Šimonovič střídal potřetí za sebou

Měl to být zápas, ve kterém se všechno zlomí a Plzni se začne dařit. Předchozí dvě utkání totiž Keramici prohráli, soupeř zatížil jejich konto šestnácti góly a pokaždé z branky vyhnal gólmanskou jedničku Miroslava Šimonoviče. Jenže Zlín je mužstvo, které bylo před utkáním v Plzni na druhém místě a navíc mělo bilanci, kterou se nemohl pochlubit žádný jiný klub: v této sezóně ještě neprohrál ani jednu třetinu.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

2:5
0:3, 2:2, 0:0

Branky a nahrávky: 31. Řezníček (M. Straka, Výborný), 39. Vostřák (M. Straka, Chotěborský) - 1. Marušák (Čajánek), 14. Marušák (Hudáček), 17. Pivko (Leška, Balaštík), 28. Somík (Čajánek), 29. Balaštík (Marušák).

Šimonovič (14. Kůs) - Benák (18. Chotěborský), Řezníček, Dobrovolný, Vlček, Hanzlík, Výborný - Vostřák, M. Straka, Andrašovský - Švík, Kořínek, Volák (21. Dvořák) - Duda, J. Straka, Sedlák - od 21. min. navíc Eiselt, V. Král, Korejs

PSG Berani Zlín

Hudáček - M. Hamrlík, Malena, Marušák, Homer, Posmyk, Mojžíš - Somík, Čajánek, Bartanus - Balaštík, Leška, Pivko - I. Rachůnek, Ministr, Jenáček

Brankář Šimonovič začal utkání stejně nešťastně jako předchozí zápas na Spartě. Hned první střela, kterou zlínští hráči na jeho branku vyslali, totiž skočila za jeho zády. Čajánek prostrčil v plzeňské třetině puk k Marušákovi a ten Šimonoviče překvapil rychlou střelou bez přípravy – 0:1. Časomíra ze zápasu odkrojila pouhých 56 vteřin. Marušákovi se v Plzni velmi daří. V posledním společném klání sice Zlín prohrál 3:5, ale on sám vstřelil dvě branky (jednu v přesilovce) a stejně si vedl i v tomto utkání.

Šimonovič si úspěšné zákroky připsal až při hře ve vlastním oslabení. Nejprve mu v 9. minutě po teči Balaštíka pomohla levá tyčka a za čtyři minuty nadvakrát skvěle vychytal dotírajícího Ministra. To byly ale poslední zásahy, které se slovenskému gólmanovi zapsaly do statistik utkání (celkem 7). Ve 14. minutě totiž Marušák přejel přes červenou čáru, napřáhl a puk doplachtil až za záda nešťastného Šimonoviče. Ten se podíval směrem ke střídačce a okamžitě na ni zamířil. Byl to jeho čtvrtý zápas v plzeňském dresu, on přitom potřetí za sebou vyklízel pole a pouštěl do branky náhradníka Kůse. V utkání s Třincem střídal v čase 18:27 a na Spartě v čase 8:15. Pokaždé dostal čtyři góly. Na druhý gól hostí nahrával bývalý plzeňský brankář Vladimír Hudáček. Slabin na pozici gólmana si byl vědom i trenér hostí Zdeněk Venera: „Naši kluci nejsou slepí, věděli, že mají střílet z každé možné pozice a vyšlo to.“

Do branky se postavil Petr Kůs a za necelé dvě a půl minuty i on musel pro puk sáhnout za sebe. V nájezdu dvou útočníků na jednoho obránce přihrál Leška Pivkovi a ten do odkryté části trefil přesně – 0:3.

Největší šanci na zlomení zkaženého zápasu měli domácí na začátku druhé třetiny. Při vyloučení Maleny a Ministra hráli přesně půl minuty přesilovku pět na tři. Jedinou střelu Plzeňských ale Hudáček vyrazil a hosté vyhodili puk přes všechny čáry až za Kůse. Keramiky pak o pokračující přesilovku pět na čtyři připravil Vlček, který za hákování usedl na trestnou lavici. Ve hře čtyř proti čtyřem hosté zápas rozhodli. Během 36 vteřin dali dva góly. Nejprve se Trefil Somík a chvíli po něm Balaštík – 0:5. „To byla totální destrukce. Psychicky jsme byli neuvěřitelně dole,“ říkal trenér Plzně Jaroslav Liška. „Jedinou možností, jak to zmírnit, byl time-out.“ Balaštíkovi přihrál na gól Marušák, který se stal nejproduktivnějším hráčem zápasu (2+1).

Diváci, kteří začali skandovat: „To není Plzeň“, se gólu dočkali až v polovině utkání. Ve 31. minutě zavelel ke zteči kapitán Josef Řezníček. Hudáčka prostřelil tvrdou ranou z míst mezi kruhy a modrou čarou, byl to jeho druhý gól v této sezóně a 84. v kariéře. Žádný jiný současný obránce Plzně tolik branek nedal.

Ve 38. minutě se skvělým zákrokem blýskl brankář Kůs. Před osamoceným Čajánkem šel do skluzu po zádech a puk, který už směřoval do sítě, vykopl pravým betonem. Celkem musel Kůs čelit šestadvaceti střelám, za jeho záda prošly tři.

V závěru druhé třetiny namířil Pavel Vostřák přihrávku Michala Straky za Hudáčkova záda a snížil na 2:5. Vostřák dal v této sezóně čtyři góly, všechny na domácím ledě a tento byl první, který nepadl při přesilovce. Trojice Vostřák, M.Straka a Sedlák se postarala o polovinu všech dosavadních kanadských bodů Plzně.

V poslední části hry hráli hosté přesně to, co potřebovali k tomu, aby udrželi tříbrankové vedení. Zbytečně neotevírali hru, nehnali se bezhlavě před Kůse a za celých dvacet minut na něj vystřelili jen šestkrát. Domácí zahrozili jen nepřesnými střelami Michala Straky a Dudy, kterému do vyložené šance přihrával v přesilovce Kořínek. „Ve třetí třetině už jsme hráli dobře, jenže to je pozdě,“ přiznával smutně po utkání kapitán Řezníček. Plzeňští diváci v této sezóně viděli své mužstvo dvakrát prohrát a jen jednou vyhrát a za to ho „odměnili“ závěrečným pískotem.