PLZ - LIT 3:4

PLZ - LIT 3:4 - Tlak indiánů přišel až příliš pozdě

Naposledy před reprezentační přestávkou šli do akce plzeňští hokejisté. Podruhé v sezóně se střetli s Litvínovem, úvodní duel patřil indiánům, nicméně dnešní klání zvládli lépe hráči Litvínova, kteří vyhráli na západě Čech těsně o jednu branku.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:4
0:1, 0:3, 3:0

Branky a nahrávky: 44. Kodýtek, 45. F. Suchý (Mertl), 60. M. Lang (Suchý, Kaňák) – 16. M. Chalupa (Latta), 25. P. Zdráhal (Estephan, Balinskis), 29. Zygmunt (Latta, Demel), 30. P. Zdráhal (P. Straka).
Průběh utkání: 0:0, 0:4, 3:4.

Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Kajínek, Axman.

3335

Svoboda (29. Pavlát) – L. Kaňák, Čerešňák (A), Graňák, Jiříček, Kvasnička, J. Kindl (C), Kremláček – Kantner, Kodýtek (A), Schleiss – F. Suchý, Mertl, P. Musil – Dzierkals, G. Thorell, Bulíř – M. Lang, F. Přikryl, Adamec.

Godla (Zajíček) – Hrbas, Irving, Balinskis, Stříteský, Demel, D. Zeman, O. Baláž – Kudrna, Estephan, P. Zdráhal – P. Straka (A), V. Hübl (C), Jarůšek – P. Svoboda, M. Chalupa, Latta – Zygmunt, Gerhát, L. Stehlík.

Gustaf Thorell 0 0 0 -1 0

Utkáni začalo střelou Patrika Zdráhala, jeho bekhendový pokus si ale Svoboda pohlídal. Domácí odpověděli šancí Tomáše Mertl, plzeňský útočník se zjevil sám mezi kruhy a ranou z první pořádně prověřil Godlu. Nedlouho poté se až před maskovaného muže Vervy prokličkoval Martins Dzierkals, leč lotyšský útočník byl až moc blízko a zakončení nebylo dle jeho představ. Na druhé straně se k odraženému puku dostal úplně volný Matěj Chalupa, rovněž zblízka ale pozorného Svobodu nepropálil. V polovině třetiny se nechal Hrbas obrat o kotouč Kantnerem, ten byl následně zcela sám před Godlou, toho však forhendovou kličkou nevymíchal. Následně už se skóre ale změnilo a překvapivě to byli hosté, kteří šli jako první do vedení. Matěj Chalupa si vyměnil puk s Lattou, najel si za domácí defenzivu na skvělou přihrávku a ranou zápěstím prostřelil Svobodu. Litvínov mohl krátce před přestávkou náskok dokonce zdvojnásobit, jenomže Přemysl Svoboda na domácího brankáře nevyzrál. Po dvaceti minutách tak vedli Severočeši o jednu branku.

Na úvod druhé periody byl vyloučen bývalý hráč Plzně Matěj Stříteský, avšak domácí početní výhodu nezužitkovali a tak přišel trest. Patrik Zdráhal na levé straně přebruslil otáčejícího se Kaňáka, natlačil se před branku a rychlou bekhendovou kličkou zasunul puk mezi Svobodovy betony. Na rozdíl jediné branky mohl snížit Jan Schleiss, který dostal nabito od Bulíře, Godlu nepřekonal. To Litvínovu vyšlo na co sáhl. Pawel Zygmunt vystřelil na Svobodu z hodně ostrého úhlu a domácímu brankáři puk nešťastné propadl do sítě. Svoboda záhy přepustil místo Pavlátovi. Ten čisté konto nicméně udržel jen pouhou minutu, to když hosté naprosto rozebrali západočeskou defenzivu. Petr Straka dostal přihrávku před branku, ještě vylepšil pozici pro Patrika Zdráhala, který už pálil do prázdné branky. Mírně zkorigovat skóre mohl Michal Bulíř, který střílel z pravého kruhu, Godla si však střelu našel a bezpečně ji zkrotil. Po dvou třetinách tak vedl Litvínov nečekaně, ale zaslouženě 4:0.

Třetí dvacetiminutovku odšpuntoval velkou příležitostí Michal Bulíř, puk si navedl na bekhend, Godlu ale nepřekonal. Z další velké šance už ale mohly letět šály plzeňských fanoušků nad hlavy. Petr Kodýtek se zmocnil puku mezi kruhy a krásnou střelou na bližší tyč nedal Godlovi žádnou šanci. A za minutu a půl už to bylo o pouhé dvě branky. Mertl přiťukl puk na levý kruh Filipu Suchému, který hostujícího brankáře prostřelil střelou na vyrážečku. Střídačka Litvínova na to zareagovala oddechovým časem, leč tlak domácím neustupoval. Gustaf Thorell měl na hokejce již kontaktní gól, nikým nehlídaný pálil z pravého kruhu, Godla ovšem včas zasáhl a kotouč vyrazil. Následně měl před sebou poodkrytou bránu Tomáš Mertl, leč domácí útočník ji trestuhodně přestřelil. Poté zachyboval brankář Godla, Mertl ho oloupil o kotouč, nahrál ho před prázdnou branku Dzierkalsovi, jenomže branka kvůli ofsjadu platit nemohla. Litvínov zahrozil brejkem, který táhl Petr Straka, forhendovou kličkou ale na Pavláta nevyzrál. Domácí to v závěru zkusili v šesti bruslařích a v poslední minutě dotlačil kotouč za Godlu Martin Lang. Více toho ovšem indiáni už nestihli. Litvínov udržel náskok, který si vypracoval ve druhé třetině a na západě Čech zvládl tuhou bitvu v poměru 4:3.

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): „Chtěli jsme před přestávkou zvítězit, na naší hře to v první části bylo vidět. Trápí nás ale efektivita v posledních utkáních, neproměnili jsme přečíslení a ani nájezdy. Soupeř trestal naše chyby, po druhém gólu jsme vypadli na chvilku z role. Šli jsme otočení vývoje utkání naproti, vytvářeli jsme tlak. Šancí jsme měli požehnaně na to, abychom snížili dříve, v poslední minutě již bylo pozdě.“

Vladimír Országh (HC Verva Litvínov): „Jsme spokojení se třemi body, ale hra nebyla dobrá. Domácí měli řadu přečíslení, držel nás brankář Godla. Rozhodla druhá třetina, kdy nám to tam napadalo, byli jsme efektivní. V poslední části do toho domácí šlápli, neměli co ztratit a my se nakonec strachovali o výsledek. Není to poprvé, musíme si na to dávat větší pozor.“