ZNO-PLZ 3:1 - Rozhodly přesilové hry

Ze strany Plzně herně slabší první třetina umožnila domácím získat v přesilovkách dvougólový náskok. Plzeň se postupně zlepšila, snaha Západočechů vyústila v úvodu třetí části do snížení z hole Dušana Andrašovského. Ovšem za sedm minut pojistil znojemské vedení Ludvík a stav 3:1 se již nezměnil. Plzeň zůstává šest bodů za hranicí play-off.

Orli Znojmo - HC Škoda Plzeň

3:1
2:0, 0:0, 1:1

Branky a nahrávky: 14. Havíř (Pucher, Soudek), 18. Havíř (Rataj, Uram), 48. Ludvík (Pucher, Toman) - 41. Andrašovský (Dobroň, J. Straka). Rozhodčí: Bolina, Smeták - Pospíšil, Unzeitig. Vyloučení: 8:9, navíc Toman (Znojmo) na 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4096. Třetiny: 2:0, 0:0, 1:1.

Orli Znojmo

Duba - Havíř, Soudek, Snopek, Křetínský, Benák, Toman, Němeček, Mojžíš - Pucher, Uram, Rataj - Barus, Pardavý, Erat - Plášek, Haman, Ludvík - Mikulík, Beroun, Hradecký.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Dobrovolný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Špaňhel, Kracík, Prorok - Dvořák, Důras, Šaffer - Švík.

Pod dohledem dvou hlavních arbitrů a bez brankových rozhodčích se hrálo první z pěti posledních utkáních základní části. Očekávané nasazení Plzně, která bojuje o šanci postoupit do play-off, se zpočátku utkání neprojevilo. Hra byla více na holích domácích Orlů a ti si vytvářeli větší tlak. Málek v bráně prokazoval své kvality reprezentačního brankáře a odolával střelám znojemských hráčů. Ohrožovat Dubovu klec se dařilo Plzeňským jen sporadicky a během první třetiny tak znojemský gólman příliš práce neměl. Největší šanci měli hráči Lasselsbergeru v 8. minutě při přečíslení tři na dva, kdy M. Straka ale umístil svoji střelu jen do Dubovy náruče.

Na první znojemskou údernou formaci nasadili trenéři Plzně čtvrtou „bourací“ řadu, která ale nedokázala eliminovat kombinace zkušených znojemských hráčů. Skóre zápasu se otevřelo ve 14. minutě. Znojmu se podařilo využít přesilovku brankou Havíře, který zužitkoval ideální přihrávku od Puchera ranou nad Málkovu lapačku. A podobný scénář nabídli Znojemští před koncem první třetiny, kdy opět v přesilové hře Havíř překonal plzeňského brankáře gólem z kategorie šťastných. Puk vystřelný od modré velkým obloučkem, několikrát tečován, připlachtil až za bezmocného Málka.

Ostrý vstup Plzeňských do druhé třetiny ukázal, že se chtějí o zisk bodů poprat. Přidali v bruslení, důrazu a nasazení a síly na ledě se vyrovnaly. Hra přidala na tempu, které ale od poloviny druhé části hry kouskovala častá vyloučení na obou stranách. Plzeň se snažila překvapit Znojmo brejky, to ale svojí účelnou hrou dokázalo jejich snahu potlačit. Oba brankáři zvládli na sto procent snahy protivníků a jejich konto zůstalo v druhé třetině bez poskvrny.

V početní výhodě nastoupili hosté do poslední části hry a již po třiceti vteřinách dokázali snížit na rozdíl jediné branky. Dobroň poslal od modré puk do skrumáže před Dubou a několikrát tečovaný puk skončil po poslední změně směru Andrašovským za zády znojemského gólmana. Na chvíli tak Plzeň vzala Znojmu vítr z plachet, ale využít toho nedokázala. Po obdržené brance působilo domácí mužstvo mdlým dojmem a z letargie je dostal ve 48. minutě úspěšný zásah Ludvíka do plzeňské svatyně. Chladnokrevně udělal kličku, vyjel si do středu a nedal Málkovi šanci přesnou ranou do levého horního rohu branky. Necelé dvě minuty na to mohl skóre domácích ještě zvýšit Rataj, když svoji tvrdou ránu poslal do Málkovy tyče. V posledních minutách hry se zaskvěl několika zákroky Málek. Nejdříve se nenechal nachytat „ťukecem“, který před ním rozehráli Plášek, Ludvík, Pardavý a pak předvedl zákrok na hranici lidských možností. Po tvrdé střele na lapačku, kterou vyslal Barus, se k odraženému puku dostal Erat a doklepával do zcela odkryté branky. Málek však prokázal hbitost svých nohou a na poslední chvíli postavil puku do cesty svůj levý beton. Plzni mohla svitnout naděje, když Orli vědomi si výhry, nechali otevřené vrátka Dobroňovi. Ten ale sám stojící před Dubou zblízka trefil dobře postaveného znojemského brankáře.

Pavel Pazourek (Znojmo): "Utkání rozhodla první třetina, v níž jsme hráli dobře. Ve druhé třetině už jsme zvolnili tempo, nebyli tak důslední. Dá se říci, že poslední dvě třetiny už z našeho herního projevu nebyly tak dobré. V závěru jsme se dopouštěli taktických chyb. Ale bylo důležité, že jsme udrželi vítězství."

Jiří Kučera (Plzeň): "Utkání se nám nevyvedlo. Na to, že bojujeme o play off, tak jsme nehráli dobře. Hlavně v první třetině jsme nebruslili, Znojmo bylo lepší, dalo v přesilovkách dva góly. V dalších dvou třetinách jsme zlepšili pohyb. Ale Znojmo bylo hokejovější a zaslouženě vyhrálo."