PLZ - PCE 1:0 - Jediný zásah znamenal tři body pro modrobílé!

P l z e ň - V 5. extraligovém kole zavítali na plzeňský zimní stadión hokejisté pardubického Moelleru. Lasselsberger se chtěl před domácími fanoušky revanšovat za nepovedené představení ve Znojmě. Reparát složili modrobílí na výbornou. Od začátku se hrál rychlý, svižný a pohledný hokej, ve kterém se nebezpečné příležitosti střídaly před oběma brankovišti. Napínavý boj nakonec rozhodla jediná branka, kterou vsítil po mazácké přihrávce Jiřího Zelenky Igor Rataj. V závěrečné části Pardubice mocně útočily, ale Roman Málek prokázal své kvality, zvláště proti trestnému střílení Davida Havíře. Plzeňští hokejisté tak nejlepším způsobem oslavili jubielní 800. extraligový zápas dočasného kapitána Richarda Krále.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

1:0
0:0, 1:0, 0:0

Branky a nahrávky: 25. Rataj (Zelenka). Rozhodčí: Minář - Mgr. Čech, Chytil. Vyloučení: 8:9, navíc Ondřej, Blažek, Snopek (všichni Pardubice) všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 5 332. Střely na branku: 31:37. Průběh utkání: 1:0.

Málek - Benák, Derner, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Vobořil - Fabuš, Král, Adamský - Zelenka, Rataj, Matějovský - Důras, Šindel, Ludvík - A. Padělek, Kepl, Šaffer - Heřman

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Linhart, Havíř, M. Šeda, Snopek, Koma, Čáslava, J. Nakládal, Lesák - Mrázek, Blažek, Ondřej - P. Sýkora, M. Hlinka, Tvrdík - Čaloun, Koukal, Kolář - J. Šeda, Starý, O. Nakládal

Jiří Zelenka 0 1 1 1 0

Páté extraligové kolo proti sobě svedlo plzeňský Lasselsberger a pardubický Moeller. V sestavě hostů se oproti očekávání neobjevil Dušan Andrašovský, jenž na západě Čech dlouhá léta působil. Utkání mělo speciální příchuť pro plzeňského Richarda Krále, neboť nastoupil ke svému osmistému zápasu v české nejvyšší soutěži. První větší šanci střetnutí měly Pardubice, po nečekaném odrazu od plexiskla Málka málem zaskočil Sýkora. V 8. minutě rozruch v plzeňském brankovišti způsobil Blažek, ani on ale na Málka nevyzrál. Hned vzápětí předvedl svůj veliký přehled Richard Král, když adresoval milimetrový pas přes polovinu hřiště na modrou čáru Fabušovi, toho ale zastavilo postavení mimo hru. Při hře čtyři na čtyři modrobílé obraně ujel Kolář s Koukalem, první jmenovaný však poslal puk pouze do Málkových chráničů. V polovině třetiny sejmul v rohu kluziště Ondřej ostrým hitem Cartelliho, kterému musel zpátky na brusle pomoci až klubový lékař. Pardubický forvard dostal desetiminutový trest. V následné přesilovce se ve velké šanci objevil Fabuš, jeho zakončení ovšem postrádalo potřebnou razanci. V čase 19:18 se Plzeňští již radovali ze vstřelené branky. Rozhodčí však po zhlédnutí videozáznamu usoudil, že domácí puk za Lašákova záda dopravili rukou. Po první siréně se tak do kabin šlo za bezbrankového stavu.

Úvod druhé části vyšel lépe Západočechům. Při přesilovce pálil Cartelli a Lašák jeho projektil mezi betony udržel jen s vypětím všech sil. Bezbrankový stav domácí ukončili, až když vyloučený Koma již skočil na led. V čase 24:48 poslal Zelenka z pravého kruhu ideální přihrávku Ratajovi k levé tyčce a slovenskému útočníkovi stačilo již jen nastavit hůl - 1:0. Na druhé straně mohl hned o několik okamžiků později vyrovnat Mrázek, jenž ujel do brejku, Málek však jeho dělovku vytěsnil. Další potlesk si plzeňský brankář vysloužil ve 33. minutě, když lapačkou skočil po bombě Koukala. V závěru třetiny si domácí zahráli čtyřminutovou přesilovku poté, co Koukal zasáhl Fabuše hokejkou do obličeje. Obrovskou šanci následně spálil Matějovský, který nedokázal usměrnit volně se povalující kotouč před dezorientovaným Lašákem.

V úvodu závěrečné části Plzeňané dohrávali přesilovku a vytvořili si několik slibných šancí. Matějovský již zvedal ruce, puk po pěkné akci však nasměroval pouze do tyčky. Modrobílá obrana pozapomněla na vyloučeného Koukala, který při návratu na led ujel do brejku, Málek ale opět zazářil. Hubené vedení Plzně trvalo i po situaci z 49. minuty. Derner zatáhl za záchrannou brzdu, respektive za unikajícího Čalouna a sudí Minář nařídil trestné střelení. Exekuce se ujal Havíř, Málek ale trochu se štěstím opět uspěl. Další rozhodující moment utkání přišel osm minut před koncem. Pardubičtí hráli přes minutu a půl přesilovku pět na tři. Vyrovnat však nedokázali, navíc Málka ani výrazněji neohrozili. Lasselsberger tak zápas dovedl v pohodě do vítězného konce a připsal si tři body za těsnou výhru 1:0.

Radek Kampf (Plzeň): "Dobře jsme namotivovali kluky do utkání po prohře se Znojmem. Splnili přesně to, co jsme si řekli před utkáním. Ve druhé třetině jsme šli do vedení a ve třetí části jsme přežili přesilovku pět na tři. Roman Málek zachytal skvěle, zlikvidoval i trestné střílení. Chtěl bych poděkovat klukům za výborný taktický výkon. Pavel Trnka nám chyběl pro zranění, které utrpěl po nastřelení kotoučem ve Znojmě. Musí být deset dní v klidu, pak teprve poznáme, jak je jeho zranění vážné."

Miloš Říha (Pardubice): "Z naší strany to byl ospalý začátek utkání. Poté, co jsme v minulých kolech vstřelili hodně gólů, na nás přišlo uspokojení. Ztratili jsme dnes minimálně dva body. Měli jsme dát gól, protože jsme měli šance a dokonce i výhodu trestného střílení. Když nedáme gól, tak nemůžeme pomýšlet na body. Jsme teď v zakončení trochu laxní, i když nechci znevažovat výkon Romana Málka."