PLZ-MAG 3:5: Plzeň podlehla ruskému velkoklubu

P l z e ň - Více než dvě třetiny držel plzeňský klub s ruským Metallurgem Magnitogorsk naději na výhru. Lasselsberger dokonce dvakrát vedl! Skóre otevřel už ve 3. minutě navrátilec Pospíšil, hosté však dokázali ještě do první sirény snížit Piskunovem. Ve druhé třetině přetáhl vedení na plzeňskou stranu ve 27. minutě Důras. Vedení ale netrvalo dlouho. Za tři minuty bylo opět srovnáno. Závěrečnou část hry vyhráli Rusové 3:1 a bylo rozhodnuto.

HC Škoda Plzeň - Metallurg Magnitogorsk

3:5

Branky a přihrávky: 4. Pospíšil (Paroulek, Kracík), 27. Důras (Jindřich), 52. Cartelli - 14. Piskunov (Malkin), 29. Dobryshkin (Kaygorodov, Gladskikh), 47. Kudermetov (Karpov), 56. Kudermetov, 58. Makarov (Arekaev, Pestunov)
Vyloučení: 7:5, navíc Dobrovolný 10. min. Využití: 1:2, Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Šátava.

Pejchar - Dobrovolný, Výtisk, Trnka (Pulpán), Jindřich, Cartelli, Výborný, - Andrašovský, Straka J., Paroulek - Matějovský, Pospíšil, Vondráček - Šaffer, Straka M., Adamský (35. Polák) - Důras, Kracík, Mrázek.

Metallurg Magnitogorsk

Málek - Kuchtinov, Čech, Litviněnko, Sokolov, Kalinin, Piskunov, Pestunov - Kudermetov, Makarov K., Arekajev - Atjušov, Nědorost, Makarov D. - Gladšich, Gusmanov, Varlamov - Dobryškin, Karpov, Nosov - Kajgorodov, Malkin

Petr Naar - Nejkvalitnějšího soka v celé sérii přípravných utkání přivítali hokejisté plzeňského Lasselsbergeru na domácím ledě. Modrobílí statečně drželi krok s Magnitogorskem – loňským finalistou ruské Superligy. Metallurg přivezl explzeňský kouč Marek Sýkora a v jeho týmu nastoupili jako krajánci hokejisté, kteří všichni prošli Plzní. Do branky se postavil mág českých play-off Roman Málek, před ním operoval v obranných řadách Martin Čech a v útoku se snažil vyzrát na plzeňské obránce Andrej Nědorost. Plzeň se zase mohla pochlubit novou hvězdou v obranných řadách. K prvnímu utkání nastoupil Pavel Trnka a útok už mohl podpořit i Josef Straka. O atraktivitě soupeře nebyl pochyb, takže ochozy plzeňského zimního stadiony byly velmi slušně zaplněny a nechyběl ani pověstný plzeňský kotel, který v celém průběhu utkání dával o sobě hlasitě vědět.

Nástup se domácím vydařil na výbornou. Hned v úvodu utkání byl vyloučen na dvě minuty Dmitrij Makarov a Plzni se tak naskytla první početní výhoda. Po usazení se v soupeřově obranném pásmu dostal David Pospíšil přihrávku před branku mezi brusle. Dal si hokejku mezi nohy a tečoval puk mezi Málkovy betony – 1:0. Ihned po rozehrání kotouče po buly vnikli hosté do plzeňské třetiny, Kaygorodov nahrál křižnou přihrávkou Dobryshkinovi, ale Pejchar pohotovým rozštěpem zabránil inkasovanému gólu. Za okamžik na něj vyslal obránce Sokolov dvě velmi jedované střely od modré, ale Pejchar opět s přehledem pokryl možné nebezpečí. Magnitogorsk stále působil Plzni problémy a po střele ruského talentu Malkina vyrazil puk krátce před sebe, ale na dorážku Piskunova byl už krátký. – 1:1. V závěru úvodní části hry se nechal vyloučit Plzeňský Trnka a za chvíli si k němu přisedl i Dobrovolný, jenž inkasoval 2 + 10 minut za vražení na hrazení. Magnitogorsku se tedy naskytla možnost hrát přesilovou hru pět na tři po dobu 52 vteřin. Trio plzeňských bojovníků ve složení: Kracík – Jindřich - Výtisk však nedovolila soupeři se výrazněji prosadit. Zejména Výtisk svými pověstnými pády do střel zabránil dvěma prudkým střelám. Štěstí při Pejcharovi stálo, když betonem odkopl puk, který byl už na brankové čáře. Nevýhoda dvou mužů v poli skončila se sirénou označující konec první třetiny.

I do druhého dějství vkročila Plzeň lépe. Jindřich vyslal přes střední pásmo Důrase a ten sám uháněl na Málka. Brankářský fantom v těchto případech obvykle vychází vítězně, ale tentokrát měl větší štěstí plzeňský útočník. Střelou mezi betony dostal puk za Málkova záda – 2:1. Ruské hvězdy si ovšem vývoj utkání nenechali vzít a dvě minuty po vedoucí brance Plzně taky ukázali, jak se proměňují šance. Gladšich s Kajgorodovem se dostali do standardní situace dva na jednoho proti Jindřichovi. Plzeňský obránce zachytil finální přihrávku mezi útočníky, ale do hry vstoupil také Dobryshkin, ke kterému se odrazil puk a vzápětí se ocitl sám před Pejchrem a bylo opět vyrovnáno – 2:2. Při přesilovce Plzně se dostal Josef Straka před Sokolova, kterého obešel technickými kousky, jaké u Straky vídáme často. Zakončoval už v pádu, ale Málek jeho šanci pokryl. Za tento čin sklidil velký aplaus od diváků a plzeňské publikum opět zaskandovalo: Roman, Roman…

Do posledního dějství se však už modrobílým nepodařilo vstoupit stejně šťastně, jako v předchozích dvou třetinách. To se však povedlo svěřencům Marka Sýkory. Po vyloučení Dobrovolného napřáhl na modré čáry Karpov a střelou po zemi mířil k tyčce. Pejchar betonem vyrazil, ale dorážce Kudermetova už žádný obránce nestačil zabránit. Magnitogorsk se poprvé v utkání dostal do vedení – 2:3. Plzeň však nezahodila flintu do žita a bojovala dále. Z pozice pravého obránce vystřelil Mario Cartelli a puk doplachtil až do sítě za Málka – 3:3. Domácí se opět mohli dostat do vedení, když v oslabení jeli Josef Straka s Andrašovským proti Litvienkovi. Straka s pukem k sobě nalákal obránce, přihrál osamocenému Andrašovskému, ale ten netrefil branku. Pravidlo nedáš, dostaneš se potvrdilo z protiútoku. V okamžiku, když Matějovský skočil na led z trestní lavice, trefil Kudermetov místečko mezi Pejcharovým ramenem a horní tyčkou – 3:4. V samém závěru utkání se odehrávala šlamastika před Pejcharovým územím a až z opakované dorážky se podařilo Makarovovi dostat puk za brankovou čáru – 3:5.