Dorost prohrál, v pátek musí uspět

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Dorost: HC České Budějovice - HC Lasselsberger Plzeň 2:1. Velké drama nabídl první zápas čtvrtfinálové série dorostenecké extraligy. Plzeňští mladíci nakonec prohráli 2:1, a tak budou muset v páteční odvetě na domácím ledě bezpodmínečně vyhrát. Budějovické vítězství podpořil skvělým výkonem gólman Klestil. Na plzeňské straně vynikal hlavně Jan Stránský.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

2:1
1:0, 1:1, 0:0

Branky a nahrávky: 7. Ferebauer (Klement), 28. Ťoupal - 27. Štich (Růžička)
Vyloučení: 8:10, navíc Besonov (PLZ) 10 min. Využití: 1:1. Rozhodčí: Lacina - Menšík, Matějček. Diváci: 103. Nejlepší hráči: Klestil, Stejskal - Stránský.

Banes Motor České Budějovice

Klestil - Heindl, Klement, Semrád, Kovácsik, Havran, Vráblík, Budina - Vojta, Stejskal, Janeček, Ježek, Ťoupal, Ferebauer, Sumerauer, Bíza, Rezek, Matlášek, Horák.

Francouz - Špiler, Pour, Boháč, Zeman, Růžička, Rutta, Štich - Lev, Pitule, Pejchar, Trojan, Kovář, Besonov, Kubalík, Novák, Šimek, Krňoul, Urbánek, Stránský.

Petr Zeman 0 0 0 0 0

Do utkání vstoupila obě mužstva opatrně, protože jak se posléze ukázalo, každý obdržený gól mohl rozhodnout. Sice hned v první minutě se do šance dostali Plzeňští, ovšem Klestil byl na místě. Poté se na dlouhou dobu hra uklidnila a ojedinělé pokusy o útok ztroskotávaly na připravených obranných valech obou týmů. V 6. minutě byli diváci v Budvar Aréně svědky prvního zakázaného vyloučení v zápase a to přisoudilo vhazování před západočeskou klec. Tento zdánlivě banální okamžik se ukázal jako velice důležitý, protože po vyhraném buly se dostal puk až na modrou čáru k obránci Klementovi a jeho střelu tečoval za záda Francouze kapitán Jiří Ferebauer - 1:0. Vedoucí gól vlil nemocemi zdecimované sestavě domácích sílu do žil. Ti potom byli po celou úvodní třetinu lepší hostů, ale šance, které by mohly navýšit skóre zápasu, by se daly napočítat na prstech jedné ruky. Nejblíže k vyrovnání měli Plzeňští v 10. minutě, kdy se obranou prosmýkl Trojan, jeho zakončení však postrádalo přesnost a Klestil byl připraven. V úvodní části nebyl k vidění nějaký exkluzivní hokej a opatrnost byla společným jmenovatelem hry obou týmů. Do kabin se šlo za stavu 1:0.

První siréna rozdělila početní výhodu Jihočechů a předznamenala tak první polovinu druhého dějství. Ve dvanácti minutách se prakticky nehrálo v plném počtu a rozhodčí při sebemenší zámince prezentoval svou píšťalku. Hra se tedy odehrávala chvíli v jednom, podruhé v opačném útočném pásmu a komu přesilovky seděly více, byli hosté. Hráči z Budvar Arény hráli třikrát v dvojnásobném oslabení. To první ještě přežili, ale to druhé se jim stalo osudným. Růžička uvolnil dobrou nahrávkou Davida Šticha a na jeho tvrdou a přesnou střelu do horní poloviny branky neměl Klestil nárok - 1:1. Bylo srovnáno, ovšem ne na dlouho. Tentokrát pykali Západočeši a střelec z posledních zápasů Ondřej Ťoupal se dostal až před gólmana, položil si ho a skóroval - 2:1. Strhl tím vedení na stranu svého týmu a to vydrželo až do konce, i když nemuselo. Hra ve zbytku dvacetiminutovky nabrala tempo a Plzeň mohla vyrovnat po střele Stránského z levého křídla. Jeho střele chyběly milimetry, a když Francouz dokázal vyrazil teč, jež směřovala od vlastního spoluhráče do branky, šli Českobudějovičtí podruhé do kabin a stále s jednobrankovým náskokem.

Závěrečná část hry začala znovu opatrně. Nikdo nechtěl udělat chbyu, která by měla fatální následky. Čas ubíhal a Západočeši museli stále více cítit nůž, který se jim pohyboval nebezpečně blízko krku, a zřejmě proto výrazně přidali, zatlačili Jihočechy do těžké defenzivy a pálili jednu šanci za druhou. Zpytovat svědomí mohou Kovář, Novák a především Besonov, jenž nedokázal přetavit v gól největší šanci na vyrovnání. V polovině třetiny rozhodčí zcela po právu nařídil samostaný nájezd pro hosty. Právě Besonov na sebe vzal odpovědnost, ale zklamal. Klestil ho vychytal, a stal se tak hrdinou zápasu. Další luxusní možnost na srovnání měl v podobě dalšího nájezdu, tentokráte vyplynul ze hry, Stránský, ovšem ten pro změnu netrefil ani branku. Paradoxem je, že největší šance měli mladíci Lassersbergeru ve vlastním oslabení. Českobudějovický tým už vyrážel pouze k brejkům, ale těsně před koncem se pustil i do totální ofenzívy a zřejmě právě tou zaskočil hosty, kteří už se na nic jiného než vyloučení nezmohli. Jihočeský tým vybojoval první bitvu a připsal si velice cenné vítězství.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: „Dnes jsme tohle vítězství doslova vybojovali. Plzeň sem přijela v nejsilnější sestavě, jakou mohla mít, protože jejich juniorské mužstvo se do play-off nedostalo a hráči, kteří v sezóně hráli o kategorii výše, teď nastoupili za dorost. Hráči si dnes zaslouží absolutorium za tu bojovnost, kterou předvedli a za výsledek, který proti takovému soupeři dokázali uhrát.“

Názor trenéra Plzně pana Jiřího Kučery se nám nepovedlo pořídit, protože po zápase již nebyl k zastižení. Vedoucí mužstva pan Ladislav Jež se potom omluvil s tím, že by utkání vzhledem k emocím nerad hodnotil.