Dorostenci Heřmánkovi zkazil radost sparťanský kapitán Sladký

Příprava dorostu: HC Lasselsberger Plzeň - HC Sparta Praha 2:3. Před odjezdem na turnaj do Karlových Varů nastoupili dorostenci Plzně proti silné Spartě. Nová posila Jiří Heřmánek, jenž loni hostoval v prvoligových Rokycanech, sice dvěma góly smazal náskok sparťanů, ovšem 20 vteřin před koncem rozhodl nejlepší hráč na ledě, kapitán Sparty Jan Sladký o tom, že z výhry se budou radovat sparťané.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

2:3
0:0, 0:2, 2:1

Branky a nahrávky: 44. Heřmánek (Pánek), 53. Heřmánek (Zeman) - 29. Sladký (Bessonov), 39. Čížek, 60. Sladký (Bessonov). Diváci: 50.

Dvořák (31. Panec) - Chudý, Zeman, Andrle, Špiler, Rutta, Pour - Šamlot, Heřmánek, Novák - Šimek, Pitule, Dušek - Pánek, Kovář, Trojan (D. Růžička, Urbánek).

Pucholt (Hrubý) - R. Malý, Cima, Čížek, Grin, Hanzl, Cicvárek - Bessonov, Klolář, T. Bříza, Forman, Fiala, Vošmik, Morkes, Mišner, Slaba, Sladký, Husák, Kedršt, Ivanov, Kudláček.

Dorostenci Plzně vstoupili do zápasu o něco aktivněji, ale v útoku byli jaloví. Tato vlastnost jim ostatně vydržela celý zápas. Hned v úvodu zápasu neproměnila velkou šanci posila z Berouna Pánek. Na druhé straně sparťané hrozili z brejků, v 6. minutě akci dvou na jednoho nezakončil Ivanov. Když se třetina překulila do druhé poloviny, zaskvěl se Dvořák výborným zákrokem proti střele Fialy, jehož ideálně našel Slaba.

Rozhodčí mnohem víc trestal sparťany, v první třetině nabídl modrobílým více než minutovou přesilovku pět na tři. Tu Plzeňané "propřihrávali", jedinou větší šanci měl obránce Špiler, jenž si pro střelu najelmezi kruhy. Naopak domácí zadáci nepokryli hráče vracejícího se z trestné lavice a mohli být rádi za bezbrankové skóre. V závěru třetiny ještě spálil šanci plzeňský útočník Novák.

Na konci 24. minuty neuspěl tváři v tvář sparťanskému gólmanovi Trojan, jehož do úniku pěkně vyslalo pravé křídlo z Klatov Šimek. Těsně před polovinou zápasu však udeřilo na druhé straně. Z pravé strany našel Vladimír Bessonov kapitána Jana Sladkého, který dorazil puk do sítě. Sladký na ledě převyšoval většinu svých spoluhráčů i protihráčů a byl nejlepším hráčem zápasu.

Plzeň kontrovala Šamlotem, jenž střelu Zemana tečoval sice pěkně, ale mimo. Ve 39. minutě hosté vedení zvýraznili po zaváhání čerstvě vystřídavšího brankáře Michala Pance, nové tváře z Milevska. Od modré napřáhl Václav Čížek a byť měl gólman dobrý výhled, rozsvítilo se za ním červené světlo. Osm vteřin před koncem třetiny zaujala Sparta odvoláním brankáře, ale ani jedno z mužstev nastalé situace nevyužilo.

Ve 44. minutě se poprvé radovali domácí, když táborský odchovanec Jiří Heřmánek dorazil do sítě zapomenutý puk před brankou. Ve 47. minutě se dostal sám před Pance Sladký, ale neskóroval. O dvě minuty pobavil fanoušky plzeňský Špiler ukázkově provedeným bodyčekem.

Na dvou gólový rozdíl mohli sparťané zvýšit v 51. minutě po úniku dvojice Bessonov - Sladký, ale obrovskou příležitost nevyužili. O dvě minuty vypálil z levé strany Jiří Heřmánek a puk se od levé tyče odrazil do sítě. Bylo vyrovnáno. Sparta bojovala o vítězný gól. Ten měl v 57. minutě na holi Sladký, ale Špiler ho ve velké příležitosti stihl faulovat. Nakonec se Sparta přece jen dočkala. 20 vteřin před koncem objel branku Jan Sladký, Panec si nestihl pokrýt přední tyč a sparťanský kapitán vstřelil vítězný gól. Plzeňští trenéři marně protestovali, že se mělo po předchozím ataku brankáře ze strany sparťanů vhazovat ve středním pásmu.

Vladimír Bednář (trenér HC Lasselsberger Plzeň): Hra z naší strany nebyla špatná, ale potýkáme se se špatnou koncovkou. Jinak měl dnešní zápas všechny rysy přípravného utkání. Projev nebyl úplně uhlazený. Je škoda, že jsme dostali rozhodující gól tak krátce před koncem. Jsou to ale nezkušení kluci a snad si to vezmou k srdci a pro příště se poučí. Postrádali jsme Boháče, Stránského a Kubalíka, kteří jsou na srazu reprezentační šestnáctky, ale hráči chyběli i našemu soupeři. Náš kádr pro dorosteneckou extraligu je už tak z 99 procent uzavřený.

Karel Holý (trenér HC Sparta Praha): Byla to typická příprava v pátek odpoledne. Máme v téhle kategorii k dispozici 35 hráčů a pořád je všechny střídáme dokola. Z toho vyplývá různá kvalita jednotlivých zápasů. S výsledkem jsme spokojeni.