PLZ-LIT 4:0 - Indiáni převálcovali Litvínov a série pokračuje!

Plzeň - Plzeň si vynutila další zápas v sérii předkola play-off. Domácí se na hosty vrhli s vervou a již ve 4. minutě se před brankou dobře zorientoval Pavel Vostřák. Stejný hráč, jehož výkon tradičně v play-off výrazně roste, poté krásnou střelu využil dvojnásobnou přesilovku. Když za další minutu využil pokračující výhodu Stránský, bylo o osudu utkání v podstatě rozhodnuto. Hosté ještě měli šanci se zápasem něco udělat v mnoha přesilovkách ve 2. třetině. Ale byla to naopak Plzeň, která využila další početní výhodu zásluhou Straky a definitivně pohřbila naděje chemiků. Ve třetí třetině už se nic podstatného nestalo a domácí s přehledem dokráčeli k vítězství.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

4:0
3:0, 1:0,

Branky a nahrávky: 4. Vostřák (Vlasák, Jeřábek), 14. Vostřák (Vlasák, Hanzlík), 15. Stránský (St. Pierre, Modrý), 25. Straka (Vlasák. Rozhodčí: Husička, Homola - Kalivoda, Pouzar. Vyloučení: 10:10, navíc Volke (LIT) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 7764. Průběh utkání: 4:0.

Horčička - Dresler, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Benák, Frolo, Modrý - Plášek, Lammers, Johnson, Vostřák, Vlasák, Slaney, Straka, Petruška, Kovář, Rachůnek T., Dvořák, Stránský, Heřman M.

Volke - Martinka, Stříteský, Švarný, Kubát, Gula, Skuhrovec, Jareš - Jenáček, Trávníček, Vopat, Lukeš, Gerhát, Rindoš, Černý, Heinisch, Hübl V., Kubinčák, Majdan, Jánský, Maxa

Pavel Vostřák 2 0 2 1 0

Litvínov přijel do Plzně využít mečbol, který si vypracoval ve dvou domácích zápasech, které dokázal vyhrát.

Plzeň se chtěla vyvarovat úvodního zaváhání jako v zápasech na severu Čech, takže se hned od prvních minut vrhla do útoku. Ve čtvrté minutě mohli indiáni zvednout ruce nahoru a radovat se poprvé v sérii z vedoucího gólu. Pavel Vostřák využil toho, že Vlasák vyšachoval Volkeho a nekompromisně poslal puk do sítě- 1:0. V osmé minutě měl obrovskou příležitost Kubinčák, když se plzeňská čtyřka v oslabení příliš soustředila na útok a litvínovský útočník indiánům pláchl. Horčička si s jeho nájezdem poradil. V desáté minuté měl velkou možnost Vlasák, když dostal typickou křížnou přihrávku od Straky, ale před téměř prázdnou bránou promáchl.

Ve 13. minutě hrála Plzeň minutu a třicet jedna vteřin dlouhou přesilovou hru pět proti třem. Když z ní zbývala necelá tři čtvrtě minuta, napřáhl Pavel Vostřák a Volke neměl tu nejmenší šanci proti jeho bombě zasáhnout - 2:0. A Plzeň neskončila. Vzpomněla si na své přesilovky ze základní části a využila i tu pokračující klasickou zásluhou Jana Stránského, který tečoval střelu St. Pierra - 3:0. V poslední minutě první třetiny vyslal Petruška do samostatného úniky Stránského. Ten už se radoval, protože Volke ležel a proti jakékoliv střele nemohl zasáhnout, ale Stránský mířil vysoko nad branku.

Také Litvínov si vyzkoušel dvojnásobnou početní převahu. Tuto možnost dostal hned na začátku druhé třetiny a trvala minutu a devatenáct vteřin. Ale Horčička odolal všem střelám černožlutých hráčů, a že jich nebylo málo. Nejvíce práce mu nadělala střela Jareše. Poté byl vyloučen Litvínov Švarný a Plzeň, jak známo, se v přesilovkách nemýlí. A tak se přesně v čase 24:00 zrodilo vedení 4:0, o které se postaral Martin Straka. Přibližně v polovině utkání hrála opět Plzeň v oslabení, když Jánský tečoval před Horčičkou střelu od modré čáry, ale plzeňský gólman si s tím poradil.

Ve 32. minutě Johnson dal gól, ovšem spletl si hokej s fotbalem, gól tak pochopitelně nemohl být uznán. Ještě v té samé minutě nadzvedla diváky ze sedadel potyčka mezi Majdanem a Rachůnkem. Plzeň nakonec ve výsledku hrála v oslabení. V něm doslova zazdil šanci na snížení Jánský. Mohl mířit do zcela odkryté a nehlídané plzeňské branky, ale nepochopitelně nakonec nevystřel a místo toho zapomněl puk za sebou. Navýšit náskok mohla Plzeň v poslední minutě prostřední části, když se probíjel do útočného pásma Johnson. Ale nakonec z jeho průniku nic nebylo.

Jánský promarnil svou příležitost i ve třetí třetině, kdy ujížděl po levé straně nikým příliš neatakován, ale nakonec vůbec netrefil Horčičkovu bránu. Třetí třetina byla z obou stran opatrná, nikdo se příliš nikam nehrnul. Poslední dvacetiminutovka probíhala tedy v poklidném tempu. Až tedy na 53. minutu, kdy se do sebe mírně pustili Jánský s Hanzlíkem. Ale nebylo z toho nic jiného, než že oba kohouti šli zchladit hlavy na trestnou lavici. A od té doby se na ledě přiostřovalo a na trestných lavicích to občas vypadalo jako na střídačkách.

Hlavně litvínovští hráči neunášeli čtyřgólovou ztrátu a indiáni byli zbytečně atakování a statečně odolávali snahám hostí vyvolat bitku. Nejsledovanějšími osobnostmi třetí třetiny tak byli rozhodčí, kteří byli nuceni neustále někoho vylučovat a uklidňovat. Poslední dvě minuty zápasu si tak užívali především diváci, kteří svému týmu tleskali ve stoje a oslavovali tak, že na hokej půjdou i zítra. Půl minuty před koncem mohl dát Litvínovu vytoužený pátý gól Slaney. Ale přehrávku od Dreslera nepřevzal příliš dobře, nemohl tedy vystřelit. Plzeň mohla ale i tak slavit první vítězství v sérii a odvrátila první mečbol Litvínova.

Jiří Kučera (HC Benzina Litvínov): Plzeň byla dneska lepší, dala tři góly v přesilovkách a zaslouženě vyhrála. Někteří hráči vylezli z postele a rovnou šli na led, ale tři zase dostali teplotu. Budeme muset na zítra sehnat zase nějaké juniory. Neuděláme s tím nic.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Rozhodlo se v první třetině, pak už jsme vývoj utkání kontrolovali. Chtěl bych klukům poděkovat, že byli jen hokejoví, že v sobě našli osobní statečnost a vynutili si další zápas.