Dorost urval body na šumperském ledě

Šumperk - Dorostenci: Salith Šumperk - HC Lasselsberger Plzeň 1:2. Plzeňští dorostenci zvládli vyrovnané venkovní utkání na ledě Šumperka a v dramatické koncovce uhájili hubený jednogólové vítězství. Hosté se v osmatřicáté minutě ujali vedení, ale domácí rychle korigovali. Na Nogovu střelu o deset minut nato ale odpověď nenašli, a tak drahocenné body putují na západ Čech.

Salith Šumperk - HC Škoda Plzeň

1:2
0:0, 1:1, 0:1

Branky a nahrávky: 39. Vachutka - 38. Faschingbauer (Vizinger), 48. Noga (Faschingbauer). Rozhodčí: Klimecký Lukáš - Novotný Josef, Šimčík Radek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 22:29. Vhazování: 20:36. Zakázaná uvolnění: 7:5. Ofsajdy: 5:5. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Salith Šumperk

Zelenka - Drábek, Feledík, Fořt, Štefan, Navrátil, Gewiese, Kašpar - Prokopec, Hradil, Pezda, Holinka, Vachutka, Tomiga J., Tomiga S., Drtil, Kovář, Šenk, Řehák, Bartoš, Kastner

Král - Varačka, Kvapil, Špaček, Karpíšek, Hrbas, Blumentrit - Pašek, Pour, Mainer, Faschingbauer, Culek, Erben, Noga, Mrázek, Pacanda, Hájek, Beran, Vizinger

Petr Vizinger 0 1 1 1 0

Hodně opatrně z obou stran začalo páteční utkání 17. kola dorostenecké extraligy. Nicméně první přerušení hry přišlo až po třech minutách a sedmi vteřinách, přesto se diváci nějakého střeleckého pokusu nedočkali. Až v polovině páté minuty vystřelil plzeňský zadák Marek Hrbas, Zelenka v domácí brance pozorně schoval kotouč do náruče. První šumperský pokus přinesla minuta následující, Vachutkovo nahození od modré Král bez sebemenších problémů pokryl. Horší to bylo z rozjetým duem Prokopec - Drtil, které se vřítilo do šance a hosté jen se štěstím uhájili nerozhodný stav. V osmé minutě se po individuální akci dostal do obrovské šance Jakub Culek, který si objel brankoviště a nataženou holí poslal kotouč jen těsně kolem tyče. Další pokus vyslal na Zelenku Marek Hrbas, puk prosvištěl nad hlavami několika hráčů a šumperský brankář na poslední chvíli vyrážečkou poslal kotouč do rohu klužiště.

V desáté minutě natropil další problémy domácím Culek, jeho bombu srazil Zelenka betonem pouze do prostoru po své druhé ruce, před sjíždějícím útočníkem Plzně na poslední chvíli odklidila kotouč domácí obrana. Ve třinácté minutě vymyslel pro Vachutku nádhernou akci Prokopec, šumperský střelec však minul těsně levou tyč. O minutu později se ze sevření soupeře dostal vtipným nahozením o hrazení Jakub Tomiga, v souboji kdo s koho ale uspěl plzeňský brankář. Závěr třetiny dohráli domácí v oslabení, ale pojali jej hodně aktivně a Prokopec dokonce zle provětral Krále.

Na úvod druhé třetiny získal Šumperk výhodu přesilovky, v ní ale nezahrozil. Stalo se tak ve 23. minutě, kdy se uvolnil Prokopec, zavezl kotouč na brankovou čáru a pak kolmou přihrávkou na zadní tyč namazal Vachutkovi. Spolupráce elitních šumperských forvardů skončila střelou těsně vedle Královy branky. O pár vteřinek později pálil od modré Kašpar, Král tentokrát schoval kotouč do lapačky. V protiútoku se do šance dostal plzeňský Mainer, vybruslil jej však Zelenka. Další vzrušení přinesla až 29. minutě, kdy Culek pálil nebezpečně od modré, kotouč si prorazil cestu mezi dvěma hráči a Zelenka na poslední chvíli chytil. Plzeňští měli v té době více ze hry a během minuty třikrát drze pálil na branku, Mainer, Špaček i Vizinger neuspěli. Hlavně Špačkovo nahození poděsilo šumperské příznivce, Zelenka totiž kotouč vypadnuvší skrz klubko těl viděl na poslední chvíli.

O minutu později se k rozehrávce k mantinelu hrnul hostující brankář, puk však rozehrát nedokázal a navíc podklouzl, Stanislav Tomiga však z ostrého úhlu minul zcela prázdnou klec. Ve 34. minutě se do šance natlačil Mainer, bekendem ale minul branku domácích. O dvě minuty později předvedlo trio Prokopec - Vachutka - Drtil jednu z nejkrásnějších akcí zápasu, ale Prokopec v ideální pozici místo střely volil navíc přihrávku na zadní tyč, kterou hostující obrana s vypětím všech sil odvrátila. O chvíli později ujel obraně Plzně Stanislav Tomiga, jenže ani tentokrát se skóre neměnilo. To běžela 37. minuta, do konce třetiny se ale diváci nakonec dvou branek dočkali. V čase 37:52 zůstal před Zelenkou zcela nepokryt Faschingbauer a s parádní přihrávkou od Vizingera si poradil naprosto ideálně - kotouč zapíchl do horního růžku branky. Západočeši si vedení užili pouhých 39 vteřin, pak vystihl rozehrávku soupeře Vachutka, najel na modrou, napřáhl a po nechytatelné ráně do šibenice bylo srovnáno.

Třetí třetina nabídla urputný boj Draků s Plzní i časoměřičů s technikou, ale popořadě. Ve 43. minutě se do šance prosmýkl mládežnický reprezentant Tomáš Pacanda a bylo zle. Jenže Zelenka vytáhl bravurní zákrok. Stadión zašumněl v 46. minutě, kdy si Draci připsali kuriózní šanci. Dlouhým pobytem na ledě unavený obránce Drábek nahodil od červené kotouč vysokým obloučkem na hostující branku a odjel střídat. Při dopadu se však puk postavil na hranu a nečekaně se vymrštil do úrovně horní tyče. Kotouč prosvištěl kolem zkoprnělého brankáře a kolem růžku branky k mantinelu. Drábkovi tak o milimetry unikl zázračný gól prakticky vstřelený ze střídačky. Nakonec to byla Plzeň, kdo rozhodl utkání. Šťastnou trefou o brankáře zvrátil vedení na stranu Lasselsbergeru Noga. Jakoby nespokojen s vývojem zápasu se pak rozkmotřil s obsluhou časomíry zimní stadión, na několikrát vypadl proud zajišťující chod časomíry. Přesto se hrálo dál a Stanislav Tomiga díky svému důrazu dotlačil v brankovištěi se povalující kotouč do sítě. Sudí Klimecký však branku s menším podivem neuznal právě pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Závěrečný tlak Šumperku přinesl několik šancí, v 57. minutě se dokonce obránce Fořt přetlačil přes čtyři hráče soupeře až do zakončení, Plzeň ale i v závěrečném power-play Draků uhájila těsnou výhru.