PLZ - LIB 10:4

PLZ - LIB 10:4 - Plzeňská desítka Tygrům nezachutnala

Plzeň -Dnes si diváci v ČEZ Aréně přišli na své. Nejenže viděli spoustu gólů a domácí získali tři body, ale poprvé v české extralize nastřílela Plzeň svému soupeři deset branek!

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

10:4
4:2, 5:1, 1:1

Branky a nahrávky: 1. St. Pierre (Kovář, Duda), 12. Kovář (Duda), 13. Havlíček (Andrašovský), 17. Marušák (Vostřák), 21. Duda z trestného střílení, 22. Straka (Stránský), 24. Duda (Kovář, Pletka), 36. Vostřák (Straka, Hanzlík), 39. Vostřák (Duda, Straka), 57. Dvořák (Johnson, Pitule) - 4. Kudrna (Nedvěd, Trončinský), 11. Čakajík (Trončinský, Nedvěd), 24. Bárta (Urban, Bartovič), 46. Vak (Ulrych). Rozhodčí: Pešina, Šír - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 7:6, navíc Heřman - Špaček oba 5 min. + DKU. Využití: 1:2. Diváci: 5320. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 7:2, 7:3, 9:3, 9:4, 10:4.

Mazanec - St. Pierre, Modrý, Vykoukal, Hanzlík, Marušák, Jeřábek, Kinrade - Duda, Kovář, Pletka - Stránský, Straka, Petruška - Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Vostřák, Pitule, Johnson - od 34. navíc M. Heřman.

Vošvrda - Výtisk, Trončinský, Čakajík, Derner, Moravec, Holub, Ulrych, od 31. navíc Říha - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Bartovič, Urban, Bárta - Vantuch, Vak, Kica - Krejčík, Bulíř, Špaček.

Jiří Vykoukal 0 0 0 0 0

Úvod do zápasu vyšel na výbornou domácím. Ti hned z první akce zápasu dopravili puk za Vošvrdova záda! St.Pierre zachytil puk, který už mířil z pásma, a rychle jej nastřelil na branku Liberce. Černý gumový předmět se odrazil od hole jednoho z obránců tak nešikovně, že Vošvrdu doslova přeplachtil a přistál až za brankovou čarou – 1:0! Liberečtí hned vzápětí dostali výhodu přesilové hry, domácí obranu ale příliš neprověřili a Mazanec žádné ošemetné situace neřešil. Jenže přesně ve vteřině, kdy původní trest uplynul, byl vyloučen další z domácích a tuto výhodu už hosté dokázali využít. Mazanec Trončinského střelu sice dokázal vyrazit, jenže puk nasměroval přímo na hůl nehlídaného Jaroslava Kudrny a ten pohodlně uklidil puk do odkryté branky – 1:1! Po zběsilém začátku se hra trošku urovnala a hrálo se v pěti na obou stranách, na dlouhou dobu jedinou zajímavou akcí byla jedovatá střela domácího Johnsona, kterou liberecký brankář krotil hodně krkolomně.

Byli to ale hráči hostujícího týmu, kteří dokázali vstřelit vedoucí gól. Na trestné lavici zrovna seděl vyloučený Pitule, když se ujalo nahození Martina Čakajíka, který podobně jako St.Pierre puk spíše nahazoval. Kotouč ale prolétl klubkem hráčů, kde byl tečován, a zapadl za záda bezmocného Mazance – 1:2! Domácí další gól v oslabení ale nezlomil a rychle se vrátili do zápasu díky bezchybné spolupráci Dudy s Kovářem, která bude určitě aspirovat na umístění ve Zlaté helmě. Jan Kovář předal v útočném pásmu puk Dudovi a najel si na zadní tyč, kde ho Duda milimetrovým pasem našel a vybídl ke srovnání – 2:2! Netrvalo to dlouho, a domácí se podruhé v zápase ujali vedení. Plzeňský objev posledních zápasů, Ondřej Havlíček, si v pravém rohu počkal na odražený puk a nechytatelnou střelou o tyč potřetí překonal Vošvrdu – 3:2! První změnu v trendu vývoje skóre provedli domácí indiáni, kteří nenechali Tygry vyrovnat, ale naopak si vynutili přesilovou hru. V té se sice ještě neprosadili, ale hned po jejím skončení se puk od levého mantinelu dostal k najetému Marušákovi, který svojí typickou dělovkou k tyči brankáři Liberce nedal vůbec žádnou šanci – 4:2! Hostům už se na tento gól do konce třetiny nepodařilo reagovat ani v nabídnuté početní výhodě po faulu Kinradea, a tak byl stav zápasu po dvaceti minutách 4:2 pro domácí.

Jestli měla první třetina raketový úvod, tak druhá jí zdatně konkurovala! Po padesáti vteřinách se do úniku dostal Radek Duda, který byl při zakončení faulován, a bylo nařízeno trestné střílení! Plzeňská šedesátdevítka se rozjela pomalu, ale zakončení předvedla excelentní. Duda rozhýbal Vošvrdu a kličkou á la Forsberg jej popáté překonal – 5:2! Hosté se ani nestihli z rychlé branky oklepat, a indiáni skórovali znovu. Straka získal puk a předložil jej Stránskému, se kterým jel poté dva proti jedinému obránci. Stránský dlouho rozmýšlel, zda vystřelit, ale v poslední možné chvíli nahrál a našel tak Martina Straku před prázdnou brankou – 6:2! Vošvrda po této brance odjel na střídačku, ale trenéři s Pincem jej poslali zpět. A tak to byl ten samý gólman, který ve 24. minutě inkasoval již sedmý gól v zápase. Úspěšným střelcem byl opět Radek Duda, který na pravém kruhu vystřelil zápěstím přesně ke vzdálenější tyči – 7:2! Liberci se ale povedlo ještě v té samé minutě snížit a vykřesat aspoň nějakou jiskřičku naděje. Bárta byl ve správnou chvíli na správném místě a vyražený puk tak jen snadno doklepl za bezmocného Mazance – 7:3!

Ideální příležitost vrátit se do zápasu měli hosté v polovině zápasu, kdy byl vyloučen Vostřák za zdržování a Liberec tak hrál téměř minut v pěti proti třem. Jenže hostům se ani přes obrovský tlak nepovedlo plzeňskou obranu prolomit a naopak Vostřák sám se dostal při návratu z trestné lavice do úniku, jenže Vošvrda předvedl vynikající zákrok lapačkou! I tak ale o chvíli později musel puk ze své sítě lovit. Indiánům přesilová hra nevyšla ideálně, ale po jejím konci zafungovala osvědčená spolupráce Martin Straka - Pavel Vostřák, který ukázal, že chytil střeleckou slinu a technickou střelou z pravé strany upravil na hrozivých 8:3! Kdo by ale čekal, že to domácí uspokojí, ten se přepočítal! Necelé dvě minuty před koncem prostřední části totiž domácí předvedli další z akcí do zlaté helmy. Vostřák se prokličkoval přes modrou a rozdal puk k levému mantinelu, odkud putoval na druhou stranu k Radku Dudovi, který „z první“ našel před brankou Pavla Vostřáka a ten pohodlně celou akci zakončil devátým gólem v liberecké brance – 9:3! A dožadované „desítky“ se mohli diváci dočkat ještě před druhou sirénou, ale Petruška v poslední vteřině i přes dobrou kličku úspěšný nebyl.

Třetí třetina oproti zvyku nepřinesla gól v úvodní minutě, jinak se ale pokračovalo v útočném hokeji. A díky přesilové hře mohla Plzeň brzy navýšit své vedení, ale to by její hráči nesměli chtít dohrávat akce na krásu do prázdné branky. Na tento svůj bohorovný přístup nakonec oplatili, protože po konci přesilové hry ujel po pravém křídle Tomáš Vak, který s notnou dávkou štěstí procedil puk až za Mazance, který do té doby příliš práce neměl – 9:4! Poté už ale tempo zápasu trošku více odpovídalo stavu, který svítil na informační kostce nad ledem. Oba týmy hlavně chtěly předejít za jasného stavu zbytečným zranění. Blíže ke gólu se dostali hosté, kteří při jedné z přesilových her nastřelili tyč plzeňské branky, to ale bylo všechno. A domácí se nakonec vytouženého desátého gólu dočkali, poprvé v samostatné české lize! Pitule přihrával Johnsonovi, který už vyjel ze střeleckého úhlu, ale předložil puk Michalovi Dvořákovi a ten z prostoru mezi kruhy prostřelil Vošvrdu – 10:4! Ve zbytku zápasu už byla k vidění jen potyčka Špačka s domácím Heřmanem a Kovářův únik, ale k ohrožení jedné z branek už se nikdo nedostal a přestřelka tak skončila 10:4 pro indiány.

Michal Straka, asistent trenéra Plzně:

Byli jsme dnes výborní v útočné fázi, to bylo výborné, napadaly tam góly. V obraně už to ale tak dobré nebylo, spousta vyloučených a čtyři branky, to by se v jiných zápasech nemuselo vyplatit. Dnes odpočíval František Kaberle, protože chceme udržet v zápasovém tempu i mladé kluky, takže vždycky jeden z těch starších bude odpočívat.

Jiří Kalous, trenér Liberce:

Nehodnotí se to lehce, Plzeň zaslouženě zvítězila. V první třetině ještě byla šance na slušný výsledek, ale ve druhé třetině už nás domácí pěti góly smetli, jasně přebrali režii zápasu a bylo rozhodnuto. Po té druhé části už vlastně nebylo o co hrát, musím domácím pogratulovat.