PLZ - VIT 3:4 - Přestřelka body nepřinesla

P l z e ň - Již po necelých sedmi minutách střetnutí s rivalem z Vítkovic vedla Plzeň brankou Tvrdoně ve vlastním oslabení. Pak však zaúřadovali hosté. V rozmezí tří minut otočili vývoj skore Procházka a Kuboš. Modrobílí snížili v polovině zápasu, kdy unikátní souhru beků zakončil Cartelli. Radost domácích však netrvala ani dvě minuty. Ve 32. minutě vyhnal Málka z branky Irgl. Třetí třetina se Plzni nepovedla, ve 47. minutě vrátil Vítkovicím dvoubrankové vedení Kaňa. Západočeši ještě šest minut před koncem snížili, na dokonání zvratu už však neměli čas ani síly.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

3:4
1:0, 1:3, 1:1

Branky a nahrávky: 7. Tvrdoň, 31. Cartelli (Výborný, M. Straka), 55. A. Padělek (Andrašovský) - 25. R. Procházka (Philipp), 28. Kuboš (Philipp), 32. Irgl (Krenželok), 47. Káňa (Krenželok). Rozhodčí: Turčan - Bláha, Kareš. Vyloučení: 7:9, navíc Philipp (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5163.

Málek (32. Jež) - Cartelli, Výborný, Klaus, Štěpánek, Nedoma, Jindřich, od 53. navíc Pulpán - Zelenka, D. Moravec, M. Straka - Důras, Koukal, Adamský - A. Padělěk, Kracík, Andrašovský - Sakata, Látal, Tvrdoň.

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Gulaši, R. Polák, od 37. navíc Dresler - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Tomášek, Káňa, Hulva.

Jiří Zelenka 0 0 0 2 2

Plzeňští vstoupili do úvodní třetiny velice aktivně i díky přesilové hře hned ve druhé minutě. Cartelli dělovkou od modré vyslal kotouč na branku, ale pouze orazítkoval tyč. Hned poté se sám před Pincem ocitl Důras, ale bekhendovou střelou mezi gólmanovy betony neuspěl. Štěstí pak zkoušel Kracík, jenž překvapil vítkovického gólmana náhlým povyjetím zpoza branky, ale také Pince nepřekonal. Když Plzeň hrála první oslabení za Jindřichovu hru vysokou holí, přišel první úspěch domácích. Plzeň hrála oslabení excelentně a Vítkovice nepustila ani k jedné střele. Naopak Tvrdoň zachytil chybnou nahrávku mezi vítkovickými beky, zmocnil se puku a uháněl v brejku na Pince, kterého prostřelil mezi betony. Po vyloučení Kaňy vypálil od modré Klaus. Puk Pinc vyrazil před Důrase, před kterým byla polovina odkryté branky. Puk se mu ale příliš rychle dostal mezi brusle, takže jej nestihl zpracovat. Necelou minutu před koncem první třetiny hrála Plzeň přesilovou hru a nechybělo mnoho, aby zvýšila svůj náskok. Zelenka dostal puk před vítkovickou brankou. Mohl už vystřelit, ale zvolil přihrávku. Měl na výběr Moravce a Michala Straku. Vybral si prvně jmenovaného, ale bývalý vítkovický kapitán obrovskou šanci neproměnil. První třetina skončila tedy zaslouženým jednobrankovým vedením domácích.

Do druhé třetiny vstoupila Plzeň hodně vlažně. Naopak Vítkovice se razantně zlepšily a hned to potvrdily. Plzeň se již delší dobu bránila v obranně třetině, a když chtěla puk vyhodit ze třetiny, tak Cartelli nešťastně puk tečoval přímo na hokejku Procházkovi, který hned od modré vystřelil a poprvé překonal Málka. Zanedlouho byl vyloučen domácí obránce Cartelli a Vítkovice v přesilovce dokonaly rychlý obrat. Kubošova střela z mezikruží propadla Málkovi mezi betony. Domácí ovšem odpověděli včas. Dva obránci Plzně utočili dva na jednoho. Výborný nalákal k sobě obránce a předal puk najíždějícímu Cartellimu mezi kruhy, jenž střelou švihem překonal Pince. Ovšem i Vítkovice odpověděly rychle. Plzeňský obránce nastřelil vítkovického hráče na modré do nohou a puk se odrazil až do třetiny domácích. Málek vyjel z branky s úmyslem odpálit kotouč do středního pásma. Těsně na modré u mantinelu jej však zachytil Krenželok. Okamžitě přihrál Irglovi před branku, kam se Málek nestihl vrátit. Pro střelce již nebyl problém dostat dostat puk za brankovou čaru. Po této brance na pokyn plzeňské střídačky došlo k výměně plzeňských brankářů. Málka vystřídal Jež. Plzeňské inkasovaný gól nezlomil, ba naopak spíše nabudil. Hra dostala obrovský spád a Plzeň se dostala do laufu, když obrovské šance měli Zelenka, Důras a Padělek. Ani jednomu se ale nepodařilo proměnit.

Plzni se ve třetí třetině už nedařilo jako v té první. Šance výrazně ubyly a naopak Vítkovice nebezpečně kousaly. Ve 47. minutě Kaňa dorazil nastřelený puk za Ježova záda a dostal tím hosty do dvoubrankového vedení. Šest minut před koncem se ale naskytla Plzni obrovská příležitost ke vstřelení kontaktní branky. Téměř minutu a tři čtvrtě přesilovka pět na tři. Po sérii přihrávek se přes Andrašovského dostal puk k dorážejícímu Padělkovi a ten vstřelenou brankou vykřesal naději k vyrovnání. Po vstřelené brance se domácí hráči nepostavili včas na buly a sudí Turčan vhodil puk do hry, když byli připraveny jen vítkovičtí hráči. V 56. minutě měl Zelenka vyrovnání ne své holi. Dostal zpětnou přihrávku zpoza branky, ale Pinc ukázkovým semaforem přidržel puk v lapačce. V závěrečných sekundách se Plzeň už nevymanila z křeče. Nemohla se dostat z vlastního pásma, aby mohla zkusit štěstí v power play. To se ji podařilo až jedenáct sekund před koncem a to už bylo pozdě. I přes prohru po dlouhé době diváci ocenili předvedený výkon potleskem.

Marek Sýkora (Plzeň): "První třetinu jsme sehráli dobře a je škoda, že jsme skórovali pouze jednou. Bohužel ve druhé třetině hráči hráli laxně, nenastoupili do ní soustředěně a Vítkovice to potrestaly góly a převzali iniciativu. My jsme už do konce zápasu tahali za kratší konec. Střídání Málka byl pokyn z lavičky, doufal jsem, že by to mohl být impulz pro mužstvo. Trnka nenastoupil, protože jej při rozbruslení píchlo v třísle a nemohl hrát."

Miloš Holaň (Vítkovice): "Mužstvo povzbudil návrat Jiřího Burgera, který nastoupil se sebezapřením a moc nám pomohl. V Plzni jsme potřebovali po dvou smolných prohrách konečně bodovat. V první třetině jsme ale nehráli dobře a můžeme být rádi, že jsme inkasovali pouze jednou. Díky přísnému vylučování se hráči nemohli dostat tak rychle do tempa. Od druhé třetiny se náš výkon zlepšil a já musím všem hráčům poděkovat za vůli po vítězství."