Šťastný gól přinesl Plzni tři body

P l z e ň - Domácí Keramika dnes dokázala v předehrávce 30. kola porazit čtvrtý tým tabulky Třinec a díky zodpovědném výkonu v defenzívě a výbornému Zdeňku Šmídovi si do tabulky připsala velmi důležité 3 body.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec

2:1
2:0, 0:1, 0:0

Branky: 2. Adamský (Koreis, Švík), 17. Dobroň (Andrašovský) - 25. Pletka (Král). Rozhodčí: Minář - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 4501.

Šmíd - Kubeš, Řezníček, Dobroň, Výborný, M. Divíšek, I. Vlček (21. Vobořil) - Ujčík, Hurtaj, Matějovský - Dvořák, J. Štefanka, Andrašovský - Koreis, Švík, Adamský - Topol, J. Straka, Volák

HC Oceláři Třinec

Horčička - Houdek, Malinský, D. Nosek, Jančařík, Cartelli, Hunkes - Martynek, R. Král, Pletka - Janků, Meluzín (30. Ivan), Polončič (30. Hašek) - Zadina, Marek, Pavelek

Do dnešního televizního utkání nastoupila družstva v úplně odlišné situaci, zatímco Třinec si své utkání předehrál už ve čtvrtek a v tréninkovém tempu porazil Karlovy Vary, domácí tým absolovoval velmi statečnou a vysilující bitvu včera proti pražské Spartě. Hosté přicestovali do Plzně už v pátek a mohli se proto na televizní utkání důkladně připravit.

Ale na ledě to v první třetině vypadalo jinak. Hned první střídání třetí plzeňské lajny skvěle rozjel Švík, který dal přihrávku do jízdy Koreisovi a ten přesně našel před branku najíždějícího Adamského. Horčička byl proti jeho střele bezmocný a Plzeň se tak ujala velmi rychlého vedení.

Třinecký tým byl brankou evidentě zaskočen a pořádně o sobě dal vědět až po půlce první třetiny, kdy hrál přesilovku. I když hosté svírali skoro celé dvě minuty domácí čtveřici v plzeňském obranném pásmu, nedokázali nebezpečně ohrozit gólmana Šmída. A tak jak se hrajou přesilové hry ukázali 4500 diváků v 17. minutě hráči Keramiky. Trenér Trachta poslal na led do středu druhého útoku Straku a Dobroň se štěstím dostal puk za záda třineckého gólmana. Hlavní podíl na plzeňské brance měl hostující Jančařík, který puk nešťastně tečoval a Horčička nestihl reagovat.

Do druhé třetiny udělal trenér hostů Marek v sestavě několik změn, Král dostal do svého útoku nová křídla a Třinec ožil. Snahu ocelářů korunoval ve 25. minutě Pletka, který si najel na krásnou přihrávku přes celé kluziště od Richarda Krále a s obrovskou dávkou štěstí vstřelil kontaktní gól. Rozhodčí Minář se jel pro jistotu poradit s videorozhodčím, ale ten potvrdil, že Šmíd i s pukem skončil za brankovou čarou. Nejproduktivnější hráč extraligy si tak připsal už svůj 48. bod v letošním ročníku extraligy.

Hosté mohli těsně po polovině utkání dokonce vyrovnat, před domácím brankářem se objevil zcela sám Ivan, ale na Šmída nevyzrál. Ten kdo čekal tlak Třince musel být překvapen, protože domácí družstvo bylo aktivnější a mělo také mnohem blíže ke vstřelení branky. Štefanka ve vlastním oslabení najížděl na Horčičku a jeho bomba orazítkoval pravou tyč hostující branky. V těchto chvílích už na ledě nebyla opora domácích zadních řad Ivan Vlček, který kvůli potížím s poraněným kolenem musel z utkání odstoupit.

Ve třetí třetině se nejdříve plzeňským divákům připomněl fantastickým střídáním Štefanka, který připravil několik šancí svým spoluhráčům, a pak také posila domácích Hurtaj, jehož pokus se štěstím Horčička vytěsnil ven z branky. Plzeň celé utkání výborně bránila a se všemi ostatními pokusy si dokázal poradit dnes vynikající Šmíd. Na strážce domácí svatyně nevyzrál po pěkném průniku Král a po něm nedokázal zakončit svojí stoprocentní šanci Zadina.

A tak největší vzrušení na plzeňský zimní stadion přinesla až poslední minuta. Hosté sáhli ke hře bez brankáře a trenér Marek poslal do hry šest útočníků. Domácím nechybělo mnoho a mohli vstřelit gól do opuštěné třinecké branky, nejprve ale minul z dálky Dobroň a akci Ujčíka zastavila posunutá brána Plzně. Největší šance hostů přišla až v závěrečných deseti sekundách, kdy Šmíd musel zasahovat proti pěti střeleckým pokusům z hranice brankoviště, ale nedovolil třineckým útočníkům skórovat. Keramika tak v dramatickém utkání přehrála Třinec a získala zaslouženě 3 body.

BRANKOVÉ SITUACE
Čas Střelec 1. asistent 2. asistent Pozitivní účast Negativní účast
02:00 Martin Adamský Jakub Koreis Jan Švík Adamský, Koreis, Švík, Divíšek, Vlček Cartelli, Hunkes, Zadina, Marek, Pavelek
16:50 Michal Dobroň Dušan Andrašovský Josef Straka Dobroň, Výborný, J. Straka, Dvořák, Andrašovský Nosek, Jančařík, Janků, Pavelek
24:24 Václav Pletka Richard Král Pletka, R. Král, Janků, Houdek, Malinský Kubeš, Řezníček, Ujčík, Hurtaj, Matějovský