Dorostenci opět vyhráli

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň – HC Mora Olomouc 3:1. Pět utkání v řadě vyhráli plzeňští dorostenci, a posunuli se tak v tabulce dorostenecké extraligy na 6. místo o bod před Karlovy Vary. Na úspěšnou sérii chtěli navázat i v utkání s Olomoucí. Předposlední domácí duel společné česko-moravské části začal netradičně již v 16 hodin. Kdo přišel, určitě toho nelitoval, protože viděl svižně hrané utkání se spoustou brankových příležitostí a šťastným koncem pro Lasselsberger.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc

3:1
0:1, 1:0, 2:0

Branky a nahrávky: 40. Bessonov (Pour), 52. Novák (Bessonov), 56. Stránský (Pour) - 14. Zeman (Jedlička).
Rozhodčí: Mandrysz - Pešek, Šátava. Vyloučení: 11:9, navíc Vencel osobní trest do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 43. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Francouz – Pour, Zeman, Rutta, Špiler, Růžička, Jeřábek - Stránský, Kubalík, Pitule – Bessonov, Kovář, Novák – Šimek, Urbánek, Roušal.

HC Olomouc

Slovák – Ustrnul, Brázda, Roman, Ryšánek, Jedlička, Spurný – Přikryl, Malý, Prášek – Zeman, Coufal, Venkrbec – Frieb, Dostál, Vencel.

Petr Zeman 0 0 0 -1 2

Hektičtější úvod zápasu si snad ani nikdo nemohl představit. První dvacetiminutovka přinesla obrovské množství šancí, domácí převážně tvořili hru, ale z rychlých protiútoků byli nebezpečnější hosté. Moravanům patřily i první dvě brankové příležitosti. Hned ve 2. minutě se sám před Francouzem objevil Čopák, ale ze tří metrů trefil jen hrudník plzeňského gólmana. O minutu později se podobně dařilo i Malému, který se efektně proháčkoval do útočného pásma, přesné zakončení však nepřidal. Ani Lasselsberger nezůstal dlouho pozadu, jenže i jeho střelci se v zakončení trápili. Předvedl to po ideálním pasu Kubalíka střelou těsně vedle branky Pitule i nepovedenou dorážkou Stránský. V 5. minutě to tedy bylo na vyložené šance 2:2, jen góly stále chyběly. Paradoxně dvojice plzeňských přesilovek další brankové příležitosti nenabídla, pouze v krátkém intermezzu mezi nimi si střelnici před Slovákem otevřeli Bessonov s Novákem, ale ani jejich střely si cestu do sítě nenašly. Ani Francouz si nadlouho neoddychl, v 13. minutě Ryšánek našel najetého Přikryla, jehož blafák skončil na boční konstrukci. Podobně pěknou přihrávkou se blýskl i plzeňský Pour, ale ani Stránský z jeho pasu vedoucí branku nevytěžil. Té se diváci dočkali až z následné akce Olomouce. Jak to tak bývá, z nejmenší šance padl gól. Zeman protlačil zpoza branky puk za nešťastného Francouze. V závěru první části ještě trefil Venkrbec tyč a akci 3 na 2 neúspěšně zakončoval Roman, přesto mohli být hosté spokojenější, když odcházeli do kabin s vedením 1:0.

Tak jako byla první třetina přehlídkou pěkných akcí s bídným finišem, byla druhá dvacetiminutovka představením plným nevyužitých přesilovek. Hned po minutě hry byl vyloučen Roman a Kubalíkova formace rozehrála dobrou přesilovkovou souhru, ze které nakonec těžil Stránský, Slovák si však s jeho výpadem zpoza branky poradil. I hosté sehráli svoji první přesilovou hru výborně, dvakrát nebezpečně, ale také neúspěšně pálil Roman. Jako další na trestnou lavici usedl hostující Tomáš Zeman. Jeho vyloučení se snažil potrestat svým průnikem Pitule, Slovák opět s přehledem zasáhl a přečkal i další zlý moment, když odkrytou branku z úhlu netrefil Kubalík. Vyloučených stále přibývalo, tím dalším byl za krosček Urbánek a Moravané předvedli celou sérii spálených šancí. Za hlavu se chytal hlavně Čopák. Poté protihráče nedovoleně chytal Frieb a i on za své počínání inkasoval dvouminutový trest. Největší plzeňskou příležitost měl Kovář, když jen těsně přestřelil Slovákovu branku. V jedné z mála šancí při hře 5 na 5 se pak objevil Kubalík, jeho samostatný únik však olomoucký gólman rychlou lapačkou opět zneškodnil. Na druhé straně si musel dávat pozor Francouz, protože se Západočeši museli bránit další přesilové hře. Ubránili se a jakmile se Bessonov vrátil, pohotovou střelou skóroval a půl minuty před koncem prostředního dějství tak vyrovnal na 1:1.

Poslední dvacetiminutovku začali aktivněji domácí. Hlavu hostující obraně tak dlouho motali Novák s Bessonovem, až si vykoledovali faul. V přesilovce sice Západočeši nezahrozili, ale dalšího prohřešku se dopustil Prášek a Moravané hráli opět jen ve čtyřech. Ve stejném počtu však po vyloučení Urbánka hráli po chvíli i Plzeňané a Olomoučtí mohli strhnout vedení na svou stranu. Coufal a Zeman zle zatápěli obraně Lasselsbergeru a Francouz jen s vypětím všech sil odolal. Navíc dvě trestné minuty inkasoval i Kubalík a Hanáci hráli chvíli proti třem. Plzeňští jim však obětavou hrou skórovat nedovolili a v 52. minutě se dokonce sami ujali vedení. Novák zatáhl puk do útočného pásma, předložil Bessonovovi, který vystřelil sice neúspěšně, ale Novák se již z dorážky nemýlil. O těžce nabyté vedení mohli domácí rychle přijít, vyloučeni krátce po sobě byli Šimek a Růžička. Moravané hráli více než minutu a půl pět na tři. Obrovskou šanci měl Malý, když zůstal sám před plzeňským gólmanem, který vleže zachránil svůj tým, a hlavně díky němu tak domácí stále drželi jednobrankový náskok. Hosté poté ztratili nervy, nejdříve byl za hru vysokou holí vyloučen Spurný a poté desetiminutový osobní trest obdržel Vencel. Oba jejich přečiny proti pravidlům potrestal přesnou střelou Stránský a dal tak svému týmu uklidňující náskok. Přesto ještě Olomouckým zbývaly čtyři minuty na vyrovnání. K závěrečnému tlaku jim ještě svým faulem tři minuty před koncem pomohl Novák. Dalším vyloučeným byl v půlce 59. minuty Pour a hosté hráli znovu proti třem, ale ani tentokrát se k brance neprobili. Na vítězství Lasselsbergeru 3:1 již nic nezměnilo ani vyloučení Zemana osm sekund před koncem utkání.