ČF4: OLO - PLZ 2:1

ČF4: OLO - PLZ 2:1 - Indiáni poprvé ve čtvrtfinále prohráli

Olomouc - Stav série Olomouc - Plzeň 1:3 (0:1pp, 2:4, 1:8, 2:1). Západočeši mohli na olomouckém ledě stvrdit postup do semifinálových bojů. Hanákům ale podlehli rozdílem jediného gólu, série tedy bude pokračovat v úterý na plzeňském ledě.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň

2:1
1:0, 0:0, 1:1

Branky a nahrávky: 15. Holec (Buc), 56. Pekr (Eberle, Vyrůbalík) - 55. Lev (Svoboda, Kratěna). Rozhodčí: Hradil, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6, navíc Mikúš (OLO) a Jeřábek (PLZ) oba 10 min. hrubost. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5500 (vyprodáno). Střely na branku: 32:30. Zblokované střely: 14:8. Hity: 8:5. Vhazování: 33:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Olomouc

Konrád (Vošvrda) - Vyrůbalík "C", Škůrek, Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský - Holec, Herman, Buc - Eberle, Řípa "A", Pekr - Mikúš, Húževka, Skladaný - Vodný, Zeman, Rác. Trenér: Zdeněk Venera.

Machovský (Polívka) - Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka - Kubalík, Kracík, Indrák - Johnson, Lev, Kratěna "C" - Svoboda, Preisinger, Hrňa - Poletín, Přikryl, Hollweg. Trenér: Michal Straka.

Tomáš Svoboda 0 1 1 -1 0

V úvodu zápasu se střídaly nepřesnosti na obou stranách, mimo bránu stříleli Svoboda i Buc. Ve čtvrté minutě se dostal ke dvěma střelám olomoucký Zeman, první střela mu však sklouzla po hokejce a ta druhá mířila mimo branku. První větší šance byla k vidění v o dvě minuty později, kdy Holec obral o puk plzeňského hráče a spolu s Bucem unikal do přečíslení dva na jednoho, které zakončoval střelou, Machovského lapačka však byla na místě. O chvíli později po závaru u olomoucké brány zakončoval střelou z otočky Kratěna, jeho střelu Konrád vyrazil betonem. Stejný hráč se do další velké šance hnal o chvíli později, když zblokoval střelu Vyrůbalíka a po pravém křídle pronikal do útočného pásma. S jeho zakončením si ale Konrád poradil. V desáté minutě Holec vystihl rozehrávku Plzně a mohl střílet z vrcholu kruhů, Machovský ale puk za svá záda nepustil.

Pošťuchování mezi Vyrůbalíkem a Hollwegem vyústilo vyloučením Američana na dvě minuty za hrubost a domácí tak získali početní výhodu. V ní nejprve měli potíže usadit se v útočném pásmu, když se jim to podařilo, pálil Pekr z velkého úhlu, dostal se k odraženému puku a zkusil se obtočit kolem druhé tyče, puk mu ale sklouzl. Machovský poté hledal dlouhou nahrávkou Lva na útočné modré, plzeňský útočník však přihrávku nezpracoval a únik se proto nekonal. V patnácté minutě se olomoucká Plecharéna dočkala branky, když Herman jako první dojel nahozený puk, vybojoval ho pro Buce a ten bekhendem zkusil překvapit Machovského. Tomu se puk odrazil od hokejky na nikým nehlídaného Miroslava Holce, který ho uklidil do odkryté klece.

Po inkasované brance Plzeň zvýšila forčekink a její první lajna dokázala zamknout Olomouc v obranném pásmu, ale ke střele na bránu se nedostali, naopak z rychlého protiútoku zahrozil Zeman. V závěru třetiny však stejný hráč chyboval v obranném pásmu a ke střele se dostal Pulpán. Konrád ji vyrazil betonem, ale tlak plzeňských pokračoval a přestože neskončil gólem, vybojovali hosté alespoň přesilovou hru, když se Ondrušek provinil nedovoleným bráněním. Ještě před odchodem do kabin Plzeň dokázala překonat brankáře Konráda, stalo se tak ale až po siréně oznamující konec třetiny.

Do druhé třetiny si Plzeň přenesla ještě více než minutu přesilové hry a téměř ihned se usadila v útočném pásmu. Na jejím konci Hrňa ztratil puk a do protiútoku vyrazili Herman s Bucem. Druhý jmenovaný zakončoval střelou, ale s tou si Machovský snadno poradil. V třiadvacáté minutě se hostům naskytla další přesilová hra, když Staněk zahákoval Johnsona. V ní nejprve Lev nastřelil bránícího hráče, puk se ale odrazil zpět na hole hostujícího celku a ti rychlou kombinací dostali puk na Svobodu, který číhal u tyčky olomoucké branky, nedokázal ale přehodit Konrádův beton. Poté zkusil štěstí Indrák, ale jeho střela těsně minula branku.

V šestadvacáté minutě po střele Kudroče vyklouzal Konrád z branky a Johnson se hnal za dorážkou, na poslední chvíli se olomoucký brankář dokázal přesunout a puk vykopnout do rohu kluziště. Vzápětí na druhé straně zahrozil Herman, jeho střelu z otočky Machovský pouze vyrazil, plzeňská obrana poté puk uklidila do bezpečí dříve, než se k dorážce dostal Holec. Poté, co byl Sklenička vyloučen za podražení, naskytla se Olomouci další přesilová hra, ale v té se domácím opět mnoho šancí nenaskytlo, naopak nepřesnosti v rozehrávce vyústily střelou na druhé straně, když Kudroč našel mezi kruhy volného Preisingera.

Ve dvanácté minutě byl vyloučen na druhé straně Staněk, ale také Plzeň se při své přesilovce trápila a po jejím skončení Machovský špatnou rozehrávkou dostal puk právě na osamoceného Staňka, který ale nedokázal zakončit mezi tři tyče. Do největší šance se minutu a půl před koncem druhé třetiny dostal Kracík, kterého našel u vzdálenější tyče Kubalík, puk však dostal na bekhend a než jej zpracoval, byl Konrád připraven. V závěru ještě zahrozil Buc svižnou střelou z mezikruží, tu však plzeňský obránce ztečoval těsně mimo bránu.

Ve třetí třetině o šance na obou stranách nebyla nouze, poněvadž Plzeň zvýšila forčekink a spolu s tím se začaly množit jejich chyby v obraně. Nejprve na plzeňskou bránu ujížděli v přečíslení dva na jednoho Holec s Bucem, Bucovu nahrávku však zblokoval bránící Jeřábek. O pár chvil později hledal Kratěna před olomouckou bránou Pulpána, puk se však odrazil od bruslí a doputoval k Pekrovi, který šel s Eberlem opět pouze proti jednomu bránícímu hráči. S jeho střelou si Machovský poradil.

Ve čtyřicáté sedmé minutě unikl olomoucké obraně Johnson, přestřelil ale bránu a poté už opět útočili domácí. Ke střele se dostal Buc a přestože jeho střela ještě mířila vedle, k puku se vzápětí dostal Eberle a předložil ho před bránu Hermanovi. Olomoucký útočník se dostal k několika dorážkám, ale Machovský si se všemi poradil a nakonec puk ukryl do lapačky. Plzeň poté dokázala zatlačit Olomouc v jejím obranném pásmu, k nebezpečnější střele se však nedostala, a o chvíli později naopak ujížděl na její bránu osamocený Buc, také on ale nemířil přesně.

Sedm minut před koncem třetí třetiny dostala Plzeň příležitost vyrovnat stav utkání, když se hákováním provinil olomoucký Vyrůbalík, a to se jí také nakonec povedlo. Nejprve se Lev zkoušel obtočit kolem tyčky a Konrád na poslední chvíli natáhl lapačku a zabránil gólu, o pár vteřin později Svoboda nastřelil tyčku a puk se odrazil k nehlídanému Jakubu Lvovi, který jej poslal do odkryté brány. Vyrovnaný stav netrval dlouho, jen o minutu a půl později střílel od modré Vyrůbalík a po teči Eberleho se puk odrazil na Matěje Pekra, pro nějž nebylo nijak těžké poslat ho do zpola prázdné brány.

V následujících minutách Olomouc zodpovědně bránila střední pásmo a Plzeň marně hledala cestu přes obranu domácích. Naopak minutu a půl před koncem ujel na druhé straně František

Skladaný, který zkoušel zakončit bekhendovou kličkou, ale ani na dvakrát se mu nepodařilo Machovského překonat. Přitom se hosté provinili krosčekem, načež se Mikúš jal msty svého spoluhráče a pustil se do potyčky s Jeřábkem. V poslední minutě se Plzeň uchýlila ke hře bez brankáře, na gól se však už nezmohla a série proto bude pokračovat pátým zápasem na ledě indiánů, který se odehraje v úterý 22. března od 17:30.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Jsme rádi, že se nám podařilo trochu napravit včerejší výsledek, kdy ten zápas vůbec nevyšel. Bylo jasné, že nyní to bude přetahovaná až do konce. Naštěstí jsme to byli my, kdo po většinu zápasu vedl. Týmu se hned hraje líp. Věřili jsme ale i za stavu 1:1. Z kluků bylo cítit, že sérii nechtějí za žádnou cenu vypustit.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme vyrovnané utkání. Na konci první třetiny jsme dostali gól a po celý zápas jsme se snažili otočit jednogólovou ztrátu. Nakonec se nám to povedlo z jedné přesilovky ve třetí části a zápas jsme srovnali. Hned v dalším střídání jsme ale utkání ztratili, což nás mrzí. Mohli jsme to ukončit, byli jsme tomu blízko. Nyní si musíme odpočinout a připravit se na domácí utkání.