Již šestidílná mizérie

T ř i n e c - Úvod zápasu 17. kola na ledě vysoce favorizovaného Třince nasvědčoval, že by se konečně mohl dostavit kýžený bodový zisk hokejistů Plzně. V dalším průběhu hry však Třinečtí nenechali nikoho na pochybách, že nedobytná tvrz Ocelářů nepadne zrovna v zápase s Keramikou Plzeň. Jediným pozitivem je pouze další úspěšný zásah Viktora Ujčíka.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň

4:2
1:1, 3:0, 0:1

Volák (Řezníček) - 0:1, 4. Janků (Marek, Jančařík) - 1:1, 27. Janků (Pavelek) - 2:1, 30. Zadina (Král, Pletka) - 3:1, 34. Zadina (Král, Procházka) - 4:1, 44. Ujčík (Vlček) - 4:2. Rozhodčí: T. Svoboda - Chytil, Pospíšil. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 5000.

HC Oceláři Třinec

Lakosil - Houdek, Malinský, L. Procházka, Jančařík, Cartelli, D. Nosek - Zadina, R. Král, Pletka - Janků, Marek, Pavelek - Martynek, Meluzín, Polončič (21. Ivan)

Barta - Mazanec, I. Vlček, Dobroň, Řezníček, Vobořil (41. Jiří Hanzlík), Výborný (41. Kubeš) - M. Dvořák, Koreis (41. Švík), Adamský - Ujčík, J. Straka, Andrašovský - J. Štefanka (41. Eiselt), Voskár, Volák.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
2:01 Milan Volák Josef Řezníček Milan Vobořil Volák, Řezníček, Vobořil, Štefanka, Voskár Polončič, Meluzín, Martynek, Cartelli, Nosek
3:27 Pavel Janků Jan Marek Petr Jančařík Janků, Marek, Jančařík, Procházka, Pavelek Dobroň, Výborný, Ujčík, Straka, Andrašovský
26:05 Pval Janků Zdeněk Pavelek Janků, Pavelek, Marek, Jančařík, Procházka Dobroň, Výborný, Řezníček, Ujčík, Straka
29:41 Marek Zadina Richard Král Václav Pletka Zadina, Král, Pletka, Houdek, Malinský Výborný, Vobořil, Dvořák, Adamský
33:55 Marek Zadina Richard Král Libor Procházka Zadina, Král, Procházka, Malinský, Pletka Dobroň, Řezníček, Ujčík, Straka, Andrašovský
43:25 Viktor Ujčík Ivan Vlček Ujčík, Vlček, Mazanec, Straka, Volák Procházka, Nosek, Zadina, Král, Pletka
Reportáž

Start do zápasu měli překvapivě lepší hokejisté Keramiky, hrající na čtyři kompletní útoky. Ve třetí minutě se po vyhraném buly dostal k puku kapitán Řezníček, našel Voláka, který propálil Lakosila, 0:1. Třinec se nadechl k očekávanému náporu a vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Marek dal puk do jízdy Janků, který si nabruslil před Bartu a bekhendovou střelou srovnal stav, 1:1. Příležitost k dosažení vedoucí branky měli Oceláři při vyloučení Vobořila, Plzeň se ubránila, ale i po návratu vyloučeného hráče zůstávala pod tlakem. Až v polovině první třetiny se po zbytečném faulu Pavla Janků Plzeň mohla dostat k většímu ohrožení Lakosilovy branky, ale po 17 sekundách přesilovku ukončilo vyloučení Andrašovského. Aktivnější Třinec ve své převaze branky nedosáhl, podle předpokladů nejvíce ohrožovala branku Libora Barty nejvíce první pětka domácích, především Václav Pletka. Ke konci první třetiny se měl také co ohánět Lakosil. Dvakrát jej slibně ohrožoval Voskár, nebezpečně vypadala i střela Vobořila. Zvýšenou aktivitu vyšperkovali Plzeňané elegantním bodyčekem na domácího obránce Libora Procházku. Brankáře na obou stranách v úplném závěru úvodní třetiny prověřily střely Marka na jedné a Dobrotě na druhé straně.

Prostřední část otevřelo vyloučení Adamského, při nemž se Plzeň sice dobře bránila, ale stoprocentním šancím Richarda Krále a Jančaříka nezabránila. Třinecký Král při své možnosti mířil mimo a Jančaříkovu střelu Barta vykryl. K prvnímu ohrožení domácí branky ve druhé třetině se prodral Ujčík, jenž třinecké prostředí dobře zná. Po něm se prosazoval i aktivní Voskár. Martin Výborný dostal trest za sekání a Třince mohl opět využít svoji velkou zbraň, početní výhodu. Josef Řezníček dvakrát zachránil v prádné Bartově kleci! Keramici se horko těžko, přesto úspěšně bránili domácím nájezdům. Ovšem pouze do 26. minuty. V ní totiž Pavelek od mantinelu přihrál Pavlu Janků, který svým druhým zásahem v zápase Oceláře poslal do vedení, 2:1. Odpovědět se snažil Švík, ale Lakosil byl pozorný. Vstřelit možná zlomový gól mohli Oceláři přesně v polovině utkání při vyloučení Michala Dobroně za podražení. To se jim také podařilo. Jedna z nejnebezpečnějších dvojic extraligy Zadina - Richard Král úspěšně provedla přesilovkovou akci a Marek Zadina zvýšil na 3:1. Po této brance měli naopak šanci na kontaktní gól keramici při vyloučení Cartelliho. Početní výhoda ale dopadla v provedení Plzně špatně, nevedla téměř k ohrožení domácího Lakosila. Slibně se vyvíjejí zápas se nakonec ve druhé třetiny zcela otočil ve prospěch domácích hráčů. Třinecký Král v dispečerské pozici za Bartovo brankou přehodil puk přes plzeňskou svatyni a Zadina nadvakrát zvýšil už na 4:1. Zoufalá snaha Plzeňanů na skóre do konce druhé třetiny nic nezměnila.

Oceláři nechtěli připustit zdramatizování vývoje zápasu a od úvodního buly se opět do keramiků "obuli". Hned v první minutě závěrečné dvacetiminutovky se prodral před Bartu první útok domácích. Trenér domácích nasadil do závěrečné třetiny i Marka Ivana, který se při svém prvním střídání nebezpečně dostával do prostoru před brankou Keramiky. Plzeňané však přeci jen vykřesali jiskřičku naděje, Vlčkovo nahození usměrnil do branky Třince Viktor Ujčík a snížil na 4:2. Keramici se pustili do honby za kontaktní brankou, nenechávali domácí hráče vydechnout. Hostům však zatrnulo při zásahu puku do tváře Michala Dobroně, plzeňská obránce se oklepal a pokračoval ve hře. Keramici se nadechli k velkému náporu, výrazně aktivní byl Viktor Ujčík, domácí se omezili na brejky a jeden jim v polovině závěrečné třetiny málem vyšel, Meluzín ale napálil pouze tyč plzeňské branky. Hra se zrychlila a k vidění byl hokej vynikající úrovně, kontaktní branka Plzně však stále nepřicházela. Střely Vlčka, Vobořila, Mazance ani dvě příležitosti Švíka závěr zápasu nezdramatizovaly. V předposlední minutě to Keramici zkusili bez brankáře a v šesti lidech v poli. V šanci se objevil Ujčík, poté si Plzeň vzala oddechový čas, ale se skóre 4:2 ve prospěch Třince již nic neudělala.

Pavel Marek (Třinec): "Čekali jsme hodně náročný zápas, protože Plzeň je pověstná dobře organizovanou obranou. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme byli produktivní a osvědčili důraz před brankou. Týmu musím opět poděkovat za velikou vůli, myslím, že jsme nepředvedli špatný výkon."

Milan Razým (Plzeň): "Naše černá série nekončí, i když bodovat v Třinci je ohromně těžké. Neumíme hrát celých šedesát minut, pravidelně nás postihuje výpadek, který soupeř využije ke vstřelení slepených branek. To se nám stalo také kvůli dvěma vyloučením v úvodu druhé třetiny, kdy jsme dostali po teči a dorážkách tři laciné góly. Pak jsme ještě přeskupili sestavu, byla vidět snaha, ale výsledek jsme jen korigovali."