň. Ve 33. Minutě se v mele před Čiliakem nejlépe a nejrychleji zorientoval Ján Sýkora, který dokázal na poslední chvíli z bezprostřední blízkosti zvednout puk nad beton gólmana Komety - 1:3. Plzeň si vytvořila obrovský tlak, brněnská obrana po obdrženém gólu nevěděla, kde jí hlava stojí. Další velkou šanci měl Kašpařík, ale před odkrytou brankou promáchl. Ale ani Machovský nebyl zcela bez práce. Po jedné ze střel Brna mu puk propadl a jen tak tak že neskončil za brankovou čarou. Škodovka se nadechovala ke konci třetiny k velkému náporu, ale Brno bylo velmi dobře připraveno, v posledních dvou minutách téměř nepustilo Plzeň do útočného pásma.

Hned na začátku třetí části měli domácí dobrou příležitost po nepřesné Čiliakově rozehrávce. Nedokázali ji však zužitkovat. Po další situaci se dokonce zkoumalo video. Pletkovu střelu vykopl výborný Čiliak z brankové čáry. A na druhé straně udeřilo. Machovský neudržel střelu od modré čáry a také Vojtěch Němec se díky své dorážce stal dalším dvougólovým střelcem zápasu - 1:4. Plzeň se ještě nechtěla vzdát a pokoušela se utkání zdramatizovat, Brno však hrálo přesně to, co potřebovala a domácí se jen těžko dostávali do útočného pásma. Hruška navíc útočil na hattrick, bekhendovým pokusem Machovského ale nepřekonal.

Z Plzně měl dobrou příležitost Ján Sýkora, ale Čiliak jeho střelu schoval do lapačky. V dalším průběhu třetí třetiny se Plzni nedařily přihrávky a do útočného pásma se dostávala sporadickyZávěr ještě mohl okořenit pokus o bitku Frola s Koreisem. Plzeňský rodák v brněnských barvách však nabídku Tomáše Frola neakceptoval a rozhodl se ze souboje utéci. Plzeň ale i tak zaslouženě prohrála před návštěvou neodpovídající vyřazovacím bojům.

Čtvrtfinále HC Škoda Plzeň – HC Kometa Brno 0-1!

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): Hosté dneska vyhráli zaslouženě, byli lepším týmem a my jsme jim to hodně i usnadnili. Prvních deset minut jsme měli více ze hry, ale pak jsme inkasovali při naší přesilovce, pak přišla naše oslabení, Brno odskočilo o dva góly, to nás trochu zaskočili. Ani po třetím gólu jsme zbraně nesložili a z našeho tlaku jsme vytěžili jen jednu branku. Vůbec jsme netrefovali bránu, Brno náš tlak přestálo. Ve třetí třetině to Kometa dobře odbránila a k ničemu nás nepustila. Na příští zápas se musíme lépe připravit, soupeř udělal první krok, zítra ho musíme udělat my.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno) : Připravovali jsme se hlavně na první třetiny Plzně, věděli jsme, že se jim daří. TO se nám povedlo, vstoupili jsme do třetiny aktivně, měli jsme dobrý pohyb, vynutili jsme si fauly a povedlo se nám skórovat. Ve druhé třetině jsme čekali, dostali jsme soupeře do tlaku, což gradovalo inkasovaným gólem. Musím říct, že jsme měli i kliku, že jsme neinkasovali a třetí branka nás uklidnila. Ve třetí třetině jsme Plzeň už do ničeho nepustili, musím všechny kluky pochválit. Na příští zápas se musíme zase dobře připravit a vstoupit do něj jako dneska.