PLZ - KLA 5:4 - Neuvěřitelný průběh, hattrick, 250. gól a hlavně tři body!

Plzeň - 6 624 diváků, kteří se přišli podívat na klání 28. extraligového kola mezi Plzní a Kladnem, rozhodně nelitovalo. Modrobílí v duelu čtyřikrát prohrávali, ale dokázali čtyřikrát dorovnat krok. Velkou měrou se o to zasloužil Martin Straka, který se trefil hned třikrát. Duel rozhodl svým 250. zásahem v extraligové a reprezentační kariéře Tomáš Vlasák, který tak vstoupil do exkluzivní společnosti Klubu hokejových střelců. Nevídaný zápas tak skončil vítězstvím Plzeňských a zaslouženou oslavou.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

5:4
1:1, 2:3, 2:0

Branky a nahrávky: 13. Straka (Vlasák, Hanzlík), 31. Adamský (Vampola, Modrý), 35. Straka (Vlasák), 47. Straka (Benda, Vampola), 53. Vlasák (Straka) – 9. Bělohlav (Šinágl), 26. Horna (Kuchler), 31. Kuchler (Trončinský, Stieler), 36. Frolík (Kalla). Rozhodčí: Hradil, Kubeš – Guth, Rittich. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:0. Diváci: 6 624. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4.

Pöpperle - Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Benák, Dresler, O´Brien - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Kracík, Vampola, Tvrdík - Hvila, Jan Kovář, Adamský - Scofield, M. Heřman, Dvořák

Rytíři Kladno

Kopřiva - Kameš, Kaberle, Mudroch, Šmach, Trončinský, J. Dlouhý, D. Růžička - Horna, Branda, M. Procházka - Valský, Šinágl, Bělohlav - Bílek, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler

Pavel Vostřák 0 0 0 0 0

Před úvodním buly si převzal Michal Dvořák dres se symbolickou pětistovkou na zádech, která symbolizovala počet startů plzeňskéhoé forvarda v české extralize. Plzeň se v zápase musela obejít bez zraněného Bomersbacka a Kladno bez distancovaného Pavla Patery. Utkání začalo ve vlažném tempu a diváci si na první velkou šanci museli počkat pěkně dlouho. Mohla přijít, když se Plzeň po faulu na Straku dostala do přesilové hry. Tu ovšem sehrála velice špatně. Domácí se neusadili v útočném pásmu, přihrávali si nepřesně, puky končily v zákázaných uvolneních. Pasivitu Plzně v úvodu utkání potrestalo Kladno vstřeleným gólem. Po dorážce Radka Bělohlava se puk sotva dokutálel za brankovou čáru. Plzeň odpověděla ve třinácté minute v přesilovce po vyloučení Stielera. Martin Straka si od modré čáry z pozice pravého obránce sjel do prostoru mezi kruhy, dostal přihrávku od Vlasáka a švihem vystřelil k tyčce Kopřivovy branky. Tímto vstřelným gólem bodoval plzeňský šéf již v jedenáctém utkání v řadě. Na konci 14. minuty se v oslabení prodíral Vampola přes kladenského obránce. Ač tísněn, vymanil se mu a uháněl sám na Kopřivu. Jeho příležitost utnul hviz píšťalky hlavního rozhodčího, který k údivu všech vyloučil Vampolu za držení a poslal tím Plzeň do dvojnásobného, téměř minutu trvajícího oslabení. To však Plzeň ustála.

Po uplynutí neúspěšné přesilovky domácích Kladno opět trestalo. Kuchler posunul puk před brankou na Tomáše Hornu, který již neměl mnoho práce jej dopravit do sítě. Poté Plzeň dvakrát promarnila možnosti k vyrovnání. Nejprve se Kovář zřejmě již příliš blízko ocitl před Kopřivou, aby stihl něco kloudného vymyslet. Poté překombinoval Straka, jenž se také objevil sám před gólmanem. Vybruslil před brankou oblouk a přihrával za jeho zády najíždějícímu Vlasákovi. K němu ovšem puk nedorazil, vytěsnil jej kladenský obránce. Krátce po polovině utkání se však už Plzeň radovala. Gól jako z přesilovkové souhry. Vampola vyčkával za brankou a rozmýšlel, komu přihraje. Vybral si najíždějícího Adamského který z první vystřelil a skóroval. Za 24 sekund bylo vše opět jinak. Popojetého Pöpperleho objel Jiří Kuchler a svou trefou strhl vedení opět na stranu Kladna. Plzni se ještě podařilo vyrovnat. Vlasák již mohl zakončovat, ale počkal si. Místo zakončení k sobě nalákal bránicího hráče, pak přihrávkou našel Martina Straku, který střílel do z poloviny prázdné branky. Plzeň však i po třetím úspěšném vyrovnání nechala vrata z obrany otevřená a v přečíslení tři na dva Kladno vstřelilo zásluhou Martina Frolíka gól a již počtvrté se hosté dostali do vedení.

Krátce po zahájení třetí třetiny si Plzeň zahrála přesilovou hru, kterou využila až v jejím samém závěru a počtvrté se domácím podařilo srovnat skóre. Zásluhu na tom měl opět Martin Straka, který celou přesilovku neslezl z ledu. Benda střílel z pozice pravého obránce a Straka tečoval těsně před Kopřivou. Tím završil svůj hattrick. Na led přiletěla i čepice a některé další klubové artefakty. Úsměvnou chvilku si vybral hlasatel v aréně, který počínání fanoušků házejích své suvenýry na plochu, vyzval, aby nevhazovali nevhodné předměty na led. V 53. minutě přišlo rozhodnutí. Při domácí přesilové hře přihrával Straka od modré napříč útočnou třetinou Tomáši Vlasákovi, který z následné střely pokořil Kopřivu a tím se dostal do Klubu hokejových střelců, jelikož součet Vlasákem vstřelených branek v lize a v reprezentaci se touto trefou zastavil na číslovce 250. Navíc to byla vítězná trefa utkání. Plzeň se poprvé dostala do vedení, které si udržela i v závěrečné power play.

Marian Jelínek (Plzeň): "Dnes jsme bojovali spíš sami se sebou, se svou myslí. Už před utkáním jsme věděli, že Kladno teď není v dobré pohodě, ale věděli jsme, že nesmíme nic podcenit. V zápase ale byl soupeř houževnatý a stále nám odskakoval o gól, přesto jsme to nakonec dokázali dovézt k výhře a to mě těší. Nevím, proč jsme ale do utkání tak špatně vstoupili. Stažení na tři lajny bylo nutností a téměř celý tým si po první třetině nezasloužil dál hrát."

Petr Kasík (Kladno): "Po dvě třetiny jsme dnes podali dobrý výkon. Utkání rozhodly přesilovky. Domácí na rozdíl od nás využili tři a otočili tak zápas. Pokaždé, když jsme vedli, jsme tam měli šance dát další gól. Chyběl nám ale důraz v zakončení a na dvoubrankový rozdíl jsme soupeři neodskočili. Na Martina Straku jsme se samozřejmě připravovali, ale bohužel jsme ho neubránili."