Plzeň skvěle začala, o to smutnější byl konec

P l z e ň - Poslední předvánoční utkání skončilo pro Keramiku Plzeň trapasem! Beznadějný Havířov si v Plzni vyzvedl vánoční dárek v podobě prvního vítězství na ledě soupeře! Zato keramici opouštěli led za mohutného pískotu více jak pěti tisícovek naštvaných domácích fanoušků. Více zbytečnou ztrátu bodů těžko hledat.

HC Škoda Plzeň - AZ Residomo Havířov

kontumace
3:3, 1:2, 0:0

Branky a nahrávky: 3. J. Štefanka (Dobroň), 4. Matějovský, 16. Dobroň (M. Výborný, J. Štefanka), 21. Dobroň (Matějovský, M. Výborný) - 6. Martin Čech, 10. Bednařík (Lamich, Sršeň), 18. Kopecký (Hrbek), 28. Hrbek (Martin Čech, Boháček), 35. Bednařík (Sršeň). Rozhodčí: Vokurka - Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 3:7, navíc Matějovský (Plzeň) na 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 5101.

Šmíd (35. Hamrla) - Kubeš, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, Vobořil, I. Vlček - Ujčík, M. Straka, Andrašovský - Dvořák, J. Štefanka, Matějovský - R. Procházka, Švík, Adamský - od 30. navíc Volák, od 41. Kracík

AZ Residomo Havířov

P. Svoboda - V. Čech, F. Štefanka, Boháček, Vychodil, Michael Procházka, Holý - Lamich, Sršeň, Bednařík - J. Kopecký, Martin Čech, Hrbek - Michal Čech, Polanský, Folta

Už v čase 0.14 byl za hákování vyloučen Tomáš Sršeň a Keramici nabídnutou výhodou nepohrdli. Ve skrumáži před brankou Petra Svobody už dvakrát šli ruce plzeňských hráčů nad hlavu, ale havířovští šance odvrátili a vyhodili kotouč na modrou čáru. Tam ale čekal Dobroň, který puk poslal hned zpátky do ohně, přesně na teč Štefankovi . 1:0. O minutu a pár sekund později se zmocnil puku Radek Matějovský a našel recept na havířovskou obranu: projeďte s pukem z obranného pásma až k útočné modré, za stálého míchání pukem ji přejeďte a nekompromisně zavěste! 2:0. Po této parádní akci Matějovského stadion explodoval nadšením a diváci si žádali desítku. To ještě netušili co je čeká.

Hra připomínala přesilovku domácích, když na modré napřáhl Dobroň a trefil Martina Čecha do chráničů. Než se plzeňský bek vzpamatoval prosvištěl Čech okolo něj a v prostoru levého kruhu napřáhl ke golfáku. Gólman Šmíd jeho střelu jen lízl ramenem a kontaktní gól byl na světě. 2:1.

V polovině třetiny už Panteři dostali domácí regulérně pod tlak a Lukáš Bednařík, jehož plzeňská obrana pustila k dorážce vlastní střely srovnal stav zápasu. 2:2. Dále se hrálo otevřeně na obou stranách a lepší Keramika si vynutila další faul. Ven šel Boháček a Keramici přesilovkou opět nepohrdli. Střelou od modré dostal svůj tým do vedení Michal Dobroň. 3:2. A lehkovážný hokej pokračoval: k náhodně odraženému puku se dostal přesně mezi kruhy Jan Kopecký a bombou z otočky prostřelil Plzeňského gólmana. 3:3. Na konci třetiny dostali Keramici další výhodu muže v poli navíc. Na přesilovku pět proti třem ji změnil svým faulem Vratislav Čech.

Na začátku druhé třetiny stále při hře pět na tři přiklonil vývoj utkání na stranu Plzněbombou od modré kdo jiný než Michal Dobroň. 4:3.V čase 32.10 šel ven za držení Adamský a v nastalém oslabení si Keramici vytvořili několik velmi slibných šancí. Zvláště opakované střely Juraje Štefanky, Radka Matějovského a neúnavného bojovníka Dvořáka si říkalyi o gól. Jenomže na šance se nehraje a hostující Hrbek se při nájezdu třech proti dvěma nemýlil. 4:4. Patnáct vteřin nato se do samostatného úniku dostal exhavířovský Procházka a za faul na něj si šel odpočinout na trestnou lavici Petr Folta. V přesilovce k další ráně od modré napřáhl Dobroň, ale místo svatyně domácích to odnesl Michal Dvořák. Naštěstí se pochvíli z ledu zvedl a zápas dohrál. Hra se dál přelévala ze strany na stranu, pevnost Svobodovy masky prověřil Matějovský, v dobré šanci se mýlil Ujčík. Pak opět ujeli tři hostující hráči a dva domácí je stíhali marně. První ránu zneškodnil Zdeněk Šmíd betony, druhou bombu vytěsnil lapačkou mimo tyče, ale za třetí dorážkou už se jen bezmocně ohlédl. Lukáš Bednařík tak rozhodl o zisku bodů. 4:5. Šmída v brance vystřídal Hamrla a havířovští se zatáhli. Začalo úmorné dobývání jejich branky a s ním spojené tradiční trápení se v koncovce.

Ve třetí třetině už míchal trenér Trachta se sestavou jak jen mohl, ale bez kýženého efektu. Do centra prvního útoku se postavil k Ujčíkovi a Volákovi junior Kracík, zatímco Andrašovský se přesunul na levé křídlo Švíkova útoku a Josef Straka na střídačku. Mladík si nevedl zle, hned při druhém střídání se ocitl sám před Svobodou, ale puk mu v rozhodující chvíli sjel z čepele hole. Domácí opět hráli přesilovku, ale jak lehce padaly góly v první třetině, tak to nyní proti zatažené obraně Panterů nešlo. Přitom na Štefanku a po něm i na Dvořáka zívala prázdná branka…Druhý útok se po polovině třetiny vrátil ke starému složení Andrašovský, Straka, Dvořák. Minuty však ubíhaly a plzeňští hráči dál jezdili ke střídačce se sklopenými hlavami. Jiskřičku naděje ještě vykřesal létající Vlček, když si vymodlil faul, ale přesilovkové štěstí se už od plzeňských odvrátilo. Poslední křeč zvaná hra bez brankáře na tom nic nezměnila.

UTKÁNÍ BYLO POZDĚJI KONTUMOVÁNO VE PROSPĚCH DOMÁCÍCH NA 5:0. Plzeň neobdržela žádné body. Na dopingové kontrole po utkání byl zjištěn pozitivní nález (efedrin) u útočníka Havířova Martina Lamicha, ten byl navíc potrestán 2 ročním nepodmíněným trestem.