PLZ - ZLN 1:2

PLZ - ZLN 1:2 - Indiáni těsně prohráli s vicemistry ze Zlína

V čtvrté repríze loňského finále vyhráli hosté ze Zlína, kteří tak letošní bilanci s mistrovskou Plzní srovnali na 2:2. Branky padaly jen ve druhé části. Indiány poslal do vedení ve 25. minutě Mozík, který ve spolupráci s Dvořákem využil propadu Zlína ve středním pásmu a v situaci 2 na nikoho překonal Horčičku. Hosté ale dokázali vývoj duelu otočit. V 31. minutě z dálky vyrovnal Čajánek a v 39. minutě Balaštík naopak zblízka donutil Machovského dnes podruhé vytáhnout puk z vlastní sítě.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

1:2
0:0, 1:2, 0:0

Branky a nahrávky: 25. Mozík (Dvořák, Sýkora T.) – 31. Čájánek (Veselý, Zámorský), 39. Balaštík (Leška).. Rozhodčí: Pešina, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8 + Duda (PLZ) 5 min. plus do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5174. Střely na branku: 18:19. Zblokované střely: 13:10. Hity: 15:13. Vhazování: 28:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Machovský (Mensator) – Seman, Slovák, Boháč, Jeřábek, Frolo, Mozík, Moravčík – Sýkora J., Straka, Kratěna – Pletka, Vlasák, Duda – Lev, Kašpařík, Indrák – Pitule, Sýkora T., Dvořák.

PSG Berani Zlín

Horčička (Kašík) – Urbanec, Marušák, Řezníček, Zámorský, Tesařík. Matějíček – Köhler, Leška, Balaštík – Veselý, Čajánek, Honejsek – Čech, Holík, Okál – Kubiš, Melenovský, Ondráček.

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Do první velké šance se probojovali domácí. Mezi kruhy se ke střele dostal Duda, ale přestřelil branku. Na konci čtvrté minuty měl zase velkou šanci Köhler, který se snažil dorazit puk pod Machovského betonem. Do další slibné příležitosti Zlínských se probojoval Okál, který u pravého mantinelu přešel jeden na jednoho a protáhl se až sám před Machovského. Na toho už ale vyzrát nedokázal. Domácí pak citelně oslabil jejich nejproduktivnější hráč Duda, který za svůj faul vyinkasoval trest na 2 + 5 minut a do konce zápasu. Hostům se tak naskytla málo vídaná sedmiminutová přesilovka. Tu ale Moravané vůbec nesehráli dobře. Naopak po třech minutách bez šance zaútočil v oslabení Dvořák a Balaštík jej fauloval. Dlouhou přesilovku tak přerušila dvouminutová hra ve čtyřech, ve které si hosté paradoxně konečně vytvořili šanci. Honejsek dokázal obejít Slováka, ale ztroskotal stejně jako před ním Okál na plzeňském gólmanovi. Už v pokračující přesilovce se na levém kruhu uvolnil Köhler, ale nakonec se nedostal ke kvalitnímu zakončení. To bylo ze strany Zlína v přesilovce vše. Naopak po jejím konci stříleli tvrdě avšak nepřesně z dobrých pozic Indrák a Mozík. V početní výhodě si pak zahráli také domácí. Sehráli několik pěkných kombinací, ale gólu se nedočkali. Asi nejblíže mu byl Ján Sýkora, jehož střelu z pravého kruhu vyškrábl Horčička lapačkou. Poté se hrála dlouhá pasáž bez šancí, zato plná nepřesností. Až v poslední minutě dostal na pravém kruhu nabito Kratěna. Horčička si ale poradil s první střelou i bekhendovou dorážkou, kterou schoval v lapačce. Diváci se tak v první třetině branky nedočkali.

Hned v úvodu druhé části se do šance prokličkoval Straka, hosté mu ale na poslední chvíli zablokovali hůl a znemožnili dobře zakončit. Na začátku 25. minuty se Zlínští dopustili neuvěřitelné chyby při střídání. Do brejku se dostali zcela osamocení Dvořák s Mozíkem. Plzeňský tvrďák ukázal, že to umí i kombinačně. Naznačil střelu, vytáhl Horčičku z branky a pak předložil touš Mozíkovi před odkrytou branku. 24:17 - 1:0. Další gól mohl ve 27. minutě přidat Kašpařík. Ten se po dobré kombinaci dostal až sám před branku. S jeho bekhendovým blafákem a zakončením mezi betony si ale Horčička poradil. Pro hosty, kteří se dostali pod silný tlak, nastaly krušné chvíle, když si k vyloučenému Řezníčkovi přisedl po minutě ještě Matějíček. Domácí ale dvojnásobnou přesilovku nesehráli vůbec dobře. K první velké šanci se až po návratu Řezníčka na led dostal ze své klasické pozice před brankou Pletka. Horčičku však zblízka nepřekonal. Poté také domácí udělali těžko uvěřitelnou chybu a při své přesilovce pustili Zlín do přečíslení 3 na 1. Leška si vyměnil puk s Tesaříkem a poslal přihrávku brankovištěm Řezníčkovi, který ji ale před prázdnou brankou minul. Zlín z neproměněné obrovské šance dlouho netruchlit nemusel. Hned při další útočné akci napřáhl kousek za modrou Čajánek a jeho bomba skončila v růžku nad Machovského lapačkou. 30:53 - 1:1. Vedení domácím mohl vrátit Kratěna, který měl po vyražené střele Jána Sýkory před sebou odkrytou branku. Nedokázal však včas zkrotit skákající puk. Dlouho potom neviděli diváci žádnou velkou šanci na ani jedné straně. Jediné vzrušení tak přinesl Dvořákův tvrdý hit u mantinelu. Jako blesk z čistého nebe tak přišla gólová akce Zlínských. Leška od mantinelu našel Balaštíka a ten se z ostrého úhlu trefil přesně nad Machovského vyrážečku. 38:42 - 1:2. Na odpověď se ani přes zvýšenou snahu domácí do konce třetiny nezmohli. Naopak na modré musel hrozící brejk hasit faulem Kratěna a Plzeň dohrála nepovedenou prostřední část v oslabení.

Na začátku třetí třetiny pokračovala přesilovka Moravanů, ale Ti se do žádné velké šance nedostali. Jenže Kratěna se hned po svém návratu na led srazil s Marušákem a putoval zpět na trestnou. Domácí se však i tentokrát dokázali s přehledem ubránit a navíc po Ondráčkově seknutí Lva se poměr sil obrátil. V plzeňské přesilovce se nejprve o svoji florbalovou fintu pokoušel Ján Sýkora. Další velkou šanci měl pak Mozík. Vytáhl Horčičku ven z branky, objel ji zezadu a nahodil puk do brankoviště. Domácí však nedokázali přes hradbu zlínských hráčů dotlačit touš do opuštěné klece. Na začátku 48. minuty mohli hosté zvýšit své vedení. Melenovský v brejku hledal před brankou Kubiše, ten ale Machovským tečovaný puk minul. Sudí ale za jeho zákrok vyloučili indiánského brankáře. Přesilovka Zlína žádné šance nepřinesla, ale hostům už stačilo udržet hru dostatečně daleko od své branky a ukrojit další vteřiny. Domácí tak museli svoji hru čím dál více otevírat. Do dalšího přečíslení se dostali Melenovský s Kubišem, ale ani tentokrát se jim nepodařilo kombinaci zakončit. Domácí se nemohli dostat se do trvalejšího tlaku. Naopak z protiakce střílel nebezpečně zpoza hráče Kubiš. Zmar Plzně korunoval minutu před koncem domácí kapitán Straka, který před vlastní brankou odevzdal puk Honejskovi. Ten ale nedokázal nabídnutou tutovku proměnit. Plzeň se dostala ke hře bez brankáře až v samém závěru a žádnou šanci si již nevytvořila. Hosté tak díky perfektní obraně a ospalému výkonu domácích dokráčeli k hubenému vítězství.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Pro nás byl zápas specifický v tom, že jsme v první třetině přišli o tři klíčové hráče, i když poté se Martin Straka vrátil do hry. Zápas se lámal ve druhé třetině, šli jsme do vedení, mohli jsme přidat další branku, Kašpařík byl osamocený před brankářem. Měli jsme minutovou přesilovku pět na tři, ale bohužel nám při ní chyběli dva zranění hráči a vyšli jsme naprázdno. Zlín dal vyrovnávací gól prakticky z ničeho, druhý přidal záhy po naší chybě u mantinelu. Soupeř otočil vývoj utkání a ve třetí třetině si pohlídal vedení. V závěru nám chyběly síly na závěrečný tlak a pokus o vyrovnání. Tato porážka patří do kategorie, kdy jsme odvedli dobrý výkon."

Juraj Jurík (PSG Zlín): "Viděli jsme nadprůměrné utkání extraligové úrovně. Potvrdilo se, že i domácí mají zlepšenou formu. Hrálo se hodně tvrdě a v některých momentech až v rytmu play off. Jsou to pro nás velmi důležité tři body, neboť z Plzně se nevozí body snadno. O tom, že jsme tady vyhráli, rozhodlo více štěstí v zakončení na naší straně, neboť zápas byl vyrovnaný. Za tři body jsme velmi rádi."