Branda završil porážku Sparty

P l z e ň - Vynikající hokej předvedli naplněné hale keramici. V první třetině Plzeňští zabodovali řadou přesných "hitů", po kterých sparťané ztráceli rovnováhu. Od druhé třetiny se pak modrobílí začali prosazovat i brankově. Ve třetí třetině sice Sparta dostala Plzeň pod velký tlak, ale v době vrcholícího náporu rozhodl o výhře Keramiky svým prvním gólem na západě Čech Daniel Branda.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

3:1
0:1, 1:0, 2:0

Branky a nahrávky: 22. Hurtaj (Výborný,Dobroň), 43. Dvořák (Matějovský), 57. Branda (Eiselt) - 6. Tomajko (Broš). Rozhodčí: Turčan - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:5. Diváci: 7986.

HC Škoda Plzeň

Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, M. Výborný, Kubeš, I. Vlček - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Eiselt - R. Procházka, J. Štefanka, Matějovský - Topol, Švík, Adamský.

HC Sparta Praha

Bříza - Nedoma, Jiruš, Nedvěd, Srdínko, F. Ptáček, Jan Hanzlík - Ujčík, Leška, Bělohlav - Kratěna, Broš, Tomajko - Vondráček, Paroulek, Havelka.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
5:34 Ondřej Kratěna Michal Broš Petr Bříza Kratěna, Broš, Nedvěd, Srdínko, Tomajko Dobroň, Výborný, Topol, Švík, Adamský
21:31 Ľubomír Hurtaj Martin Výborný Michal Dobroň Hurtaj, Výborný, Dobroň, Branda, Eiselt Nedvěd, Srdínko, Kratěna, Broš, Tomajko
42:28 Michal Dvořák Radek Matějovský Dvořák, Matějovský, Štefanka, Divíšek, Mazanec Ptáček, Hanzlík, Paroulek, Vondráček, Havelka
56:49 Daniel Branda Václav Eiselt Ľubomír Hurtaj Branda, Eiselt, Hurtaj, Kubeš, Vlček Nedvěd, Srdínko, Kratěna, Broš, Tomajko
Střely na branku
Plzeň Sparta
M.Divíšek0
D.Mazanec2
M.Dobroň0
M.Výborný2
O.Kubeš1
I.Vlček1
M.Dvořák2
J.Straka2
D.Andrašovský0
D.Branda4
Ľ.Hurtaj2
V.Eiselt1
R.Procházka1
J.Štefanka0
R.Matějovský2
M.Topol0
J.Švík0
M.Adamský0
Celkem20
F.Ptáček0
J.Hanzlík3
J.Nedvěd1
J.Srdínko1
M.Nedoma0
V.Jiruš2
R.Vondráček2
V.Ujčík2
O.Kratěna3
M.Broš3
J.Tomajko0
M.Paroulek2
P.Leška3
R.Bělohlav1
P.Havelka0
R.Tomík0
Celkem23
Statistika vhazování
Plzeň Sparta
J.Straka11/18
Ľ.Hurtaj7/16
J.Štefanka7/18
J.Švík2/2
D.Andrašovský1/1
Celkem28/55
P.Leška9/20
M.Broš9/17
R.Vondráček7/15
R.Bělohlav1/1
J.Tomajko1/1
M.Paroulek0/1
Celkem27/55
Nejlepší hráči
Plzeň Sparta
LIBOR BARTA
Ľubomír Hurtaj
Radek Matějovský
ONDŘEJ KRATĚNA
Michal Broš
Petr Leška
statistiky připravili Miroslav Houdek a Petr Naar

Statistiky nejsou k dispozici.

komentář

Tradičně vyhecované utkaní se Spartou před osmitisícovou návštěvou začali domácí aktivně a bez respektu. Velká snaha a nasazení byly vidět zvláště na exsparťanském Brandovi. V čase 2.49 se připomněl Ujčík, když přešel mazácky přes Mazance a vybídl kolmicí do brankoviště ke skórování Bělohlava. Barta byl však proti. V páté minutě se technikou a jedovatou střelou blýskl plzeňský Procházka. Další útočné choutky Plzně zmrazil v půlce šesté minuty po pěkné nahrávce od Broše Tomajko. Ač byl tísněn obráncem vystřelil a načal tak účet zápasu. 0:1. V osmé minutě hráli Sparťané přesilovku, ale Keramici ji úspěšně bořili. Matějovský dokonce unikl, ovšem finální přihrávka si zleva najíždějícího Vlčka nenašla. Na ledě se řádně jiskřilo a olej do ohně přilil ještě rozhodčí Turčan, když přehlédl vysokou hůl Sparťanů. Tvrdá hra vyvrcholila strkanicí Jiruše a Dvořáka. Poté, co oba usedli na trestnou lavici, se hra trochu zklidnila.

V polovině třetiny se do sólového úniku dostal dobře hrající Hurtaj, ale jeho blafák do bekendu Bříza přečetl. Do konce zápasu měli Keramici ještě příležitost v přesilovce, ale nic z ní nebylo. Jediné co vyniklo, byla váhavost obránců na modré a z ní pramenící minimum střel.

Vstup do druhé třetiny se Keramikům nadmíru povedl. Už ve druhé minutě napřáhl na modré Výborný a vyraženou ránu mohli kolem již překonaného Břízy vrátit do sítě Hurtaj s Brandou. Puk však doputoval na zpátky na modrou k Dobroňovi, který jej poslal podél modré na Výborného. Ten nezaváhal a nahodil zpátky na bránu. Hurtajova teč znamenala vyrovnání na 1:1.

Po této plzeňské studené sprše se zdáli Sparťané chvíli zakřiknutí a hrálo se nahoru dolů. Na konci páté minuty však tlak Pražanů zesílil a úlevu přinesly až útočné výpady prvního plzeňského útoku. V osmé minutě se představil Paroulek bleskurychlou kličkou a ostrým zakončením přes obránce. Barta byl na místě. Eso z rukávu musel tahat Barta i minutu poté, kdy excelentně přečetl kombinaci prvního sparťanského útoku.

V polovině desáté minuty nastala zajímavá situace. Josef Straka byl u mantinelu tvrdě sražen, tváří byl ke hrazení a plzeňští diváci s napětím očekávali verdikt sudího. Rozhodčí Turčan se však projevil jako liška mazaná, když k údivu všech konstatoval faul loktem, čímž se vyhnul jinak obvyklému 5+DKU za vražení na hrazení zezadu. V nastalé přesilovce vybídl k teči ze vzduchu svým nahozením Branda, pak málem udeřilo na druhé straně. S končící přesilovkou naskočil na led chybějící sparťanský útočník a jen štěstí zachránilo plzeňskou svatyni při nájezdu třech na dva.

Sparťany nadále zlobil Hurtajův útok. Několik opakovaných střel Bříza vyrazil, z tlaku se nakonec zrodila další plzeňská přesilovka. Za vysokou hůl šel ven Bělohlav. V následující přesilovce si vytvořili Keramici několik loženek , ale bez kýženého gólového zakončení. Necelou minutu po konci přesilovky byl za držení vyloučen Ujčík. Po pětačtyřiceti sekundách byl za vysokou hůl vykázán Divíšek, a publikum bouřilo. Zatímco v předcházející přesilovce rozhodčí milosrdně přehlédl tři fauly mužů v černém, Divíškovi pískl vysokou hůl, kterou viděl asi jen on sám. Při hře čtyřech proti čtyřem se dvakrát mohli prosadit Keramici, ale Branda svoje sólo neproměnil, a Vlček váhal mezi střelou a přihrávkou až už nebylo o čem.

Nástup do závěrečného dějství se domácím opět podařil. Agilní Štefanka několikrát vybojoval puk, naposledy pro Matějovského, ten našel Dvořáka a Michal Dvořák, občas v koncovce trápící se pravé křídlo, zavěsil bez přípravy do levého vinglu Břízovy svatyně. 2:1 Dvořáka nepokryl sparťanský obránce Jan Hanzlík, který v kritický moment ztratil hůl.

Hned v následujícím střídání rozebral pražskou obranu Strakův útok a nechybělo mnoho aby se stav opět měnil v neprospěch Sparty. V čase 5.56 prožíval stadion infarktovou situaci, když se puk pomaličku sunul kolem dezorientovaného Barty za brankovou čáru a v poslední chvíli si to rozmyslel a otřel se jen o tyčku. Od desáté minuty si Sparta vytvářela až drtivý tlak, který Keramici řešili většinou vyhozením přes všechny čáry. Při úniku Broše a Tomajka na osamoceného Matějovského levé Sparťanské křídlo trestuhodně promáchlo ideální příhru svého centra před prázdnou plzeňskou branku. Tlak pokračoval a mohl vyvrcholit ve sparťanské přesilovce, ale rozhodčí neposoudil Dobroňův krosček jímž zamezil v překonání již ležícího Barty jako faul. Na konci patnácté minuty udělali pražští útočníci z plzeňské obrany pouhé statiky a Barta svým včasným vyjetím už poněkolikáté zachránil svému týmu kožešinu.

Konec nadějí Sparťanů znamenala sedmnáctá minuta. Po pravém křídle uniknuvší Procházka nahrál nalevo jedoucímu Eiseltovi, ten se pokusil o střelu, ale dostal se z vhodného střeleckého úhlu, a tak poslal nahrávku naslepo mezi kruhy. Bříza už v té chvíli ležel natažený na brankové čáře a ze všech sil sprintující a definitivně tak rozhodl o osudu utkání. 3:1

Sparta se už k vážnějšímu náporu nedostala a s přehledem hrající Keramici jí nepustili ani k power- play. Tři body v ceně zlata tak zůstaly doma poté co tým Keramiky porazil dalšího z lídrů extraligy.

Ohlasy trenérů

Karel Trachta (trenér Plzně): První třetinu hrála Sparta velice agresivně, ale v dalších částech od této hry ustoupila a my jsme toho dokázali využít. Jsem velice rád, že pokračujeme v naší úspěšné sérii, a že se kluci ukázali ve vynikajícím světle před zaplněným stadionem.
Kamil Konečný (asistent trenéra Sparty): Bylo to oboustranně velice vyrovnané utkání. My jsme vstoupili do utkání velice dobře, ale ve druhé a třetí třetině jsme zaspali vždy úvod, hráli pasivně a probudili se až po obdržených brankách. Plzeň nás přehrála především v agresivitě ve vlastním obranném pásmu. Domácí dokázali využít z minima maximum, my naopak z maxima využili jen minimum, a proto jsme prohráli.