Dorostenci přijíždějí z jihu Čech s půltuctem branek

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Dorost: HC České Budějovice - HC Lasselsberger Plzeň 6:1. Střetnutí na jihu Čech skončilo stejně jako předchozí venkovní utkání na ledě Kladna. Po vysokém domácím vítězství nad nováčkem z Ústí nad Labem tak přišlo opět vystřízlivění. Západočeši drželi dlouho s domácím týmem krok, ale ten čtyřmi brankami v závěrečné třetině ukázal svou sílu.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

6:1
0:0, 2:1, 4:0

Branky a nahrávky: 25. Ťoupal (Feferle), 29. Ferebauer (Feferle), 50. Rezek (Sekera), 52. Janeček (Rezek), 55. Sekera (Heindl), 57. Ťoupal (Feferle) - 23. Trojan. Rozhodčí: Němec - Jindra, Knor. Vyloučení: 6:5, navíc Boháč 10 min a Růžička (oba PLZ) na 5 min a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 200.

Banes Motor České Budějovice

Tábor - Semrád, Havran - Vráblík, Heindl - Klement, Budina - Ferebauer, Vondruška, Feferle - Ťoupal, Bíza, Hudler (od 21. Sekera) - Ježek, Rezek, Sekera (od 21. Janeček).

Panec - Špiler, Pour, Chudý, Boháč, Šustr, Zeman, Růžička, Rutta - Pitule, Šamlot, Trojan, Dušek, Kovář, Pánek, Kubalík, Novák, Šimek, Heřmánek, Urbánek, Stránský.

Petr Zeman 0 0 0 0 2

Po závěrečné siréně budějovičtí dorostenci rozduněli kabinu písničkou Dávej ber od Sagvana Tofiho. S nadsázkou můžeme říci, že se jedná o symboliku, protože na rozdíl od svého soupeře mladí Jihočeši dávali branky a za to berou dva body za vítězství.

Utkání ale na vysokou výhru domácích dlouho nevypadalo. Úvod plný bruslení a úporných obran příliš rušných momentů nepřinesl. Ve 4. minutě z levého kruhu pálil do gólmana Západočechů Pance Rezek, v 8. minutě nedokázal bekhendem z otočky do odkryté branky domácích zasunout puk plzeňský Kubalík. Největší vzrušení prvního dějství přišlo v čase 9:31. Plzeňané po odpískání vstřelili branku, kterou se hlavní rozhodčí Václav Němec poněkud překvapivě chystal uznat. Po dodatečné konzultaci s brankovým sudím své rozhodnutí ale vzal zpět, čímž vyvolal vlnu nevole na střídačce hostů, kteří reklamovali, že gól už byl odpískán a branka tedy měla být uznána. Zejména trenér Černý nemohl křivdu unést a dlouho Němcovi spílal. Ne v zápase naposledy. Sporný moment nalil krev do žil poškozeným Plzeňanům, kteří si po faulu na rozjetého Kubalíka vysloužili v 13. minutě penaltu, jíž ale Kovář neproměnil.

Úvod druhé třetiny konečně přinesl i koření v podobě gólů. Nejprve ve 24. minutě využil přesilovku hostující Martin Trojan, když šikovně zpoza branky nastřelil budějovického beka, od něhož se kotouč odrazil do branky. O dvě minuty později využili početní výhodu také domácí. Ondřej Ťoupal se protáhl po levém křídle a nepříliš prudkou ranou nad ledem vyrovnal. Těsně před polovinou utkání mohl vedení na stranu hostí vrátit útok Novák - Pánek - Heřmánek, jenž hodně nebezpečně operoval před Táborovou bránou, ale gólman Jihočechů se několikrát vyznamenal. Podle hesla nedáš dostaneš ve 29. minutě uhodilo na druhé straně. Před Pancem se nadvakrát prosadil Jiří Ferebauer. Za nepříznivého stavu se iniciativy chopili Plzeňané, avšak tísněný Trojan zleva, ani Stránský po krásném slalomu přes celé kluziště neuspěli. V závěru druhé třetiny ještě oba celky předvedly povedenou přesilovku, skóre se však do druhého klaksonu už neměnilo.

Třetí třetina začala hodně emotivně. Neměli na tom ani tak zásluhu hráči, jako trenér Plzně Černý. Toho nadzvedla situace ze 43. minuty. Po tvrdém střetu u hrazení za brankářem Pancem zůstal ležet jeden z plzeňských hokejistů. Sudí Němec, který stál blízko, odmítl vylučovat. Černý následně hlasitě Němcovi zazlíval, že netrestá a ani nejede zkontrolovat zdravotní stav otřeseného hráče. Po neustávajících protestech byl trenér Plzně Černý dokonce vykázán ze střídačky a jeho celek dostal dvouminutový trest za nesportovní chování. Hosté oslabení přežili a na ledě se rozhořela bitva, hodná derby pivních měst seniorské extraligy. Chleba se začal lámat až na začátku poslední desetiminutovky. V 50. minutě se krásně individálně prosadil Sekera. Proháčkoval se až k plzeňské brance, v rozhodujícím momentě mu sice sjel puk z hole, ale po jeho levé ruce najíždějící Josef Rezek pohotově zvýšil na 3:1. Rozdílový gól přinesl na jihočeské hole klid. Ještě v téže minutě plzeňské obraně ujel Ferebauer, ale svůj blafák přetáhl. V 52. minutě už se budějovická střídačka radovala. Zblokovaný kotouč, jenž plachtil nad prostorem mezi kruhy, sklepl baseballově ze vzduchu do branky na 4:1 Petr Janeček, jenž svůj kousek okořenil faktem, že povedený úder docílil bekhendem. O minutu později ještě mohli něco se zápasem udělat Dušek s Pitulem, kteří se snažili na brankovišti propasírovat kotouč skrz Tábora, budějovický brankář však svůj tým zachránil. V 55. minutě měli domácí možnost přesilové hry, v níž předvedli pohotovou kombinaci, na jejímž konci stál na 5:1 zvyšující Zdeněk Sekera. Zřejmě i tento fakt vlil rudo do očí plzeňskému Růžičkovi, jenž se rozhodl pomstít na Rezkovi. Průnik po pravém křídle budějovickému útočníkovi okořenil dvěma sekerami, které se ještě hlavní rozhodčí trestat nechystal. Ta třetí už ale byla likvidační a Růžička inkasoval za nebezpečnou hru vysokou holí vedenou na krk a hlavu trest na pět minut a do konce utkání. V dlouhé přesilovce navršil skóre na konečných 6:1 Ondřej Ťoupal. V závěru se ještě hosté snažili připomenout, že do Budějovic nepřijeli na babetě. Stránský s Trojanem najížděli na osamoceného budějovického beka. Příhru Stránského sklepával Trojan v pádu, ovšem Tábor parádním zákrokem skluzem dokázal svou pohodu.

Z bojovného a dlouho i vyrovnaného zápasu si nakonec dva body odnášejí disciplinovanější Budějovice, které po střeleckém koncertu v posledních deseti minutách zvítězily 6:1.