CEB-PLZ 1:3 - Vítězná indiánská stezka nekončí, Plzeňáci "vykradli" i Budvar Arénu

Plzeň ukázala na jihu Čech svoji herní pohodu a po páté v řadě vyhrála! Západočeši sehráli výtečnou první třetinu, v níž otevřel skóre Martin Adamský, Jan Kovář neproměnil trestné střílení proti svému bratrovi Jakubovi v brance domácích. Plzeň pokračovala v aktivní hře a ve druhé třetině navýšila góly Jiřího Dobrovolného a Michala Tvrdíka skóre až na 0:3. Za domácí snížil v přesilovce kapitán Petr Sailer a ukončil úctyhodnou sérii Plzně - 103 minut bez inkasovaného gólu na hřištích soupeřů! Pátý zápas Dušana Salfického přinesl Plzeň pátou výhru, Plzeňáci se bodově dotáhli na čelo tabulky a mají shodně 32 bodů jako první Vítkovice a Třinec. V úterý proti Boleslavi budou plzeňští indiáni bojovat o prodloužení série.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

1:3
0:1, 1:2, 0:0

Branky a nahrávky: 37. Sailer (Vydarený) - 10. Adamský (Dvořák, Heřman), 28. Dobrovolný (Kracík, Vampola), 32. Tvrdík (Vampola, Benák). Rozhodčí: Jebavý, Kubeš - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 5 208. Průběh utkání: 0:3, 1:3.

Banes Motor České Budějovice

Jakub Kovář - Gřegořek, Macháček, Snopek, Melichar, Vydarený, Poživil, Jank - Hřebejk, Vak, Gulaš - Melichárek, Mikeska, Hudec - Sailer, Šimánek, Květoň - Veselý, Mertl, Kotrla - Rod

Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný - Bomersback, Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Jan Kovář, Tvrdík - Adamský, Heřman, Dvořák

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Tradiční souboj měst z českého Jihozápadu přilákal solidní návštěvu, která byla zvědavá, zda MOUNTFIELD potvrdí solidní formu na domácím ledě. Jihočeši i začali aktivněji a v prvních minutách si vytvořili tlak. Jeho výsledkem byla přesilovka, v níž se domácí neprosadili. Převaha, jíž si Budějovičtí vypracovali, však měla jepičí trvání, a ke slovu se pomalu začali dostávat hosté. V 9. minutě se Plzeňané mohli radovat poprvé, když Vampola Kováře už překonal, ovšem na brankovišti svého gólmana dokázal zastoupit Josef Melichar.

Hostující útočník ale nemusel dlouho svírat hlavu v dlaních. O minutu později se totiž po Heřmanově střela radoval z úspěšné dorážky Martin Adamský - 0:1. Začal plzeňský kolotoč, z něhož domácí ne a ne vystoupit. Šance si Západočeši vypracovali v následné přesilovce při vyloučení Poživila, i po jejím skončení. Ještě víc ouvej mohlo být MOUNTFIELDU v 18. minutě, kdy na Jakuba Kováře jel trestné střílení jeho bratr Jan, ovšem nedokázal zakončit. Poté se mohli se štěstím vyrovnání dočkat Jihočeši - po Macháčkově střele se puk zamotal nešťastně Salfickému pod nohama a ten si ho tak tak že nesrazil do branky.

Na začátku prostřední třetiny se opakoval scénář z úvodu té první. Pokus o tlak MOUNTFIELDU, několik střel a promarněná přesilovka. Chléb se ale lámal až ve 28. minutě. Nejprve tutovku spálil při nájezdu dvou na jednoho Jiří Šimánek, který nevyužil oslovení od Petra Sailera a poslal puk nad. O pár vteřin později se radovali Plzeňští a jak se nakonec ukázalo, šlo o branku vítěznou. Od modré se přesnou ranou prosadil bek Jiří Dobrovolný - 0:2..

Rozčarování tribun pokračovalo. Budějovickou mizérii podpořila další přesilovka Plzně. Hosté se v ní sice brankově neprojevili, co ale nestihli v početní výhodě, dokázali po jejím skončení. Ve 32. minutě ztečoval Vampolovo nahození Michal Tvrdík až za Kovářova záda - 0:3. Ztuhlost domácího publika jemně povolila v následujících minutách. Budějovičtí si zvýšenou aktivitou vynutili tlak a několik plzeňských faulů. Ve 37. minutě utnul střelecké tápání svého týmu jeho kapitán Petr Sailer úspěšnou přesilovkovou dorážkou - 1:3.

Pokud se optimisté z řad budějovických příznivců těšili, že branka jejich miláčky nakopne a ve třetí třetině předvedou zvrat podobný tomu, který se jim povedl v první čtvrtině proti Vítkovicím, museli být notně zklamáni. Mdlý tým se zřídka dostával do šancí, zbytečně fauloval a byli to naopak aktivně hrající Plzeňané, kteří byli několikrát blízko ke vstřelení dalších gólů. Po zásluze tak MOUNTFIELD porážejí i podruhé v sezóně, tentokrát naplno vylovili Budvar Arénu.

Milan Kupka (České Budějovice): "Soupeř dobře bruslil, byl lepší v osobních soubojích a my si dovolili takový luxus pustit Plzeň do tříbrankového vedení. Proti takovému soupeři se těžko ztráta dotahuje, zvláště, když se s tím v obranném pásmu nemazlí a dává puky rychle ven. Naši hráči se snažili něco s výsledkem udělat, ale jejich snaha přišla vniveč."

Marian Jelínek (Plzeň): "S výsledkem jsme spokojeni, s předvedenou hrou ale už ne. Dnes nebyl k vidění žádný superhokej, chvílemi mi bylo líto diváků. Ve třetí třetině jsme špatně sehráli přesilovky, ale čeho si cením, nepustili jsme soupeře do tlaku a měli jeho hru stále pod kontrolou. Kováře jsme poslali na trestné střílení proto, že se mu tato činnost daří v trénincích, ale že pojede proti bratrovi, to nehrálo žádnou roli."