ČF5: PLZ - OLO 2:1

ČF5: PLZ - OLO 2:1 - Fantazie! Indiáni počtvrté vyhráli a mohou slavit postup!

Plzeň - Stav série Plzeň - Olomouc 4:1 (1:0pp, 4:2, 8:1, 1:2, 2:1). V západočeské Home Monitoring Aréně bylo na programu páté čtvrtfinálové klání, indiáni mohli sérii s týmem HC Olomouc rozhodnout. První dvě třetiny se hrál neskutečně urputný mač, ve třetí části byli jasně lepší domácí hokejisté, kteří si nakonec po brankách Dominika Kubalíka a Lukáše Pulpána došli pro úžasný postup do semifinále!

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc

2:1
0:0, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 23. Kubalík (Pulpán), 49. Pulpán (Kracík, Indrák) – 60. Vyrůbalík (Houdek). Rozhodčí: Hrubý, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 549. Střely na branku: 22:31. Zblokované střely: 15:14. Hity: 23:17. Vhazování: 34:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka, Špaček – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Lev, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Přikryl, Hollweg. Trenér: Michal Straka.

HC Olomouc

Konrád (Vošvrda) – Vyrůbalík "C", Škůrek, Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský – Holec, Herman, Buc – Eberle, Řípa "A", Pekr – Mikúš, Húževka, Skladaný – Vodný, Zeman, Rác. Trenér: Zdeněk Venera.

Michal Špaček 0 0 0 0 2

V úvodních minutách pátého čtvrtfinále mezi Plzní a Olomoucí se hostujícímu celku naskytla možnost hry v početní výhodě, ale domácí hráči si s oslabením poradili skvěle. Po ubráněné přesilovce se do obrovské šance po příhře Indráka dostal Dominik Kubalík, jenž upaloval sám na Konráda, nicméně svou střelou gólmana Hanáků neprostřelil. V další šanci se ocitla třetí indiánská formace, nebezpečně pálil Erik Hrňa, ale ani on skóre utkání neotevřel. I před Matějem Machovským bylo rušno, to když se domácí brankář musel činit proti ráně Buce, kterou zastavil svou lapačkou.

V dalších minutách se na ledě příliš mnoho zajímavých situací neudálo. Mora se uchýlila ke své obvyklé obranné hře a Západočeši se nemohli pořádně dostat do zakončení. Naopak hostující hokejisté pálili ze všech možných pozic, Machovský však s žádným pokusem neměl problémy. Zejména olomoucký Miroslav Holec si pro domácí obranu připravil několik nepříjemných střel, ale, jak už bylo řečeno, žádná z nich si cestu do branky modrobílých nenašla. Po prvních dvaceti minutách tak na kostce nad plzeňským ledem svítily dvě velké nuly.

V úvodu prostřední periody si zahráli přesilovou hru rovněž plzeňští borci. V té se jim zprvu nedařilo, hosté se dokonce dostali do šance, ale ránu Húževky na poslední chvíli zblokovali západočeští beci. Poté však hráči Mory pomalu střídali, Lukáš Pulpán rychle obrátil hru a našel na pravém křídle najetého Dominika Kubalíka. Plzeňský kanonýr udělal pár rychlých kroků, bleskově vystřelil a trefil se přesně mezi beton a ruku brankáře Konráda – indiáni vedli 1:0! Plzeň také poslala na led obránce Michala Špačka, který se ve svém prvním extraligovém utkání prezentoval tvrdou bombou od modré čáry.

Poté se dlouho na ledové ploše vůbec nic nedělo, což pokračovalo prakticky až do konce druhé periody. K vidění byly jen malé náznaky příležitostí, jednu takovou měl Erik Hrňa po šikovném průniku, ale s jeho bekhendovým pokusem si Branislav Konrád poradil. Do olomoucké šance se probojoval Tomáš Mikúš, jenž trochu překvapivě vypálil z ostrého úhlu a Matěj Machovský včas zasáhl svým pravým betonem. Do kabin tedy odcházeli spokojenější domácí hokejisté, kteří se však strachovali o zdraví forvarda Tomáše Svobody, který opustil ledovou plochu s bolestivou grimasou.

Do třetí třetiny vstoupili indiáni famózně, vytvořili si obrovský tlak a několik stoprocentních šancí. Tu první měl po ráně Johnsona domácí kapitán Ondřej Kratěna, ale z velké blízkosti Konráda nedokázal propálit. Další příležitost měl střelec první branky Kubalík, ten pro změnu napálil zvnějšku jen tyčku hostující svatyně. A třetí tutovka Plzně – Indráka oslovil Jeřbek, domácí forvard však kotouč nedokázal zasáhnout. Modrobílí hráči měli jasně více ze hry a šli za další vstřelenou brankou. Navíc se jim dostalo možnosti hrát v přesilové hře.

V té první formace indiánů rozvířila v obranném pásmu neuvěřitelný kolotoč, hosté se museli rychle otáčet a nestíhali kotouče vyhazovat. Po několika šancích uzmul puk Jaroslav Kracík, svým typickým způsobem ukolébal obranu Mory a poté poslal precizní přihrávku bekhendem na Lukáše Pulpána, který zavěsil touš přesně pod víko Konrádovy klece. Plzeňští fanoušci v Home Monitoring Aréně tedy mohli slavit podruhé, celkově si na pátý duel série našlo cestu 7 549 diváků. I kohouti se připomněli. Ránu Buce Machovský jen vyrazil, poté si musel poradit i s nepříjemnou dorážkou Mikúše. Hosté to poté dokonce zkoušeli i v šesti proti čtyřem, tuto výhodu využil 14 sekund před koncem obránce Martin Vyrůbalík střelou mezi betony a snížil stav utkání. To však bylo ze strany hostů všechno, indiáni se tak po výhře 4:1 v sérii mohli začít těšit na další kolo vyřazovací části!

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): My jsme začali špatně. Měli jsme špatný pohyb, neposouvali jsme puky, ztráceli jsme je. Kromě třetí formace hráli ostatní pětky špatně. Hodně jsme i faulovali, první třetina skončila 5:14 na střely, pro nás pozitivní, že to bylo 0:0. Od druhé třetiny jsme to museli změnit, hru jsme srovnali a zlepšili pohyb. Vytvořili jsme si přesilovky a jednu proměnili. Do třetí části jsme to stáhli na tři lajny a řekli jsme si, že už to musíme dohrát. Zápas rozhodla přesilovka a gól na 2:0. Samozřejmě jsme hrozně šťastní.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Tento zápas mi připomínal první utkání. Od začátku jsme hráli aktivně, měli jsme převahu a mnohem více střel. Ta naše převaha většinou nebývá vyjádřena gólově, střely jsou nedůrazné a nepřesné, nemáme vyloženě koncové hráče. Když se ta převaha nevyjádří brankou, tak je to jen otázka času, kdy dá gól soupeř. Bylo to na málo gólů, my to ani jinak neumíme, pokud bychom chtěli mezi nejlepší čtyři, tak bychom museli být silnější v útoku.