KLA - PLZ 0:3 - Spanilou jízdu indiánů nezastavila ani kladenská obrana

Kladno/Plzeň - Modrobílí indiáni se po příchodu Dušana Salfického naladili na vítěznou vlnu a jejich úspěšné tažení odnesli nervózní Kladenští. Ti se sice nemohli opřít o zkušenosti Františka Kaberleho, ale v týmu znovu uvítali Martina Procházku. Plzeňské tyhle změny nijak nerozhodily, a přestože byli v úvodu utkání aktivnější domácí, dokázali vstřelit vítěznou branku v přesilové hře - jmenovitě se radoval Michal Tvrdík. Druhý zásah do kladenské rakve přidal Jaroslav Kracík a dílo poté ve vlastním oslabením dokonal v samostatném úniku po přihrávce Jeřábka Martin Straka.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

0:3
0:1, 0:2, 0:0

Branky a nahrávky: 5. Tvrdík (Vampola), 22. Kracík (Tvrdík, Vampola), 38. Straka (Jeřábek). Rozhodčí: . Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3226. Průběh utkání: 0:3.

Kopřiva - Kameš, Trončinský, Šmach, Mudroch, Dlouhý, Růžička - Procháka, Patera, Tomajko - Diviš, Čurilla, Bělohlav - Bílek, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler - Valský.

Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný - Bomersback, Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Kovář, Tvrdík - Adamský, Heřman, Dvořák.

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Kladenští ještě před prvním buly ohlásili jednu nepříjemnost - do zápasu nemohl naskočit František Kaberle, kterého sužují zraněná žebra. Naopak trenérům k dispozici byli již Martin Procházka.
Hned v první minutě si Salfický musel poradit se dvěma ostrými střelami, Procházka ani Diviš ho nepřekonali. O několik chvil nato zlikvidoval plzeňský gólman samostatný únik Bílka. I když Kladenští byli co do akcí aktivnější, první faul si vykoledovali hosté, když na trestnou se sklopenou hlavou odjel Růžička. A Plzeňští si rozhodně s přesilovkou hlavu nelámali a dokázali ji využít! Nejprve Kopřiva se štěstím zlikvidoval projektil Modrého, ale na snovou souhru Vampoly s Michalem Tvrdíkem už byl kladenský gólman krátký! 5. minuta - 0:1. Plzeňským příznivcům zatrnulo, když zakombinovali také Bělohlav s Paterou a puk se prohnal hostujícím brankovištěm. Aktivní Kalla nejprve vybídl navrátilce do domácí sestavy Procházku ke skórování, ale tomu v nejdůležitější chvíli puk přeskočil hokejku. Pak ale Kalla prověřil Slafického třemi (!) dorážkami. Plzeňská obrana velice zaspala. Od téhle chvíle na ledě dominovali domácí, jejich tlak ještě podpořil vyloučením Branislav Mezei. Slafický však čaroval a za svá záda nepustil ani jeden puk. Hosté se ubránili a už už se dostávali více dopředu, ale zastavil je opět zastavil faul, tentokrát se Dresler provinil držením protihráče. Salfický se opět musel činit, když v 19. minutě zahradil brankovou čáru proti dorážkám Bílka. Uhájil tak těsné vedení hostujícího celku až do první sirény. Za zmínku určitě stojí i zásahy gólmanů za uplynulých dvacet minut - Kopřiva 2: Salfický 14.

Druhá třetina začala jako skončila ta první - už po minutě musel Salfický čelit elitnímu kladenskému duu Patera - Procházka. Nicméně domácí opět faulovali, tentokrát odjel pykat Kameš. A Plzeňští dokázali, že přesilovkám na tréninku opravdu věnovali potřebný čas. Jaroslav Kracík využil Tvrdíkovy přesné nahrávky a zametl puk do odkryté branky. 22. minuta - 0:2. V sedmadvacáté minutě mohlo být pro hosty ještě veseleji, ale duo Heřman, Dvořák nevyužilo kladenského zaváhání při rozehrávce. O pět minut později ujel všem domácím Bomersback, ale Kopřiva jeho střelu vyrazil. Dorážel ještě kapitán Straka, avšak kladenský strážce branky se po puk vrhl a udržel šance svého týmu v reálné rovině. Na druhé straně prověřil Salfického Bílek, plzeňský gólman pohodlně vyrazil. Plzeň začala být aktivnější, střely Straky a Bomerbsacka ale kýžený třetí úspěch neznamenaly. Toho se dočkali v 38. minutě, kdy se ve vlastním oslabení (Adamský odpykával příliš mnoho hráčů na ledě) po přesné přihrávce mladého Jeřábka dostal do samostatného úniku kapitán HC Plzeň 1929 Martin Straka a ten si věděl rady. 38. mintuta - 0:3. Tento stav vydržel až do druhé sirény.

V úvodu poslední části dokázali domácí ubránit první oslabení a už už se hrnulo do útoku. Ale to velice nepřesně, takže se Salfický opravdu bát nemusel. Naprosto jinak to ale bylo ve 47. minutě, když vedle sebe na trestnou lavici usedli Benda s Vampolou. Kladenští přesilovku opravdu využili a Procházka slavil první gól sezóny. Ale výborného Salfického překonal jen za cenu vysoké hokejky a branka nemohl platit! O zbytek výhodné přesilové hry se připravili samotní Kladenští sami, kdy za příliš mnoho hráčů na ledě vyrovnali počet hráčů na obou stranách. Těsně před polovinou dvacetiminutovky mohl zvýšit Vampola, ale nadvakrát Kopřivu nepřekonal. V sólovém nájezdu byl poté hákovaný Benda a rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Jiří Hanzlík, tentokrát však Kopřiva svou branku uhájil. Osm minut před poslední sirénou si šel na dvě minuty odpočinout Vampola, avšak Kladenští opět nedokázali najít recept na vynikajícího Salfického. Modrobílí indiáni si cestu za třemi body ještě zkomplikovali, když nejprve Hanzlík po odpískání sekl soupeře a poté v oslabení ještě fauloval Straka. Domácí trenéři si ještě vzali oddechový čas, aby vymysleli, jak zápas alespoň zdramatizovat. Avšak pokusy domácích znovu a opět končily na Salfickém. Plzeňský gólman udržel čisté konto až do poslední vteřiny a opět dokázal, jak je pro indiány důležitý.