PLZ - CEB 1:2sn

PLZ - CEB 1:2sn - Mountfield vydřel v Plzni dva body, stejně jako v předchozích pěti letech

Plzeň - Indiáni dnes nestačili na českobudějovický Mountifled a řádně si tak zkomplikovali cestu za Prezidentským pohárem. Po více než třiceti duelech je totiž v tabulce může někdo z prvního místa sesadit.

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice

1:2sn
0:1, 0:0, 1:0 - 0:0

Branky a nahrávky: 60. Kovář z trestného střílení - 14. Dej (Kotalík, Šimánek), rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Pešina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4, navíc Podlešák (CEB) 10 min. + DKU. Bez využití. Diváci: 5920. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Mazanec - Slovák, Hanzlík, Havíř, St. Pierre, Mozík, Frolo - Vampola, Straka, Vlasák - Kratěna, Kovář, Pletka - Balej, Kašpařík, Johnson - Sedláček, Lev, Hollweg.

Banes Motor České Budějovice

Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, Květoň - Rousek, Červený, Luňák.

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Oba týmy začaly zápas aktivně, o nějakém soustředění na obranu se rozhodně nedalo mluvit. O trochu více šancí měl hostující Mountfield, Mazanec si ale s jejich pokusy poradil. Stejně tak jako Jakub Kovář na druhé straně udržel před brankovou čarou nepříjemné nahození Sedláčka. Jedno střídání se dostal Hollweg se Strakou a Kovářovi v brance hostí bylo pořádně horko. Hollweg hledal Straku přihrávkou na druhou tyč, ale budějovický obránce ji vystihl a Mountfield si mohl oddechnout. Na druhé straně zase domácí obrana zblokovala pokus Vydareného. V 11. minutě se dostal k největší dosavadního průběhu utkání Vampola. Jeho přízemní střelu na vzdálenější tyč vytěsnil brankář hostí pravým betonem. O půl minuty v dobré pozici minul Jan Kovář.

I přes velké plzeňské šance v druhé polovině třetiny se první z gólu radovali hosté z Budějovic. Ve 14. minutě Rastislav Dej využil zmatků gólmana Mazance a doklepl střelu Šimánka do plzeňské branky - 0:1. Balej mohl rychle vyrovnat, ale z jeho dobře rozjeté možnosti byla nakonec jen hodně slabá střela mimo. Plzeňský Kovář zatáhl puk do útočného pásmu, hledal Kratěnu, ten ale puk minul. V závěru první třetiny hráli hosté přesilovou hru, ale Plzeň se s přehledem ubránila.

Na úvod druhé třetiny zvedl diváky ze sedadel krásný čistý bodyček Tomáše Frola. Tvrdost plzeňského obránce odnesl Roman Vráblík. Otřesený odešel střídat, ale pro zbytek zápasu zůstal připravený. Budějovický Rousek se ve 23. minutě ocitl úplně volný mezi kruhy, vypálil a za Mazancem se rozezněla tyč. V této chvíli stálo při domácích velké štěstí. Na druhé straně dostal od Vampoly krásnou přihrávku mezi kruhy David Havíř, ale jeho střela o hodně minula Kovářovu branku. Vzápětí zkusil svoje štěstí ještě Vlasák, ale taktéž neuspěl. V polovině druhé dvacetiminutovky vystihl Hollweg špatnou střelu od modré budějovického obránce, chtěl vyslt do úniku Vampolu, ale ten na přihrávku nedosáhl.

Plzeň poté měla možnost přesilové hry, ale neporadila si s ní vůbec dobře. Naopak, na jejím konci se dopoustil Balej fatální chyby na modré čáře, pustil do úniku navrátilce z trestné lavice Kotalíka. Tomu se bohužel pro hosty střela nepovedla, stav se tak neměnil. Hosté se ale tímto pokusem dostali do tlaku a Mazanec se měl hodně co ohánět, byl ostřelován jako vojáci u Verdunu. Pak měli šanci i domácí, ale větší příležitost jim překazilo postavení útočníka v brankovišti. V poslední minutě prostřední části měl obrovskou příležitost Pletka, který ujížděl úplně sám na Jakuba Kováře. Ten si s jeho pokusem ale poradil. Téměř se sirénou pálil na Mazance Mertl. I plzeňský gólman puk vytěsnil.

Plzeň hned v úvodních minutách třetí třetiny vlétla do útočného pásma a pokoušela se co nejrychleji vyrovnat. Její střely ale nebyly přesné. Budějovice se poprvé více osmělily až v páté minutě. Ale taktéž bez většího úspěchu. Mazanec stejně jako na druhé straně Jakub Kovář byl pozorný. V osmé minutě měl dvé dobré příležitosti od modré čáry Jiří Hanzlík, ale jeho střely ke Kovářovi nepustila klubka dalších hráčů bojující na hraně brankoviště. Plzeň měla rozhodně více ze hry, Budějovice se téměř nedostaly z pásma.

Až ve druhé polovině pomohl hostům k souvislejšímu tlaku svou chybou v obranném pásmu bek Slovák. Mazanec pak musel v krátkém sledu zasahovat třikrát za sebou. Všechny tyto pokusy ale vytěsnil. V 53. minutě už už se domácí chtěli radovat, ale Hollweg nedokázal Frolovu střelu dorazit do zpola odkryté branky. Plzeň byla ve střeleckých pozicích zcela bezzubá. Domácím střelcům došel prach, práci jim navíc ztěžoval výborný Kovář. Osm vteřin před koncem se ovšem stala překvapivá věc. Rozhodčí nařídil poměrně přísné trestné střílení za úmyslné posunutí branky Jakubem Kovářem. K nájezdu se rozjel jeho bratr Jan Kovář, který střelou mezi betony vyrovnal na 1:1 a posla západ do prodloužení.

A jelikož se nerozhodlo ani v prodloužení, přišly na řadu samostatné nájezdy. První tři na každé straně byly neúspěšné, ve čtvrté sérii uspěl nejprve Johnson, ale Kotalík dokázal vyrovnat. V páté sérii si hráči své pokusy zopakovaly, tentokrát už neúspěšně. Jako šestý se rozjel Pletka a krásnou střelou pod víko opět dal Plzni náskok. Kapitán Mountfieldu Jiří Šimánek ovšem krásnou kličkou vyrovnal. Za Plzeň sedmý nájezd prováděl Jan Kovář, ale už na bratra nevyzrál. Ovšem Jiří Šimánek proměnil i svůj další nájezd a získal tak hostům druhý bod - 1:2sn.

Peter Draisaitl (HC Mountfield): Na dnešním zápase bylo vidět, že se hraje o hodně, sešly se dva týmy, které mají stále o co hrát. Rád bych se ještě vrátil k té situaci 8 vteřin před koncem. Něco takového jsem ještě nezažil, takovým způsobem sáhnout takhle před koncem do zápasu, to je s odpuštěním svinstvo. Rád se každému omluvím, pokud zjistím, že naši hráči to pravdu udělali, až se kouknu na video. Ale pokud to tak nebude, doporučil bych rozhodčím, aby šli pískat hobby sport. Až se podívám na video, ještě se k tomu vyjádřím.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Celý zápas jsme se snažili dotáhnout ztrátu ze čtrnácté minuty. Třetí třetiny byla z naší strany asi nejhorší, nedostali jsme se do velkých šancích. Ten gól v závěru nechci rozmazávat, video jsem samozřejmě ještě neviděl. Ale jsem rád, že jsme za naši snahu získali alespoň bod.