Vítězství až po velkém boji

Keramici měli nad svým soupeřem z Havířova po celý zápas převahu, kterou však dlouho nedokázali využít brankově. To bylo také důvodem, proč se až do samotného závěru zápasu museli strachovat o vítězství. Hosty držel ve hře po celý zápas výborně střelecky disponovaný Hruška, který se trefil hned dvakrát. Toto vítězství posunulo Keramiku zpět na šesté místo v tabulce a je také výbornou pozvánkou na zítřejší televizní utkání se Vsetínem, které se hraje od 17:00 na plzeňském zimním stadionu.

HC Škoda Plzeň - AZ Residomo Havířov

3:2
1:1, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 10. Volák (Voskár), 31. Z. Sedlák (Krátoška, Brabenec), 46. I. Vlček (Brabenec, Švík) - 14. Hruška (Bacul, Eiselt), 50. Hruška. Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:9, navíc Krátoška - Černošek oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1 Diváci: 7184.

Barta - Dobrovolný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Výborný, Veber - Duda, J. Straka, Andrašovský - Švík, Krátoška, Brabenec - Koreis, M. Straka, Z. Sedlák - Dvořák, Voskár, Volák.

AZ Residomo Havířov

Cagaš - Javín, D. Kysela, Černošek, Holý, Pavlas, Tůma - Hruška, Bacul, Eiselt - Pohorelec, Vala, Korhoň - R. Procházka, Pilavka, D. Boháč.

Hosté začali utkání vcelku vlažně, nebránili příliš střední pásmo, a tak se útoky od počátku valily z jedné strany na druhou. V první větší šanci se ocitl hostující Korhoň, který si nabruslil po křídle až k brance a nebezpečně atakoval Bartu, ten byl však na místě. Ihned vzápětí vyzkoušel havířovského Cagaše Michal Straka, ale ani on neuspěl. V páté minutě se Keramika dostala do přečíslení, na jediného hostujícího obránce se valili hned čtyři hráči Plzně, ale Švík, který se vrátil do Plzně z hostování ve Varech, nemířil přesně. V té době si Keramika získávala drtivou převahu, ke které přispělo i vyloučení Korhoně v polovině sedmé minuty. Z této výhody však domácí nevytěžili nic. Uhodilo teprve až v deváté minutě, když se u mantinelu puku zmocnil Volák, najel mezi kruhy a švihem vymetl pavučinu v rohu hostující branky. Havířov se v této fázi hry zmohl jen na individuální akci Eiselta, která však neměla gólový efekt. Ve dvanácté minutě výborně unikl Krátoška, puk přenechal Sedlákovi, který našel před brankou volného Švíka. Hosty však v té chvíli zachránil výborný Cagaš. Stejně tomu bylo jen o pár sekund později, když hostující obránci vyrobili sérii hrubek ve vlastním pásmu, kterými domácí útočníci pohrdly. Na začátku čtrnácté minuty tak přišel zákonitý trest, když Dobrovolného netaktické vyjetí do středního pásma potrestal Hruška, který využil přihrávky Bacula. Hosty branka viditelně povzbudila, najednou jich bylo plné hřiště a Barta se musel činit. Nejprve zlikvidoval ránu Pohorelce, aby pak v osmnácté minutě zastavil lapačkou bombu Pavlase, který mu za tento zákrok vysekl poklonu.

Druhá třetina začala na plzeňském stadionu kvůli výpadku elektrického proudu s několikaminutovým zpožděním. To také zapříčinilo, že hra zpočátku ztratila nabrané tempo. Do něj se dříve dostali hráči Keramiky, když se ve dvacáté páté minutě za brankou výborně uvolnil Dvořák, naservíroval puk před branku Voskárovi, ale ten ztroskotal na Cagašovi. Stejně dopadl o minutu později i Krátoška, kterému do výhodné pozice přihrál Brabenec. Hosté se připomněli až ve dvacáté sedmé minutě, když hráli přesilovou hru. V tu chvíli se usadili v pásmu domácích a zle jim zatápěli. Horko jim muselo být zejména při akci trojice Javín – Kysela – Hruška, kterou ležící Barta jen s námahou zneškodnil. Vzápětí dostali také domácí možnost přesilové hry, když si za hákování šel na trestnou lavici odpočinout Pavlas. Domácí se při této přesilovce trápili a za zmínku stojí jen nájezd Řeznčka, který ovšem bekhendový blafák namířil jen do betonů havířovského brankáře. Skóre se tak měnilo až na konci třicáté první minuty, když závaru před Cagašem při přesilovce využil Sedlák a poslal Plzeň podruhé v zápase do vedení.. Po této brance se do hry na obou stranách vnesla nervozita, ke které přispěl svými výroky i rozhodčí Homola. Vrcholem všeho pak byla na konci třetiny rvačka mezi Veberem a Eiseltem, za kterou oba vyfasovali po čtyřech minutách.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji domácí. Vytvořili si řadu šancí. Nejprve to byl na konci čtyřicáté první minuty Duda, který dal vyniknout Cagaše. O dvě minuty později stálo při havířovském brankáři i štěstí, když Krátoška mířil do tyče. Sedm tisíc diváků se další branky v havířovské síti dočkalo až na konci čtyřicáté šesté minuty, když se krátce po skončení plzeňské přesilovky trefil Vlček, který ideálně zužitkoval přihrávku Brabence zpoza branky. O chvíli později mohl definitivu v podobě čtvrté branky přidat Duda, ale v rozhodující moment uklouzl. Drama tak do zápasu vnesl opět David Hruška, který v oslabení svoji dvacátou osmou brankou v sezóně vyrovnal. V padesáté páté minutě se hezky mezi kruhy uvolnil Andrašovský, ale pálil těsně nad. Stejně dopadl i o pár sekund později Josef Straka. K vyrovnání měla na druhé straně blízko dvojice Pohorelec – Korhoň, když velice nebezpečně zblízka ohrožovala Bartu, který jen s námahou jejich pokusy odrazil. Tři minuty před koncem se ve veliké šanci ocitl při signalizované výhodě Brabenec, který si najel před Cagaše, ale nechal jej opět vyniknout. Poté přišla další série vyloučených, která hostům fakticky vzala šanci na delší power-play. Navíc se ztrhla bitka mezi Černoškem a Krátoškou, takže utkání mělo až nedůstojný konec, ke které přispělo i chování hostujících hráčů, když odjeli z ledu bez rozloučení.

Richard Farda (Plzeň): "Měli jsme obavy z rychlých protiútoků soupeře. Pro nás to byl velice tvrdý zápas. S tvrdostí soupeře jsme počítali, čelili jsme tomu hrou na čtyři útoky, což se nám vyplatilo."

Ivo Paštuka (Havířov): "Naši hru jsme postavili na pozorné obraně a brankáři Cagašovi, snažili jsme se o rychlé protiútoky. Plzeň nás však dokázala v rozhodujících momentech utkání přehrát, a proto zvítězila."