PLZ - LIT 3:4 sn. - Patovou partii rozhodly brankářské šachy

Plzeň - Dlouhé a dramatické klání s Litvínovem rozhodly až samostatné nájezdy, po kterých oslavoval tým hostí. Plzeň v úvodní dvacetiminutovce nevyužila řadu přesilových her. Po následující třetiny se obě mužstva přetahovala o nevysoké vedení. Rozhodující gól nepadl ani v prodloužení a na řadu přišly osudné samostatné nájezdy. Po změně brankářů Franěk Vlasákovi již skórovat nedovolil. Naopak rozhodlo Jenáčkovo prostřelení domácího Halmošiho.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:4sn
0:0, 2:2, 1:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 31. Vlasák (Straka, Kovář), 38. Duda (Modrý, Heřman), 53. Straka (Vlasák, Duda) - 29. Černý (Kubát), 36. Jánský (Hübl, Lukeš), 55. Kubát (Lukeš), 65. Jenáček. Rozhodčí: Fraňo, Polák - Jílek, Jindra. Vyloučení: 5:10. Využití: 2:0. Diváci: 6542. Střely na branku: 36:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 3:4.

Mazanec (nájezd Halmoši) - Jiří Hanzlík, Frolo, Jeřábek, Modrý, Benák, Dresler, St. Pierre - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Duda, Straka, Johnson - Pitule, M. Heřman, Dvořák - Petruška, Lammers, Diviš - Lev.

J. Hübl (nájezd Franěk) - Černošek, Kubát, Jareš, Kousalík, Skuhrovec, Švarný, Hora - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Poživil, Ručinský - Trávníček, Vopat, Černý - Rindoš, Jenáček, Bojer - Hanzl

Pavel Vostřák 0 0 0 -1 0

Domácí byli v prvních okamžicích utkání jasně aktivnější, a po minutě a půl si dokonce vykoledovali i faul Litvínova. V následující přesilovce se až před Hüblovu svatyni prokličkoval plzeňský kapitán Straka, avšak neuspěl, stejně jako o zlomek vteřiny po něm Kovář s dorážkou. A tak první přesilovka zůstala neproměněná, stejně jako hned ta vzápětí, když se k trestoměřičům usadil Jareš. Jenže hosté se nepoučili a na začátku sedmé minuty si dvouminutový trest do třetice vykoledoval Bureš. Jenže i třetí plzeňská početní výhoda zůstala nevyužita. Ve velké šanci se při vyrovnaném počtu hráčů na ledě ocitl Johnson, ale tváří v tvář Hüblovi neuspěl i kvůli nešetrnému zákroku jednoho z obránců. Třetina plná vyloučení pokračovala. Když se v hledáčku sudích zaseklo špatné střídání domácí lavičky a Litvínov měl ojedinělou šanci podívat se také do útočného pásma, kterak to tam vlastně vypadá, sám se o ni připravil, když Kubinčák zfauloval dotírajícího Dudu.

Druhá část začala, jak jinak, vyloučením hostujícího hráče. Na sklonku indiánské početní výhody vypálil Modrý a Martin Heřman, který hezky clonil Hüblovi ve výhledu, k domácí škodě odrazil puk vysoko nad. Již při plném počtu obou mužstev se plzeňské obraně utrhl do brejku Kubinčák, ale proti Mazancově lapačce byl krátký. I přesto to byli Litvínovští, kdo otevřel skóre utkání. Ve 29. minutě Mazance prostřelil Černý. Chemici se však dlouho z vedení nemohli radovat, jelikož se na trestnou lavici nedobrovolně odebral Kubát a Plzeňští konečně přesilovku využili. Kovář nahrál po zadním mantinelu Vlasákovi, jenž střelou z úhlu nachytal Hübla, a ten si kotouč srazil do vlastně branky sám. Ve 33. minutě prozkoušel pěkným pokusem pozornost litvínovského gólmana Benák. Na druhé straně musel být Mazanec ostražitý proti střele Jánského. Jenže hostujícího střelce první neproměněná šance neodradila, po rychlém založení dalšího černožlutého útoku našel Hübl právě Jánského v ideální střelecké pozici a ten podruhé už nezaváhal. Avšak znovu mělo hostující vedení jepičí život. Další vyloučení a další plzeňský gól. Druhou branku domácího týmu přidal Duda, který ještě vložil hokejku do střely od modré. Indiáni se mohli utrhnout do vedení, jenže Vlasák propásl vhodný okamžik, když vylákal litvínovského gólmana pryč z branky, a Lammers zklamal ve vyložené šanci, když ho střílená přihrávka našla osamoceného před Hüblem. Chvilku před koncem druhé dvacetiminutovky zazářil Mazanec, který na poslední chvíli zastavil puk před brankovou čárou po střele Hübla z první.

Třetí část otevřel pokus Ručinského, který z nepříznivého úhlu jen pozlobil mladého plzeňského gólmana. Přestože byla Plzeň i nadále aktivnější, zákroky poctivě sbírali oba gólmani. Třeba právě Mazanec si v nerovném souboji s Lukešem a Hüblem připsal hned dvojzásah. Výbornému plzeňskému publiku muselo zatrnout, když se v polovině třetiny skácel na led hostující Černošek, jemuž při snaze o vztyk zcela vypověděly službu nohy a z ledu mu museli pomáhat oba lékaři. Litvínov se z ubráněných oslabeních nepoučil a dál fauloval. Třetí přesilovkový zásah indiánů přidal v 53. minutě krásné spolupráci celého útočného komanda kapitán Martin Straka. Západočeši, nastartovaní k tomu, aby vedení minimálně zdvojnásobili, úplně zapomněli na zadní vrátka. A to se jim vymstilo. Po necelých dvou minutách bylo totiž opět srovnáno. Frolo neubránil Lukeše, který objel branku a z rohu kluziště našel přihrávkou mezi kruhy volného Kubáta. Ten měl dostatek času i prostoru, aby zamířil těsně nad beton na vzdálenější tyč. Vyrovnaný stav pak vydržel i přes enormní plzeňskou snahu do třetí sirény.

Prodloužení začalo velice zostra, již po necelé minutce se Mazanec ohlížel, když se mu po projektilu jednoho z útočníků soupeře rozezvonila levá tyčka. Litvínov měl šanci rozhodnout, když bylo po zákroku na Hübla přísně nařízeno trestné střílení. Mladý plzeňský gólman se však přelstít nenechal a poslal utkání do samostatných nájezdů.

Ty zcela ovládli střelci. Za Severočechy se postupně trefili Lukeš a Ručinský, za indiány Kovář a Hanzlík. Pak oba trenéři sáhli ke stejné taktice - na rozhodující sérii nasadili gólmanské dvojky pro tento duel. Halmoši proti Jenáčkovi neuspěl, kdežto Franěk proti Vlasákovi ano. A bylo rozhodnuto.

Marian Jelínek (Plzeň): Nehráli jsme dobře, přestože jsme měli v utkání dost přesilovek. Spíše nám ale nepomohly. Neproměňovali jsme je a postupně jsme se z nich dostali do křeče. Kluci na sobě mají obrovský psychický tlak a z toho to asi vychází. Pauza přichází vhod, protože si potřebujeme z té psychické únavy odpočinout. Na desáté místo jsme ztráceli dvanáct bodů a teď jsme to stáhli pouze na deset, takže se ta ztráta moc nezmenšila. Myslím si, že hlavně příštích osm zápasů po přestávce pro nás bude z tohoto pohledu rozhodujících.

Robert Reichel (Litvínov): Jsem rád, že kluci dokázali odbránit spoustu plzeňských přesilovek. Těch vyloučení bylo z naší strany hodně a já smekám před hráči za to, co v defenzivě předvedli. Jsou to pro nás důležité dva body. Nasazení Fraňka na třetí nájezd bylo naše momentální rozhodnutí. Hübl chytal po celé utkání výborně, ale ze dvou nájezdů dostal dva góly. Pak tam šel Fráňa, protože zná Vlasáka ze společného působení ve Slavii, a vyšlo to.