ČF1: PLZ - OLO 1:0pp

ČF1: PLZ - OLO 1:0pp - Dramatický duel rozhodl v prodloužení Svoboda!

Plzeň – Stav série Plzeň – Olomouc 1:0. Úvodní čtvrtfinálový zápas mezi plzeňskými indiány a olomouckými kohouty přinesl napínavou podívanou, které ale chyběly góly. Po 60 minutách byl stav bezbrankový, šlo se tedy do prodloužení. To dokázal v průběhu 77. minuty během přesilové hry rozhodnout domácí útočník Tomáš Svoboda! Indiáni tedy první duel vyhráli.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc

1:0p
0:0, 0:0, 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 77. Svoboda (Kratěna, Lev). Rozhodčí: Hradil, Polák – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5009. Střely na branku: 19:37. Zblokované střely: 19:20. Hity: 39:14. Vhazování: 37:44. Průběh utkání: 0:0, 1:0.

Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Bližňák, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Lev, Hollweg

HC Olomouc

Konrád (Vošvrda) – Skrbek "A", Vyrůbalík "C", Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek "A" – Buc, Herman, Holec – Eberle, Řípa, Vodný – Skladaný, Húževka, Mikúš – Pekr, Rác, Kucharczyk

Tomáš Svoboda 1 0 1 0 0

Jako první si brankovou příležitost vytvořili domácí. Indrák se před brankou dostával k puku, ale Branislav Konrád mu ho včas vypíchl. Olomoucký brankář posléze ještě dokázal vyrazit pokus Kracíka. Zápas nadále pokračoval ve vyrovnaném duchu a oba týmy si jen s obtížemi vytvářely šance. Dobrou střeleckou možnost měl na konci šesté minuty Petr Kadlec, jenž však zapomněl seřídit svá mířidla. Posléze hrála Mora přesilovou hru, ale modrobílí se zdařile ubránili a nic z toho nebylo.

Početní výhodu si v desáté minutě vyzkoušeli i svěřenci trenéra Michala Straky. První šanci během ní měl paradoxně hostující Eberle, kterého dokázal Machovský vychytat. Ačkoliv si Plzeňští vytvořili velice solidní tlak a velké množství nadějných situací, hostující defenzivu zcela prolomit nedokázali. Plzeň byla o něco aktivnější a velkou šanci na otevření skóre měla ve 14. minutě, kdy před brankou zakončoval Johnson. Branislav Konrád si však připsal dobrý zákrok betonem. I přes výskyt několika přesilových her byla první část utkání bezbranková.

Druhá třetina začala zkrácenou početní výhodou Škodovky, která však byla nevyužita. Následně jsme z obou stran opět viděli opatrný hokej. Puk poprvé v síti skončil až na konci 25. minuty, kdy svůj samostatný únik proměnil Dominik Kubalík, ale rozhodčí si předtím všimli ofsajdu a gól neplatil. Na druhé straně obdržel touš do mezikruží Jiří Řípa. Bez váhání tak střílel, ke smůle hostí ale mířil příliš vysoko. Další zajímavé šance si před brankou postupně vytvořili Kracík, Johnson a Bližňák, ale na gól se stále čekalo.

Západočeši pokračovali v dobré útočné aktivitě. Další interesantní příležitost měli krátce po polovině třetiny, kdy dělovou ránu Kristiána Kudroče dokázal tečovat Dominik Kubalík. Část stadionu se poté již radovala, ale marně, protože hrací předmět skončil jen v ochranné síti. Nezaujatého diváka utkání příliš bavit nemohlo, dobrou činností se prezentovaly spíše defenzivní řady než ty útočné. Před sérií bylo z několika úst řečeno, že zápasy budou o malém počtu branek – a po 40 minutách tomu tak skutečně bylo, stav byl stále 0:0.

Hosté byli nejblíže brance v úvodu třetí třetiny. Po střele Jiřího Řípy se k dorážce dostal Jan Eberle, naštěstí pro Machovského a spol. ale trefil břevno domácí svatyně! A další šanci si vytovřili o chvíli později, přečíslení tři na dva mohl zakončovat Roman Rác, přihrávka na něj byla ovšem v rozhodující chvíli zblokována. Na druhé straně to o několik okamžiků později zpoza branky zkoušel Dominik Kubalík. Konrád si chvíli nebyl jistý, kde je kotouč, nakonec ho ale dokázal zasednout. Po delší době přišla přesilová hra, k dispozici ji měla Plzeň. Gól v ní ale nepadl.

5009 diváků v Home Monitoring Aréně bylo velice nervózních. Vědělo se, že jakákoliv menší chyba může rozhodnout zápas. V 56. minutě dobrou přihrávkou bekhendem vybídl Jaroslav Kracík ke skórování nejlepšího střelce základní části Tipsport extraligy Dominika Kubalíka, kotouč z jeho hole však zamířil nad bránu. Na druhé straně zase Machovského betony vyprášil Jiří Ondrušek. Velkou šanci na první gól měli poté Plzeňané Preisinger s Hrňou, ale opět se jim nepodařilo uspět! Zápas tak dospěl do prodloužení za stavu 0:0.

Do něj vstoupili aktivněji hosté, první větší šanci měl po pasu Kratěny ale Miroslav Preisinger. Z voleje ovšem trefil jen Konráda. Tak jako tak bylo pískáno postavení útočícího hráče v brankovišti, gól by tedy znovu platit nemohl. Modrobílí si v průběhu 67. minuty vytvořili velice solidní tlak, ale jejich střelbě sházelo jediné – přesnost. Obrovskou šanci na rozhodnutí měl hostující Miroslav Holec, který ale tvrdou ranou napálil tyčku! V ten moment domácím hodně zatrnulo.

Dobrou příležitosti si vypracovala i čtvrtá formace Škodovky, na zakončení Michala Poletína byl Branislav Konrád ale připraven. Olomouc velice zahrozila v čase 71:56, kdy byl před bránou úplně volný Jiří Řípa. Naštěstí pro západočeský tým ale hostující forvard nedokázal malého černého neposedu jménem puk trefit. O chvíli později po neproměněné šanci Radima Kucharczyka opět málem skóroval Miroslav Holec, znovu však jeho rána zamířila do tyče!

Možnost rozhodnout o osudu utkání dostala Plzeň v 76. minutě, když Olomoučtí hráli v šesti a museli se bránit v oslabení. A to se jim nakonec vymstilo. Po parádním pasu Ondřeje Kratěny rozhodl o vítězství domácího celku Tomáš Svoboda!

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme velkou bitvu, skončilo to 1:0, ale byla tam řada šancí na obou stranách. Zápas jsme mohli rozhodnout dříve, ale vyzdvihl bych výkony obou gólmanů. Přesilovka v prodloužení rozhodlo. Jsme rádi, že jsme udělali ten první krok v sérii.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Byl to vyrovnaný zápas. Výborné výkony na obou stranách, nakonec to rozhodl jeden gól, což vždycky zamrzí. Předtím navíc dvakrát zazvonila tyč na druhé straně. Nedá se nic dělat, my jsme nemohli počítat s tím, že budeme hladce vyhrávat. Je jasné, že ty zápasy budou těžké. Dnes byla šťastnější Plzeň, jedeme dál.