PLZ - JEK 2:6

PLZ - JEK 2:6 - Škoda v prvním přípravném utkání podlehla Jekatěrinburgu

Plzeň - Západočeská metropole se konečně opět dočkala pořádného hokejového střetnutí! Škodovka se naposledy představila svým fanouškům v semifinále proti Spartě, konkrétně to bylo 8. dubna. Nyní se modrobílí poprvé před novou sezonou vydali na ledovou plochu k přípravnému duelu, aby se mohli utkat s týmem z KHL – Avtomobilistem Jekatěrinburg. V loňském roce Plzeňští se stejným soupeřem prohráli 0:5, nedařilo se jim ani letos.

HC Škoda Plzeň - HC Avtomobilist Jekatěrinburg

2:6
0:1, 1:5, 1:0

Branky a nahrávky: 37. Kubalík (Stach), 46. Kubalík (Yellow Horn, Moravčík) – 5. Žuravljov (Torčenjuk), 24. Torčenjuk (Michnov), 34. Timašov (Monja), 35. Mingalejev (Voropajev), 36. Mingalejev (Michnov), 39. Romanov (Mingalejev, Turbin). Rozhodčí: Valenta, Zubzanda – Černý, Vavruška. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2081. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:6, 2:6.

Polívka (od 41. Sochůrek) – Špaček, Čerešňák, Moravčík "A", Kubka "A", Sklenička, Holý, Kvasnička – Kubalík, Stach, Indrák – Svoboda "C", Preisinger, Yellow Horn – Krliš, Přikryl, Suchý – Váchal, Beneš, Tulačka. Trenér: Michal Straka.

HC Avtomobilist Jekatěrinburg

Ustinskij (Fomin) – Timašov, Turbin, Ščmerenov, Andersén, Guljajev, Žuravljov, Kalašnikov, Voropajev – Golišev, Koukal, Buchtele – Michnov, Torčenjuk, Monja – Šingarejev, Simakov, Mingalejev – Alexejev, Chlystov, Mitjakin – Romanov, Rassejkin. Trenér: Andrej Vladimirovič Razin.

První přípravný duel začal pro Plzeňské dobře, již v první minutě utkání putoval na trestnou lavici hostující bek Pavel Turbin a indiáni měl k dispozici přesilovou hru. Během ní se modrobílí několikrát usadili v útočném pásmu, leč žádná větší šance z toho nebyla a branka Jekatěrinburgu zůstala nedobyta. V páté minutě už se však skóre poprvé v zápase měnilo. Hokejisté Avtomobilistu se probojovali do obranné třetiny Západočechů, od mantinelu se touš dostal na modrou čáru, tam stál připravený Jegor Žuravljov, jehož svižný pokus skončil za zády brankáře Patrika Polívky – Avtomobilist se tak rázem dostal do vedení.

O tři minuty později měli hostující borci, kteří nastoupili v rudých dresech, další velikou šanci na vstřelení gólu. Alexander Ščmerenov napřáhl na modré čáře a černý nesmysl poté orazítkoval břevno plzeňské svatyně, to vše se událo při přesilové hře Jekatěrinburgu, na trestné lavici pykal domácí Špaček. Ale i indiáni zahrozili při početního nevýhodě ruského celku. Tulačka předložil kotouč Janu Holému, ten však neměl moc času na pořádnou pumelici, a tak si s jeho pokusem gólman Avtomobilistu celkem v pohodě poradil. Do konce úvodních dvaceti minut už se na ledové ploše nic zajímavého nestalo, týmy tak zamířily do kabin, spokojenější byl hostující celek.

Do prostřední části utkání vstoupila lépe domácí skvadra. Od pravého mantinelu vyslal prudký pas Miroslav Preisinger, který našel přesně Tomáše Svobodu. Jeho pohotová rána však rozvlnila jen boční síť jekatěrinburgské klece. Následně se do přečíslení dva na jednoho dostali hráči ruského týmu, Simakov oslovil Timura Šingarejeva, jehož střela z voleje skončila těsně mimo Polívkovy klece. A z naprosto totožného rychlého brejku již podruhé udeřilo. Alexej Michnov a Alexander Torčenjuk ujížděli proti osamocenému Kubkovi, druhý jmenovaný poté neměl problém zasunout puk do poloprázdné klece – Jekatěrinburg zvýšil své vedení. Škodováci se snažili, blízko ke kontaktní brance měl po přistrčení Váchala David Sklenička, ale brankář Igor Ustinskij se překonat nenechal.

Pěkně se uvolnil i forvard Tomáš Svoboda, který v tomto duelu vedl Západočechy jako kapitán, ale ani jeho střela mezi betony se neujala. Přelom třicáté čtvrté a páté minuty se indiánům hrubě nevydařil. Doslova. Během dvaceti vteřin lovil Patrik Polívka puk ze své sítě dvakrát. Nejprve se parádní kombinací prezentovali Monja a tečující Nikolaj Timašov, bylo tu už 0:3 z pohledu Plzně. Rázem se Avtomobilist trefil znovu, obrovských zmatků v domácí obraně využil pohotovou ranou Denis Mingalejev. Pak nastala minuta klidu, po níž následoval další přesný zásah ruského celku. Prosadil se opět Denis Mingalejev, jenž objel domácí klec a vstřelil pátý gól Jekatěrinburgu. Domácí se záhy dočkali snížení. David Stach si rychle najel do útočného pásma, poslal puk na Dominika Kubalíka, který si už věděl rady a napálil touš do sítě. Další slovo však měli opět hostující hráči. Polívka vyrazil tvrdou ránu před sebe a Alexander Romanov doklepl kotouč do odkryté klece – 6:1 pro Avtomobilist. Indrák poté v přesilovce napálil ještě břevno, nicméně do konce třetiny už se divoké skóre nezměnilo.

Před poslední dvacetiminutovkou nasadili domácí trenéři do branky dvacetiletého Lukáše Sochůrka, který tak nahradil Patrika Polívku. Indiáni si do třetí části přenesli i dvojnásobnou početní výhodu, ta však zůstala nevyužita, i když dobré šance zaznamenali Tomáš Svoboda a nová posila z Kladna David Stach, Ustinskij držel svůj tým jistými zákroky. Jekatěrinburg se však i nadále nedokázal vyvarovat zbytečných faulů a putoval opět do čtyř. V další nabídnuté přesilovce se už Škoda dokázala prosadit! Colton Yellow Horn dlouho čekal s pasem na spoluhráče, poté poslal perfektní přihrávku mezi kruhy, kde puk skvěle pod břevno tečoval bombarďák Dominik Kubalík a mohl si připsat svůj druhý zásah na pažbu. Následně chtěli sudí vyloučit domácího borce, ale hráči Avtomobilistu ukázali svou férovost a po domluvě s muži v pruhovaném se trest neuložil. Parádní gesto hostujícího týmu!

V padesáté minutě předvedl snový zákrok Lukáš Sochůrek, který si parádně poradil s bekhendovým blafákem svého krajana Jana Buchteleho. David Sklenička a Vladislav Voropajev následně ukázali, že se nebojí vrhnout do šarvátky, oba rozvášnění borci skončili na trestných lavicích, vítězem potyčky byl plzeňský bek, což potěšilo západočeské fanoušky. Tři minuty před koncem měl třetí plzeňský zásah na holi Yellow Horn, ale jeho rána švihem orazítkovala jen tyč hostující svatyně. Škodovce tak letošní odveta proti Jekatěrinburgu příliš nevyšla, ruský celek v pěkném utkání dokázal zvítězit 6:2.

Ladislav Čihák (asistent trenéra HC Škoda Plzeň): Dobře bylo, že jsme vyhráli třetí třetinu. Klukům jsme v šatně řekli, ať se vykašlou na výsledek a zkusí tu třetinu vyhrát. To se nám podařilo. První třetina byla vyrovnaná, ale oni dali gól. Dobře jsme bruslili, když to srovnám s minulým rokem, kde jsme vůbec neměli šanci. Rozhodla až druhá třetina, ve které jsme vypli a udělali pár chyb. Soupeř potrestal, na co šáhnul. Ukázali kvalitu, jakmile se dostali do šance, tak to využili.