PLZ - ZLN - 3:4 - Medvědi byli nad síly lepšící se Plzně

P l z e ň - Soupeřem hokejistů plzeňského Lasselsbergeru byli tentokráte zlínští Medvědi, kteří společně s pražskou Spartou suverénně vládnou české extralize. Domácí nastoupili do utkání až s příliš velkým respektem a v první třetině dvakrát inkasovali, navíc je soupeř zřetelně přehrával a rychleji bruslil. Západočeši postupně srovnali hru, ale přes enormní snahu se jim nepodařilo ani alespoň vyrovnat skóre. Zlín předvedl precizní výkon, když potřeboval, zapnul na vyšší obrátky. V závěrečné části domácí mocně útočili, ale přišla chyba v rozehrávce a nekrytý Čajánek duel definitivně rozhodl. V poslední minutě se kapitánu Pospíšilovi podařilo snížit, ale to byla jen labutí píseň, víc soupeř nedovolil.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

3:4
0:2, 2:1,1:1

Branky a nahrávky: 23. Martin Straka (J. Straka, Cibák), 32. Kracík (Výborný, Pospíšil), 60. Pospíšil (J. Straka, Martin Straka) - 4. Erat (Leška, M. Hamrlík), 14. Balaštík (Leška, Erat), 28. Záhorovský (Barinka), 58. Čajánek. Rozhodčí:Trombík - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0 V oslabení: 0:0. Diváci:5 992. střely na branku: 37:42. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.

Duba - Nedoma, Trnka, Jindřich, Výborný, Výtisk, Špaček, Cartelli - Mar. Straka, J. Straka, Cibák - Paroulek, Kracík, Matějovský - Adamský, Mich. Straka, Pospíšil - Mrázek, Kraft, Důras

PSG Berani Zlín

Murín - Blaťák, Galvas, M. Hamrlík, R. Hamrlík, Nosek, Tesařík, Vosátko, Zubíček - Balaštík, Leška, Erat - Barinka, Čajánek, Kováčik - Okál, Kristek, Záhorovský - Ambruz, Mokrejš, M. Čech

Jan Výtisk 0 0 0 1 2

Jediným celkem, který v letošní sezóně dokázal porazit mistra ze Zlína, je Sparta Praha. Nic na tom nezměnilo ani nedělní utkání v Plzni, byť domácí byli Beranům důstojným soupeřem. Hosté se dostali do vedení ve 4. minutě, kdy Leška tečoval střelu M. Hamrlíka od modré, Duba ji jen s obtížemi vyrazil, obrana však umožnila dvě dorážky Martinu Eratovi a ta druhá již byla gólová. Akce byla jako vystřižená ze zlínské hokejové dílny. V 9. minutě dostal ideální přihrávku zpoza branky od Kristka Okál, ale trefil jen Dubu do masky. Hosté měli v tuto chvíli na svém kontě třikrát více střel než domácí a měli převahu.

Ve druhé polovině první části se hrál útočný hokej plný šancí. Při vyloučení M. Hamrlíka pálil do odkryté části branky Nedoma, ale puk trefil jen jednoho ze spoluhráčů před brankou, sám před gólmanem byl Pospíšil, ale neuspěl. Ve 13. minutě předvedla krásnou kombinaci Leškova formace, ovšem skvěle se vrátil Kraft, kterému se však jinak utkání příliš nevyvedlo. Pak za brankou trestuhodně chyboval jeden z domácích hráčů, puk získal Leška, po jehož přihrávce prostřelil Dubu po ledě Jaroslav Balaštík. Vzápětí mohl Kristek přidat třetí gól, leč Duba ho vychytal. Říká se, že nejvýhodnější početní převaha je 4 na 3, protože je při ní na ledě nejvíce prostoru. Tuto výhodu měla Plzeň celkem 1:54, na led skočili tři Strakové a Špaček, ovšem neprosadili se. Po akci ar. Straky zalehl jeden z beků puk v brankovišti, odvážnější sudí by možná odpískal trestné střílení…

Nejlepším mužem domácích byl v neděli určitě Martin Straka, v závěru první části se blýskl skvělou individuální akcí, při níž si vykoledoval faul, na začátku druhé třetiny se prosadil i střelecky. Při jeho ráně pod víko neměl Murín šanci. Pak byl vyloučen Výtisk a Zlín roztočil před Dubou ruské kolo. Gól visel na vlásku, ale domácí s eubránili. Tlak však pokračoval, Barinka ještě nedal sólo, ale jeho následnou střelu dorazil do sítě Martin Záhorovský. Leška pak otočkami za plzeňskou brankou připomněl fanouškům loňské vítězství ve Zlaté helmě, ale plzeňští beci byli poučeni.

Ve 32. minutě hrála přesilovku Plzeň, hned tři hráči modrobílých přijeli clonit před Murína, nešťastný zlínský gólman střelu Výborného jen vyrazila Jaroslav Kracík ji dorazil do branky. Vyrovnat mohl Josef Straka, ale Murín jeho ránu vyrazil na horní tyč. V závěru třetiny nevyužil velkou šanci Erat, poslední příležitosti si vypracovala Plzeň, ale bez gólového efektu.

Ve 44. minutě ukázal Leška, proč se mu přezdívá „Létající švec“. Nesprávné vyloučení Matějovského však hosté nevyužili. Největší šanci si už po návratu plzeňského hráče z trestné vypracoval Čajánek. Ten prostrčil puk mezi Dubovými betony, ale kotouč k překvapení všech minul i branku. Typickou zlínskou akcí v zápase bylo přečíslení tři na dva, jedno z nich nevyužil v 51. minutě Balaštík, nečekaně hodně práce měl pak Duba se slabým nahozením Martina Čecha, které vytlačil jen na tyč. V závěru Adamský vybojoval přesilovku a Plzeň sahala po vyrovnání. V 58. minutě rozjížděl zpoza branky útočnou akci Kracík, rozehrál však přímo na hůl Petra Čajánka, jenž rozhodl. Chtělo by se použít spojení tragická chyba, ve světle celosvětových událostí však raději Kracíkův přehmat nazvěme chybou, po které klikují i osmáci. Plzeň to nepoložilo a 75 vteřin před koncem odvolala gólmana. 22 vteřin před koncem předvedl hokejovou parádu Martin Straka. Na modré čáře se uvolnil a našel před brankou nekrytého Josefa Straku. Jeho střelu ještě Murín vyrazil, na dorážku Davida Pospíšila už byl krátký. Na vyrovnání však už nebyl čas. V nádherném utkání tak všechny body vybojovali zlínští hokejisté.

Jiří Kučera (asistent trenéra Plzně): "První třetinu jsme hráli příliš složitě a zaplatili jsme za to dvěma obdrženými góly. Od druhé části jsme hru zjednodušili, naše hra se zlepšila, ale nedokázali jsme využít šance. Zlín naopak dokázal naše chyby trestat a ukázal, že je velice silný."

Jaroslav Stuchlík (asistent trenéra Zlína): "K zápasu jsme nastupovali s respektem, protože jsme znali plzeňskou sílu. Hráli jsme dnes svoji hru, kterou praktikujeme venku, tedy rychlé protiútoky s pevnou defenzívou, podpořenou pozorným gólmanem. Dokázali jsme proměnit šance a alespoň jednogólové vedení jsme si hlídali celý zápas."