Plzeňské trápení ukončil až Josef Straka

Šest tisíc diváků na plzeňském zimním stadionu vidělo pouze průměrné extraligové utkání plné nepřesností. Domácí měli sice po celý zápas převahu, která byla místy až drtivá, ale dlouhou dobu nemohli najít recept na tvrdou obranu Havířova a především na výborného brankáře Cagaše. Vysvobození přinesla až branka Josefa Straky čtyři minuty před koncem. Plzeň tak přerušila sérii zápasů bez vítězství a udržela kontakt s týmy pohybujícími se okolo osmého postupujícího místa.

HC Škoda Plzeň - AZ Residomo Havířov

3:2
1:1, 1:1, 1:0

2. J. Straka (Dvořák), 39. Dvořák (Mazanec), 56. J. Straka (I. Vlček) - 15. Vala (Pavlas, Rimmel), 29. Korhoň (Vala, Kropáč). Rozhodčí: Vokurka - Guth, Rittich. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 5997.

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Vostřák, M. Straka, Z. Sedlák - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Voskár, Krátoška, Brabenec.

AZ Residomo Havířov

Cagaš - Javín, D. Kysela, Pavlas, Rimmel, Luža, F. Štefanka - Pohorelec, Bacul, R. Procházka - Kropáč, Vala, Korhoň - Zdráhal, D. Boháč, Křestan.

Vstup do utkání se lépe vydařil domácím Keramikům. Na světelné tabuli svítila přesně jedna minuta a pět sekund, když se ve skrumáži před Cagašem nejlépe orientoval Josef Straka a ukončil tak plzeňské čekání na gól, které trvalo přes dva zápasy. Kdo však čekal, že rychlá branka dá utkání pořádný náboj, musel být zklamán. Obě mužstva působila spíše nervózně. Ve třetí minutě nedokázal Sedlák správně trefit Vostřákovu přihrávku. V sedmé minutě se poprvé připomněli hráči Havířova, ale Michael Procházka nedokázal zpracovat v nadějné pozici pas z hole Bacula. V polovině první třetiny vyrazil Cagaš střelu Andrašovského jen před sebe, ale dojíždějícímu Josefu Strakovi chyběly k dorážce centimetry. Vzápětí se na druhé straně ocitl tváří v tvář Bartovi Bacul, ale místo technické střely volil střelu příklepem a minul. Ve třinácté minutě byl vyloučen Josef Straka na dvě minuty za hákování. Havířovští se usadili v pásmu Plzně, ale Michael Procházka minul z brankoviště prázdnou branku. Hned poté trefil z protiútoku Sedlák tyčku havířovské svatyně. Havířovští se dočkali vyrovnání na konci přesilovky, kdy Pavlasovu střelu šikovně tečoval Vala. Keramika ještě na konci první třetiny zahrozila dvojicí Voskár-Krátoška, ale ke změně skóre to již nevedlo.

Na začátku druhé třetiny na sebe znovu upozornil agilní Josef Straka, když vypálil nad Cagašovu lapačku a ten měl plné ruce práci, aby ji zneškodnil. Plzeň v té době viditelně přidala na obrátkách a dostávala se často do šancí, ale nedokázala je využít. To byl i případ Voskára, který při signalizované výhodě nevyužil přihrávku Vostřáka. Následná přesilovka vyzněla do prázdna. V osmé minutě nejprve pálil Vostřák z první těsně nad, aby uhodilo na druhé straně. Nedůslednost plzeňských obránců potrestal Korhoň. Plzeň měla potom místy až drtivý tlak, ale střely plzeňských hráčů buď končily na chráničích obránců Havířova nebo na výstroji brankáře Cagaše. Vyrovnání se místy nervózní plzeňské publikum dočkalo až necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny, když si vlastní, Cagašem vyraženou střelu, dojel Dvořák a konečně rozvlnil síťku.

Třetí třetina začala pro Plzeňské nadějně, když se do samostatného nájezdu dostal z trestné lavice se navrátivší obránce Výborný. Skvělého Cagaše však nepřekonal. Stejnou příležitost však měl i Havířov, když se v pětačtyřicáté minutě řítil na Bartu Korhoň. Plzeňský brankář si však se sólem i následnou dorážkou bravurně poradil. Ve čtyřicáté sedmé minutě si na Cagašovi vylámal zuby Andrašovský, aby jej o minutu později napodobila dvojice Brabenec-Krátoška. Stejně neúspěšně skončila i střela Vostřáka. Deset minut před koncem se zcela sám nikým neatakován ocitl před Cagašem Dvořák, ale prováhal vhodný okamžik pro střelu. V padesáté páté minutě domácím fanouškům zamrazilo, když rozhodčí Vokurka nařídil trestné střílení za faul Výborného na unikajícího Pohorelece. Korhoň však trestné střílení namířil jen do levého Bartova betonu. Vysvobození plzeňskému týmu z mizérie poskytl v padesáté šesté minutě Josef Straka, který zužitkoval přihrávku Andrašovského a poslal Plzeň na dobro do vedení. Havířov následně odvolal brankáře, ale k vyrovnání to již nevedlo.

František Černý (Plzeň): "Havířov hrál dobře ofenzívně, my jsme si vypracovali šance, ale brankář Cagaš nás vychytal. Rozhodující bylo, že náš brankář Barta chytil trestné střílení a my jsme vzápětí dali rozhodující branku."

Ivo Peštuka (Havířov): "Naši hráči se snažili plnit taktické pokyny, podržel nás brankář Cagaš. Hráli jsme na brejky, rozhodlo však to, že jsme neproměnili trestné střílení."