KVA-PLZ 0:3 – Ani vicemistr Strakovu družinu nezastavil, Plzeň jde dál bez ztráty bodu

Raketový vstup Plzně do extraligy nezpomaluje, ani loňský finalista karlovarská Energie na své půdě Plzeňákům nevzala jediný bod! Notně prořídlé obranné šiky Lasselsbergeru vyztužili Lukáš Martinec a chomutovský host David Všetečka a i oni přispěli k triumfu 3:0 v západočeském derby. Rozhodly přesilové hry, v nichž se góly vyznamenali Tomáš Vlasák a Jaroslav Kracík. Na konci zápasu přidal svůj tradiční příspěvek i kapitán Martin Straka. Všichni jmenovaní odchází z duelu se ziskem 1+1. Keramici zopakovali výsledek posledního zápasu na ledě Energie, kde neinkasovali již 135 extraligových minut. Jako lídr tabulky půjdou Plzeňáci i do dalšího kola, na které byl dnešní duel skvělou pozvánkou.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

0:3
0:0, 0:2, 0:1

Branky a nahrávky: 32. Vlasák (Benák, Kracík), 39. Kracík (Straka), 60. Straka (Vlasák). Rozhodčí: Hradil - Barvíř, Blümel . Vyloučení: 4:7. Využití: 0:2. Diváci: 4145. Střely na branku: 37:24. Průběh utkání: 0:3.

HC Energie Karlovy Vary

Mensator - Dobroň, Duben, Grof, Hanzlík, Mudroch, Němec, Prošek, Řezníček - Bílek, Hluchý, Košťál, Dej, Kristek, Kumstát, Skuhravý, Melenovský, Kuběna, Zaťovič, Skladaný, Zucker

HC Škoda Plzeň

Málek - Benák, Čakajík, Hudec, Dresler, Pácal, Martinec, Všetečka - Fabuš, Straka, Vlasák - Důras, Kracík, Matějovský - Dvořák, Šindel, Adamský - Kubalík, Vampola, Laš - Kubica

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Roman Málek 60 37 0 37 100,00 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Martin Adamský 0 0 0 0 0
Václav Benák 0 1 1 0 2
Martin Čakajík 0 0 0 1 2
Jan Dresler 0 0 0 0 0
Michal Důras 0 0 0 0 0
Michal Dvořák 0 0 0 1 4
Peter Fabuš 0 0 0 0 0
Stanislav Hudec 0 0 0 0 0
Jaroslav Kracík 1 1 2 0 2
Tomáš Kubalík 0 0 0 0 0
Marek Laš 0 0 0 0 0
Lukáš Martinec 0 0 0 0 0
Radek Matějovský 0 0 0 0 0
Tomáš Pácal 0 0 0 1 2
Martin Straka 1 1 2 1 0
Jakub Šindel 0 0 0 0 0
Petr Vampola 0 0 0 0 2
Tomáš Vlasák 1 1 2 1 0
David Všetečka 0 0 0 0 0

komentář

Kotle obou fans byly narvány k prasknutí již půl hodiny před zápasem. Už to byla předzvěst zajímavé bitvy na ledě i v hledišti. Hned po dvaceti sekundách hry střílel explzeňský Dobroň od modré čáry. Málek tuto střelu zklidnil zdánlivě jistým zákrokem. Kotouč však ležel nepokryt mezi Málkovými betony. Toho si všiml Skuhravý a za písknutí rozhodčího šťouchnul do placatého nesmyslu. Kotouč se však dostal za brankovou lajnu po odpískání, a tak stav zůstal nezměněn, stejně jako po krásné souhře Vlasáka a Straky zakončené šancí dvou proti jednomu. Vary měly v první třetině navrch, ale Plzeň pozorně bránila. To se ovšem vyjímalo minutě sedmé, kdy velmi mladé komando se jmény Dej, Zaťovič, Kuběna roztočilo tornádo v pásmu modrobílých a hosté v čele s Málkem opravdu nevěděli, kam dříve skočit. Jméno plzeňského gólmana se skloňovalo i v desáté minutě, kdy reflexivně levým betonem otupil ostrý náboj Skladaného, který byl nabit z voleje v mezikruží. Na derby se hrálo nezvykle dlouho bez vyloučení. První přestupek přišel až v jedenácté minutě, kdy za držení hole šel na trestnou lavici jeden z plzeňských hráčů. Energie sehrála přesilovou hru velmi dobře avšak bez gólového efektu. Možnost přesilové hry dostali i hosté. Ihned po té, co se vrátili Plzeňští do plného počtu, si vytvořili tlak, ze kterého pramenil další faul. Tato přesilovka ovšem proběhla ve stejném duchu, jako přesilová hra na druhé straně. Stav po první třetině byl tedy identický, jako před začátkem tohoto utkání.

Druhé dějství začalo přesilovou hrou pro hráče domácího týmu. Ti s ní však naložili stejně jako s předchozími šancemi. V následující zvýhodněné hře dokonce nechali ujet protihráče do několika brejků. Jeden z nich se s příchodem Vampoly z trestné lavice proměnil dokonce v mohutný tlak, ze kterého pramenil druhý faul domácích. Ten už byl potrestán. Benák napřáhl po přihrávce Kracíka a od modré vypálil ránu, kterou Vlasák tečoval přímo za Mensatorova záda. Plzeňští dál nadšeně pokračovali v útočení avšak nechávali otevřená vrátka, čehož využili domácí k brejku, který zastavil víceméně sporným faulem Kracík. Energie svoji početní výhodu opět nevyužila a rázem přišel další trest. V následné přesilovce Plzně vystřelil nezištně Straka a Kracík operující před zeleným brankářem našel milimetrovou skulinku nad levým ramenem domácího muže s maskou.

Závěrečná třetina začala opět přesilovou hrou domácího týmu, ale jak závěrečný výsledek napovídá, bezvýsledně. Naopak opět hrozili hosté, konkrétně Fabuš, který z mezikruží trefil tyč. Domácí se nevzdávali a hrnuli na Málkovu svatyni jeden atak za druhým, ale s přibývajícím časem, přibývala i jejich křeč. Na tu si ovšem nemohli stěžovat Plzeňští, kteří kontrolovali zápas. Tuto kontrolu pak potvrdil kdo jiný, než Martin Straka, který si najel až k Mensatorovi a s přehledem proměnil. Završil tak na konečné skóre 0:3.

První ostré západočeské derby v sezoně 2008 / 2009 přineslo kvalitní a oboustranně útočné utkání, které sneslo i přísná měřítka hokejového labužníka. Podstatná část stadionu přesto odcházela zklamána.

Ohlasy trenérů

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Rozhodlo, že Plzeň dala první gól a pak výborně bránila ve středním pásmu. Nám chyběl důraz, neodrážely se k nám puky a ani pohyb nebyl ideální. Plzeň potvrdila výbornou formu v úvodu extraligy."

Pavel Hynek (Plzeň): "Důležité bylo, že jsme ve druhé třetině přečkali desetiminutový tlak Karlových Varů a pak jsme dokázali využít přesilovku. Od té doby jsme hráli výborně ve středním pásmu. Ve třetí třetině jsme si zápas už pohlídali. Brankář Málek nás několikrát podržel."