Hlad po vítězství utišily hokejistky na brněnských Buldočkách

P l z e ň - Ženy: HC Lasselsberger Plzeň - HC Bulldogs Brno 5:2. Jedenačtyřicet dní čekaly plzeňské hokejistky na výhru ve finálové skupině. Dnes se jim konečně podařilo utišit tento hlad. Odnesly to hrdé brněnské Buldočky, již jistý bronzový tým. Utkání mělo zajímavý náboj, jednalo se o vůbec první střetnutí v historii obou celků. Brno sice zpočátku domácí přehrávalo v technické části, ale štěstí dnes stálo na straně Plzně, která nejenže převzala opratě utkání, ale svojí nadšeností deklasovala své sokyně. Utkání bylo zároveň oslavou pro Martinu Vondrkovou, slavící na den 28. narozeniny, která si jako dárek nadělila dvě asistence.

HC Škoda Plzeň - HC Bulldogs Brno

5:2
2:0, 2:1, 1:1

Branky a nahrávky: 3. Staňková (Vondrková), 18. Krauzová (Zahálková), 36. Staňková (Fialová A., Zahálková), 37. Zahálková (Staňková), 54. Lipková (Vondrková) – 24. Mastná (Malinská), 55. Moravčíková (Vrbová). Rozhodčí: Rovašová – Černý, Brejcha. Vyloučení: 8 : 4. Využití: 1 : 0. Zásahy brankářek: Kopejtková 40 – Šmardová 26, Němcová 10. Diváci: 50.

Kopejtková – Mannová, Krauzová, Timofijová, Kotousová (od 41. Jaklová) – Fialová A., Zahálková, Staňková – Dvořáková, Vondrková, Outlá – Lipková, Jaklová (od 41. Kotousová)

HC Bulldogs Brno

Šmardová (od 41. Němcová) – Řepová, Kozlová, Turčoková, Dudášová – Mastná, Moravčíková, Malinská – Baslová, Kutálková, Vrbová – Křupková

Eliška Zahálková 1 2 3 0 0

Brno vstoupilo do utkání aktivněji, technickou převahu vyjádřila v úvodu Mastná, když její projektil vyrazila plzeňská brankářka těsně mimo tyče. Ve 4. minutě poprvé řekli své slovo domácí a hned z toho byl gól – Martina Vondrková, dnešní oslavenkyně, svojí střelu nasměrovala do brankářky tak šťastně, že puk skončil na hokejce čekající Martiny Staňkové, která ho napodruhé zvedla nad ležící Šmardovou – 1:0. Brno se bleskově dostalo do zápasu díky přesilové hře, ale Kopejtková byla úžasná, vychytala příklep Baslové i závěr akce kličkující Moravčíkové. Plzeňská strážkyně pak lapila i střelu Mastné přes obránkyni Mannovou, na druhé straně zkoušely štěstí při vyjetí zpoza branky Vondrková i Dvořáková, ale ani ony, ani Zahálková s Jaklovou puk do branky nedopravily. V 16. minutě si vybruslila od mantinelu Baslová, ale se střelou doprostřed branky nemohla pomýšlet na úspěch. Následné vyloučení plzeňské Staňkové a hostující Řepové využila ranou od modré čáry Martina Krauzová, když si Šmardová sama srazila touš do vlastní klece – 2:0. Třetinu uzavřela přesilová hra Brna, při které Kopejtková vychytala tvrdou ránu Kutálkové i nahození Moravčíkové.

Druhá třetina opět začala náporem hostů, kapitánka Moravčíková jako baletka protančila přes celé kluziště až ke kruhům, ale střelu jí zblokovala obránkyně Timofijová a Kopejtková už puk podržela. Brněnský tým ale dokázal následně vstřelit gól, když využil laxnosti třetí plzeňské formace, která nechala Renatu Mastnou, aby dorazila puk po střele Malinské skrz brankářku Kopejtkovou do sítě – 2:1. To byla infúze do žil Buldoček, které začaly mohutně hryzat a kousat. Kopejtková musela zachraňovat při závaru před vlastní brankou, kdy na zemi vychytala jak Malinskou, tak i dorážky Dudášové a Baslové. Další nabídnutou přesilovku hosté nevyužili, naopak jim A. Fialová ukázala své možnosti drzým průnikem po pravém křídle a následnou střelou mezi betony, kterou Šmardová s obtížemi zastavila. Ve 30. minutě Staňková vzala puk, obhodila si postupně obě obránkyně, ale sama před brankářkou přestřelila. Brno poté špatně střídalo a hrálo v šesti, což se ocenilo dvěma trestnými minutami a šancemi Krauzové, Mannové a hlavně A. Fialové, která se vyhla všem překážkám i brankářce Šmardové, ale dloubáček nasměrovala do tyče. Přesto se domácím tlak vyplatil – v přesilové hře A. Fialová vypálila na Šmardovou, puk se odrazil k všudybylce Staňkové a ta ho nekompromisně napálila do poloodkryté svatyně – 3:1. Zkoprnělé Brňanky poslala do kolen o 90 vteřin později Zahálková, která dojela puk na levém kruhu a v pádu nasměrovala svoji střelu po zemi přímo k tyčce, kolem stojící Šmardové – 4:1.

Do třetí třetiny přepustila Šmardová místo v brance Němcové, která se předvedla hned ve 42. minutě při nájezdu Zahálkové, když chytila jasný gól z blafáku do lapačky. V plzeňském obranném pásmu měla gól na holi Kutálková, ale její střela z první skončila na přemisťující se Kopejtkové. Plzeň zahrozila Zahálkovou, která chytře tečovala ránu Timofijové, ale Němcová touš schovala do své výstroje, Brno naopak ranou Kozlové a dorážkou Mastné, ale Kopejtková se na brankové čáře roztáhla a puk do branky nepustila. Domácí útočnice Zahálková se v 50. minutě obratně vyhnula Dudášové, jela svůj další nájezd, tentokrát zvolila kličku do forhendu, ale i ten jí Němcová chytila. Čtyřiadvacetiletá gólmanka kapitulovala až v 54. minutě, kdy Vondrková vyhrála buly pro Stanislavu Lipkovou, ta bez rozmýšlení švihla rukou a střelou do protipohybu si vysloužila ovace díky svému premiérovému gólu ve finálové skupině – 5:1. Brněnská hrající kapitánka Kozlová pak zvolila taktiku time-outu, který se jí a jejímu družstvu vyplatil. Zuzana Moravčíková na sebe vzala zodpovědnost, projela až mezi kruhy a střelou do protipohybu jakoby okopírovala branku Lipkové – 5:2. Brněnský tým se snažil ještě něco vymyslet, mohla k tomu přispět i přesilová hra při vyloučení Mannové, ale obranná čtveřice Plzně hrála skvěle a nepustila hosty do vyložené pozice. Poslední záchvěv šance byl znát v ráně Mastné v pádu, ale Kopejtková si její střelu pohlídala.

Asistent trenérky Jaroslav Prokop: “Chtěl bych Plzni pogratulovat k vítězství, protože si ho, narozdíl od nás, zasloužila. Domácí tým dnes působil hokejovějším dojmem. Nám se nepodařilo proměnit ty šance, do kterých jsme se dostali, a to pak nejde vyhrát. My jsme hráli svoji hru vždy jen těch několik úvodních minut, a to je samozřejmě málo. Doufám, že na zítřejší střetnutí se holky z této prohry vyspí a že to bude jiný zápas.“