PLZ - VIT 2:5 - Junioři úvodní duel nezvládli, k odvetě pojedou za nepříznivého stavu!

P l z e ň - Úvodní zápas 1. kola play-off sehráli plzeňští junioři proti stejně starým hokejistům Vítkovic. K vidění byl od začátku svižný hokej, příležitosti se střídaly před oběma brankáři. Jako první udeřili před polovinou zápasu hosté, ale modrobílí záhy během 83 vteřin brankami Martina Holého a Tomáše Kubalíka otočili vývoj a s nadějemi hleděli k vyústění klání. Třetí dějství však naprosto ovládli hosté ze severu Moravy. Zvláště trojice Ondřej Mikula, Radim Valchař a Roman Szturc nadělala v domácí obraně mnoho šrámů, dobře chytající Dominik Halmoši na vítkovickou lavinu nestačil. Plzeňští mladící se tak dostali do ošemetné situace. Chtějí-li ve vyřazovacích bojích pokračovat, musí dvakrát zvítězit na ledě dnešního přemožitele.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

2:5
0:0, 2:1, 0:4

Branky a nahrávky: 33. Holý (Zeman, Šimán), 34. Kubalík (Stránský) - 29. Valchař (Szturc), 41. Szturc (Valchař), 45. Valchař (Mikula), 47. Káňa, 50. Szturc . Rozhodčí: Turčan - Hauser, Bertlík. Vyloučení: 5:13 + Jindra, Špiler (oba Plzeň) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 471. Střely na branku: 37:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5

Halmoši - Martinec ("A"), Krajčík, Malý, Zeman, Špiler, Boháč, Černý ("A") - Jindra, Holý, Kocman, Trojan, Sýkora, Pitule, Plichta, Benedikt, Kubalík, Šimán, Setikovský ("C"), Holub, Stránský.

HC Vítkovice Ridera

Vošvrda - Falter ("A"), Ledvoň, Palík ("A"), Hrubý, Palát, Hartmann, Voráček - Káňa, Olšar, Vlašánek, Kára, Maliník, Sedmidubský, Valchař, Hamrák, Šedivý, Klimša, Szturc, Bursík, Mikula ("C")

Petr Zeman 0 0 0 0 0

Domácí do zápasu vstoupili aktivně, již po 38 sekundách jel Stránský sám na vítkovickou branku, ale Tomáš Vošvrda si připsal první úspěšný zákrok. Ve 3. minutě měl problémy, kdy se mu po střele Lubomíra Černého ztratil kotouč z očí, vše přesto dopadlo k jeho spokojenosti. Pak začali také vystrkovat růžky hosté. Nejprve Adam Falter střelou od modré prověřil Halmošiho, který puk jen vyrazil, ale i bez hokejky dokázal pokrýt dorážku Valchaře. Tímto závarem jako kdyby dali ráz dalším minutám, domácí se jen těžko dostávali do útočného pásma a vítkovičtí hráči byli vždy o krok napřed. Ve 14. minutě zkusil štěstí plzeňský Holý, jenž obkroužil branku a jeho pokus šel jen o centimetry mimo tyče. Byl však faulován a v následující početní převaze se modrobílí usadili v obranné třetině Moravanů a téměř je z ní nepustil. První gól přesto do sirény nepadl.

Druhá dvacetiminutovka začala přesně tak jako ta úvodní. Jan Stránský předvedl svou rychlost a řítil se na vítkovického gólmana sám. Z tohoto souboje však opět vyšel úspěšněji Vošvrda. Ve 23. minuty se pokoušel překvapit Halmošiho střelou z otočky Szturc a o 120 vteřin později uháněl sám na plzeňskou jistotu Bursík, ale ani ten se nezapsal do střeleckých statistik. To se povedlo až v čase 28:55, Radim Valchař poprvé změnil číslice na světelném ukazateli, kdy se prosadil při přesilové hře. Ve 31. minutě měl možnost srovnat Lukáš Holub, ale trefil jen Vošvrdův beton. Po skončení početní výhody 5 na 3 se Plzeňští konečně dočkali, Martin Holý překonal ležícího Vošvrdu. Domácím pak narostla křídla. Dokázali soupeře přebruslit a vstřelit vedoucí branku. O necelou minutu a půl rychlík Stránský dojel puk, uvolnil se a přihrál najíždějícímu Kubalíkovi, jenž se natlačil přes obránce a podruhé protlačil puk do vítkovické sítě. Následovala další plzeňská šance, Martin Holý ale nedal. V závěru třetiny se Moravané dostali do tlaku při dalším vyloučení domácích, ale siréna oznamující konec třetiny jim zhatila plány.

To, co se hostům nepodařilo v prostřední části, zvládli během úvodní necelé půlminutky. Szturc ujel všem a nedal Halmošimu šanci. Ve 42. minutě své štěstí zkoušel Jindra, opět neúspěšně. A tak se skóre měnilo znovu na druhé straně. Valchař našel při brejkové situaci 2 na 1 Mikulu, jenž poslal hosty do vedení. Aby toho na Plzeňské nebylo málo, další ránu jim zasadil Káňa, který dokonce při vlastním oslabení zavezl puk i s Halmošim do klece. Branka byla uznána, a tak se Moravané dostali do dvoubrankového vedení. Plzeňští měli jednu z posledních šancí vrátit se do utkání při své přesilové hře pět na tři, jež trvala třicet vteřin, změnu stavu ale jejich snaha nepřinesla. Vítkovice udeřily znovu. Jmenovitě Roman Szturc potrestal další vyloučení domácích. Ti se, hnaní hlasitými fanoušky, pokusili zápas zdramatizovat, ale narazili na neprostupnou obranu soupeře a na jistého Vošvrdu. Do Vítkovic se tedy pojednou pokusit o prodloužení série. První utkání totiž prohráli 2:5.

Radim Rulík (trenér Plzně): "Zápas se nám celkově nepovedl, udělali jsme hodné individuálních chyb. Měli jsme ho docela dobře rozehraný, po dvou třetinách jsme vedli 2:1, pak ale přišel takový desetiminutový výpadek v třetím dějství a dostali jsme čtyři branky. Soupeř byl dneska hokejovější a zaslouženě vyhrál. Chtěl bych, aby prohra na kluky nějak nedolehla, aby se z toho otřepali a šli s čistou hlavou do dalšího boje. Nemáme co ztratit. Kluci by se měli uklidnit a pokusit se sérii zvrátit, protože dokud není po šedesáti minutách rozhodnuto, je stále o co bojovat."