SF1: PLZ - KOM 3:4

SF1: PLZ - KOM 3:4 - Brno otočilo zápas a ujímá se vedení v sérii

Plzeň ztratila výborně rozehrané utkání. Domácím se vstup do zápasu mimořádně povedl a již ve třetí minutě po krásných gólech Johnsona a Růžičky vedli 2:0. Jenže už na konci první třetiny hosté hru vyrovnali a domácí postupně začali ztrácet. Na první gól Brna ještě dokázal odpovědět znovu Johnson a vrátit Plzni dvougólový náskok, ale to bylo ze strany domácích vše. Indiáni začali vršit neskutečné množství chyb před vlastní brankou a v útoku se také nedařilo. Díky tomu dokázali hosté špatně rozehraný zápas otočit a získat důležité první vítězství v semifinálové sérii.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

3:4
2:0, 1:2, 0:2

Branky a nahrávky: 2. Johnson (Dvořák, Vykoukal), 3. Růžička (Straka, Jeřábek), 31. Johnson (Kratěna, Vlasák) - 23. Svoboda Jaroslav (Dlouhý), 34. Kováčik (Žižka, Čermák), 50. Divíšek (Svoboda Jakub, Vašíček), 55. Svoboda Jakub (Divíšek, Svoboda Tomáš). Rozhodčí: Hodek, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 10:6. Využití: 1:1. Diváci: 7705. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4.

Svoboda - Hanzlík, Jeřábek, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, Kaberle - Kratěna, Straka, Vlasák - Duda, Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, Heřman Martin, Petruška, od 21. navíc Vostřák

HC Kometa Brno

Trvaj – Kováčik, Žižka, Vašíček, Bičánek (C), Malec, Hruška Milan, Švrček – Svoboda Jaroslav, Čermák , Dlouhý – Svoboda Tomáš, Divíšek, Svoboda Jakub – Zohorna Hynek, Koreis, Petrovický – Balej, Polodna, Švaňhal

Jiří Vykoukal 0 1 1 0 2

Čtvrtfinálové boje skončily, jsme zase o stupínek výše, o krok blíže vysněnému finále. V cestě stojí Kometa Brno.

Plzeň začala velkým náporem. První pětka ve složení Kratěna – Straka – Vlasák na Kometu vlétla a hned v úvodních vteřinách měl Trvaj plné ruce i nohy práce. A ve druhé minutě už plzeňským nájezdům neodolal. Nick Johnson namířil Dvořákovu střílenou přihrávku do zcela odkryté poloviny branky. S krásnou akcí plzeňských útočníků nemohl brněnský brankář nic dělat - 1:0. Zdaleka to ale nebylo vše. V ponechané výhodě o minutu později dorazil puk za Trvajova záda Dan Růžička. Plzeňský mladý obránce stál ve správný moment na správném místě - 2:0. O další minutu později hráli domácí přesilovou hru. V ní měl obrovskou možnost Duda, nemířil však přesně.

V 9. minutě si poněkud důrazněji vyměňovali názory Hruška s Dvořákem. Rozhodčí oba kohouty poslal vychladnout na trestnou lavici. Poté si zahrála první přesilovou hru také Kometa. Indiáni se ale dobře bránili, Brno se téměř k ničemu nedostalo kromě nepřesné střely Vašíčka. Až po skončení přesilové hry se musel vyznamenat Adam Svoboda. Střelu zblízka ale vytěsnil perfektním zákrokem. V zápětí se do přečíslení dva na jednoho dostali Pitule se Stránským. Pitule vzal akci na sebe, svým pokusem jen těsně minul Trvajovu branku. V poslední minutě při přesilovce Plzně se vytáhl také Trvaj, když Kratěnovu prudkou střelu schoval do lapačky a nedovolil Plzni navýšit svůj náskok.

I tak ale odcházela Plzeň po první dvacetiminutovce spokojená. Díky bleskovému nástupu totiž indiáni vedli 2:0.

Na začátku druhé třetiny byla Kometa pochopitelně aktivnějším týmem. Svoboda však působil velmi jistým dojmem, do náruče skryl i velmi nepříjemné a prudké nahození puku od modré čáry. Nestačil až na střelu zcela nehlídaného Jaroslava Svobody, který svou střelou v ponechané výhodě snížil na 2:1. Brno pak bylo v laufu, jeho tlak byl navíc znásoben přesilovou hrou. V té musel plzeňský gólman likvidovat střelu Petrovického i dorážku jeho spoluhráčů. Přesilovou hru hrálo Brno výborně, ovšem bez gólového efektu. Už při stejném počtu hráčů na ledě Svoboda nepřesně rozehrál, puk zachytil Čermák a mířil do prázdné branky. Ovšem plzeňský maskovaný muž se fantasticky vrátil na svou pozici a své drobné zaváhání napravil. I v další přesilovce bylo Brno velmi nebezpečné. Plzeňský tým si musel připadat jako na kolotoči. První pořádnou šanci si domácí vytvořili až v polovině první dvacetiminutovky, když Kratěna zachytil vyhození a jel sám na Trvaje. Jeho střela však nebyla přesná.

S Kratěnovou šancí se pro Plzeň začalo blýskat na lepší časy. Nabídnutou přesilovou hru hráli sice domácí spíše ve středním pásmu, ovšem pak z ničeho nic ujel Kratěna, přenechal puk Nicku Johnsonovi, který střelou z mezikruží prostřelil všechno, včetně hostujícího gólmana - 3:1. Kometu mohly o to víc mrzet nevyužité šance v první polovině druhé třetiny. Ovšem hosté měli připravenou poměrně rychlou odpověď. Po necelých dvou minutách využil brněnskou přesilovku krásnou střelou Jozef Kováčik. Svoboda neměl proti této bombě nejmenší šanci - 3:2. Plzeň se však tentokrát nezdála brněnským gólem tak zaskočená jako poprvé. Naopak se snažila také rychle odpovědět a vrátit dvougólové vedení. Domácím trochu zatrnulo při Hanzlíkově nepříliš důrazné rozehrávce za vlastní brankou, ovšem Kometa této nepřesnosti nedokázala využít. Na druhé straně se hnal do útoku Kratěna, ale neuspěl. Ještě lepší příležitost měl Petrovický. Nikým příliš nestrážen se řítil na Svobodu, ale nakonec netrefil branku.

Ve druhé třetině byl k vidění fantastický hokej, hra se přelévala ze strany na stranu. V polovině třetiny musel Jelínek své svěřence uklidňovat, nakonec ale i po druhé dvacetiminutovce domácí vedli.

Třetí třetinu začala Plzeň v oslabení, ale hrála ho velmi dobře, bez větších problémů se ubránila. A hned poté se vrhla do útoku. O žádném bránění jednogólového náskoku nemohla být řeč. Trvaj byl ostřelován ze všech možných pozic. Nejnebezpečnější byla střela Jana Kováře. Tu ale brněnský brankář schoval do lapačky. Plzeňský nápor byl zmírněn hrou ve čtyřech a na 35 vteřin dokonce ve třech. Pro domácí nastaly velmi krušné chvilky. Brno mělo jedinečnou příležitost na vyrovnání. Ovšem tu hostům překazil bývalý Plzeňák Divíšek, když před Svobodou brankou držel domácímu obránci hůl. Brno tak hrálo kratičkou přesilovku 4na3 a pak byla k vidění hra ve čtyřech na obou stranách. Üž při hře v pěti na obou stranách velmi tvrdě pálil Tomáš Svoboda, Adam Svoboda střelu škrtl lapačkou a srazil si puk těsně vedle pravé tyče. Plzeňským fanouškům v tu chvíli jistě zatrnulo.

Hosté se však vyrovnání přece jen dočkali. Po nenápadné akci prostřelil domácího gólmana Tomáš Divíšek – 3:3. Plzeň mohla poměrně rychle odpovědět, v hodně slibné příležitosti se nacházel Vykoukal, ovšem nepochopitelně se střelou čekal, až se k ní vůbec nedostal. Celý plzeňský zimní stadion se v tu chvíli chytal za hlavu. Od Johnsona se o chvíli později odrážel puk a odrazil se těsně vedle plzeňské branky. Jenže Plzeň nevyužité hodně mrzely už o chvíli později. Brno se vydalo do rychlého protiútoku a Jakub Svoboda dostal Kometu necelých šest minut před koncem třetí třetiny poprvé v utkání do vedení - 3:4. Plzeňáci se odmítali vzdát, ovšem na jejich hokejky se vkradlo i trochu nervozity a rozehrávka už nevycházela tak jako v první polovině zápasu. Až minutu a osmnáct vteřin před koncem základní hrací doby se domácí dostali ke hře bez brankáře. Ovšem Brno výborně bránilo, Plzeň se nedostala ani k pořádné střele.

Brno vyhrálo poslední třetinu 2:0 a v prvním semifinálovém utkání může slavit výhru. Indiáni nakonec odcházeli do šatny se sklopenými hlavami. Zítra musejí své zaváhaní napravit.

Semifinálová série HC Plzeň 1929 – HC Kometa Brno 0-1 (3:4).

Milan Razým (Plzeň): My jsme utkání začali velmi dobře, šli jsem do dvoubrankového vedení, měli jsme další gólovky, ale bohužel třetí gól se nám přidat nepodařilo. Hosté se ve druhé třetině oklepali, podařilo se jim vstřelit kontaktní gól. Udělali jsme příliš technických chyb, hráli mnoho oslabení, ubývaly nám síly, což se projevilo ve třetí třetině, kdy utkání hosté zlomili ve svůj prospěch. Nedá se ale nic dělat, zítra je nový zápas.

Lubomír Oslizlo (Brno):Utkání dopadlo dobře, ale začátek nám krutě nevyšel. Než jsme se stačili rozkoukat, tak jsme prohrávali 0:2: Od první poliviny třetiny jsem ale utkání vyrovnalo, pomohl nám rychlý gól. Hru jsme ve druhé a třetí třetině předváděli dobrou. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.