Vojtěch Mozík

Než odletím do New Jersey, tak mi mamka uvaří svíčkovou, směje se Vojta Mozík

Plzeň - Dva týdny bude na západě Čech trénovat Vojtěch Mozík, bývalý hráč HC Škoda Plzeň, kterého v červnu draftoval tým zámořské NHL New Jersey Devils. „Potom, co jsem odešel, pořád trénuji. O dovolené nemůže být řeč. Nejdříve na suchu, potom kemp v New Jersey. Teď děkuji Plzni, že mi umožnila se připravovat v HM Aréně. V září odlétám za moře a věřím, že se v New Jersey prosadím,“ svěřuje se reprezentační obránce.

Vojto, absolvoval jste přípravný kemp, který by vám mohl otevřít cestu do New Jersey Devils. Jaká to byla zkušenost?
Vynikající. Ale už jsem byl na kempu New York Rangers, takže jsem věděl, co od toho čekat.

Popište nám jeden den v kempu…
Trénink začínal ráno rozcvičením. Hodinový trénink, který byl často rozdělený pro obránce a útočníky. Pauza a další hodinový trénink. Pak následovala posilovna, mítinky ohledně stravy a výživy. Což je věc, kterou jsem jako mladý kluk dříve moc neřešil a jedl, co mě napadlo. Poslední tři roky si to hlídám a jím jen zdravé věci. Ráno jogurt a müsli, celozrnné pečivo. Snažím se jíst kvalitní kuřecí maso, rybu. Vaří mi mamka nebo přítelkyně. Já sám vařit neumím a nebaví mě to, ale když není zbytí, tak to také zvládnu. Tradičním českým jídlům nebo třeba pizze se snažím vyhnout. Ale od září budu možná rok pryč, tak si asi doma nechám uvařit svíčkovou.

Co jste dělal ve volných chvílích?
Ze stadionu jsme odjížděli zhruba ve 14 hodin si odpočinout na hotel. Klub nás bral často na výlety, na prohlídky města na Hudson River, na baseball a na jiná místa, to bylo moc příjemné.

Co pro vás bylo za mořem po hokejové stránce nové?
Nevím. Těžko hledat něco úplně jiného. Žádná věda to nebyla. Zajímavé byly speciální tréninky pro obránce zaměřené třeba na střelbu a techniku hole. To bylo trošku odlišné od toho, co jsem zažil. Jinak to byly standardní tréninky.

Na kempu byl s vámi i Pavel Zacha draftovaný letos jako šestý hráč. Povídali jste si spolu?
Bylo tam 45 dalších hráčů. S Pavlem jsme si samozřejmě rozuměli nejlépe. I když větší problémy s angličtinou nemám, samozřejmě je ještě hodně co zlepšovat. S Pavlem jsme si ale dost povídali. Bylo zajímavé, že po podpisu smlouvy, kterou uzavřel během kempu, mu všichni okolo gratulovali. Čekal jsem nějaké závistivé reakce, ale to se nedělo. Na sezónu se s námi připravoval i Adam Henrique, který loni vyhrál kanadské bodování klubu. Na hlavním kempu, který začíná 10. září bude celý tým. Určitě si musím zvyknout na menší hřiště, větší rychlost a tvrdost. Ale to není nic nereálného.

Opravdu tam nejiskřila rivalita?
Zatím jsem nezažil, že by někdo někomu něco nepřál. Ale čekám to během přípravných zápasů. Byly tam i Švédi, Bělorus, Rus a překvapilo mě, jak po podpisu smlouvy Pavlovi všichni gratulovali. Byl vidět respekt a úcta. On byl z nás všech draftovaný jako první, teoreticky má největší šanci se prosadit do prvního mužstva. Neviděl jsem ale ze strany ostatních účastníků kempu žádnou závist, i když i tam o něj byl velký mediální zájem.

S Patrikem Eliášem jste se potkal při pražském srazu organizovaným reprezentačním trenérem Vladimírem Vůjtkem. O čem jste si povídali?
Nabídl mi pomoc. Cokoliv budeme potřebovat, tak se na něj máme obrátit. Ale i on se ptal, jak to teď vypadá v New Jersey, kde se vyměnilo celé vedení a on neví, jak to tam bude vypadat. Trochu nejistoty na něm bylo znát. Každopádně hráč jeho jména a zkušeností se nemusí ničeho bát. Nesmazatelně se v New Jersey zapsal a českému hokeji tam vydobyl skvělé jméno.

V Plzni jste byl naposledy v půlce června při přípravném fotbalovém utkání v Losiné. Co jste od té doby ještě stíhal?
Vše jsem zaměřil na přípravu. Samozřejmě většinu času na suchu. Hodně jsem se učil angličtinu. V tom směru mi pomohla sestra, která ji vyučuje. Dovolenou jsem téměř neměl. Navíc mě po kempu v New Jersey trošku bolelo koleno, takže jsem podstoupil drobný artroskopický zákrok a dva týdny jsem rehabilitoval. Vše se ale dobře hojí, takže nemám obavy, že bych měl mít nějaké přetrvávající potíže. Příští týden budu fit a věřím, že budu v pořádku. Tenhle týden se ale ještě podvědomě šetřím.

Teď trénujete v Plzni. Jaké jsou další plány?
Ještě příští týden zde budu, za což jsem klukům vděčný. Pak budu necelý týden doma. 5. září odlétám a 10. září hrajeme první přípravný zápas v Buffalu. Soutěž začíná asi o tři týdny později. Do přípravných zápasů zasáhnou ti, kteří mají šanci se dostat do prvního týmu. Oproti kempu už došlo k nějakému vyřazování, takže jsem rád, že jsem pořád ve hře.

Mluvil s vámi někdo?
Měl jsem pohovor s trenéry, kde mě chválili. Ptali se mě, jaké jsou mé přednosti. Jestli se nebojím hrát přesilovky, jakou mám podle svého mínění střelu. Oni mě měli dobře přečteného, ale asi chtěli vyzkoušet, co jim o sobě povím. Což bylo pro mě zvláštní, těžké. To by měl posuzovat někdo jiný. Ale vím, že má silná stránka jsou přesilovky, které jsem v Plzni hrál a právě také tvrdá a přesná střelba. Doufám, že o tom přesvědčím trenéry i za mořem.

Děkuji za rozhovor, přeji mnoho úspěchů!