Na chomutovském ledě vládla Plzeň

C h o m u t o v - Jako hra kočky s myší vypadal po většinu času duel Plzně na ledě Chomutova s místním prvoligovým KLH. Domácí nedokázali najít recept na Plzeňany, kteří se prezentovali hrou s minimem chyb, rychlým pohybem a kombinací. Výborný výkon podal brankář Zdeněk Šmíd, který za svá záda pustil pouze jediný pokus chomutovských hokejistů.

Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň

1:5

52. Charousek (Kostourek, P. Pospíšil) - 6. Andrašovský (J. Straka), 21. Vostřák (Dobroň, J. Straka), 33. Hurtaj (Výborný), 40. J. Straka (Andrašovský, Posmyk), 47. Sedlák (Posmyk, Dvořák). Rozhodčí: Turčan - Rozlílek, Štych. Vyloučení: 9:12. Využití: 1:3. Oslabení: 0:2. Diváci: 1000.

Piráti Chomutov

Hübl - Maleček, Trefný, Révay, Nosek, Szakal, Pospíšil - Slavík, Koláček, Kožnar - Jíra, Šíp, Polodna - Boušek, Charousek, Kostourek.

Šmíd - Dobroň, Hanzlík, Posmyk, Vobořil, Cartelli, Výborný - Andrašovský, Straka, Adamský - Dvořák, Krátoška, Sedlák - Vostřák, Hurtaj, Matějovský - Topol, Kracík, Důras.

Trenér Čada do hry nasadil tři obranné dvojice, plzeňský útok tvořily čtyři formace, do branky se postavil Zdeněk Šmíd, který podal v zápase výborný výkon. Pro zranění nemohl nastoupit Ondřej Kubeš.

První šanci umožnil domácím hned po několika desítkách sekund Dobroň, ale Šmíd volného Slavíka vychytal. Do první šance Plzně se tlačil na konci 2. minuty Hurtaj, za několik chvil Andrašovský namazal Posmykovi, po něm Krátoška Výbornému, ale ani jedna ze střel plzeňských obránců se neujala. Počínající tlak přerušil zákrok Sedláka a následná přesilovka domácích. V ní si Chomutov vypracoval svoji největší šanci zápasu. Obránce Trefný objížděl ležícího brankáře Šmída a pokoušel se puk propasírovat do sítě, ale kapitán Hanzlík na brankové čáře zasáhl přesně. Skóre se nakonec měnilo, ovšem na druhé straně. V oslabení upláchl po chytré přihrávce Straky Andrašovský a při pokusu do levého horního růžku se nemýlil, 0:1.

Plzeň po vstřeleném gólu jednoznačně převzala otěže zápasu. V polovině úvodní třetiny se pokoušeli skóre navýšit kombinující Hurtaj a dorážející Matějovský, proti kterému Hübl předvedl krásný zákrok, ani následná střela Adamského stavem nepohnula. V jednom z dalších oslabení parádně vyřešil Posmyk složitou herní situaci a vyslal do úniku dva na nikoho Straku s Andrašovským. Do úniku se nakonec pohotově zapojil i jmenovaný plzeňský obránce, ale překombinovanou situaci nezakončil přesně.

Do konce první třetiny se již skóre nezměnilo, přestože se do střeleckých pokusů započítali mj. nadějné střely Dvořáka, Krátošky, Sedláka, Straky, v přesilovce na konci třetiny se k hrozivému nápřahu odhodlal i Posmyk, ale ani jeho bomba do sítě neprošla.

Co nevyšlo na konci první, vynahradili si hosté na začátku třetí třetiny. Na dohrávanou přesilovku nastoupila speciální formace Vostřák-Straka-Andrašovský a Pavel Vostřák svým typickým způsobem, střelou z první, zvýšil, 0:2. Dva fauly najednou poslaly Plzeň do třech. Pro brankáře Šmída přišly nejtěžší okamžiky zápasu. Vychytal v ideální pozici mezi kruhy Malečka, krásným semaforem lapil pokus Noska, všechny další puky také narazily na plzeňského gólmana. Oslabení se však Plzeňanům protáhlo, neboť rozhodčí Turčan vyloučil Vobořila. Ovšem kralující Šmíd vychytal i obrovskou šanci Bouška, a domácí začali "odpadat".

Po ose Sedlák-Krátoška-Dvořák se posledně jmenovaný ocitl sám před brankářem, neuspěl, ale začala dlouhá série soubojů chomutovského gólmana s plzeňskými forvardy tzv. tváří v tvář. V plzeňské přesilovce v polovině utkání Hübl skvěle ustál nápor trojice Andrašovský-Hanzlík-Straka, kteří byli zcela osamoceni před chomutovským gólmanem.

V 31. minutě vyloučil Turčan přísně Matějovského a domácím vysvitla další jiskřička naděje. Ovšem oblouček Výborného z obranného pásma si ve vzduchu našel Lubomír Hurtaj a rutinérským zakončením zvýšil na 3:0 pro Plzeň.

Plzeň měla ve všech herních činnostech navrh, pokud se již urodila nějaká nadějná akce domácích, vyřešili vše obránci. V jedné z dalších přesilovek na sklonku druhé třetiny viděla tisícovka diváků další gól. Ve 40. minutě si ránu Posmyka před brankou našel Andrašovský, posunul puk podél ležícího brankáře Strakovi, na kterého již zívala prázdná brána, 0:4.

Druhá přestávka obraz hry také nezměnila. Ve 47. minutě v další přesilové hře Dvořák přihrál na modrou Posmykovi, ten vyslal na Hübla jednu ze svých dalších jedovek a vyražený puk Sedlák pohodlně dopravil do branky, 0:5.

Další šance si připravili Vostřák s Hurtajem. Slovenský forvard se během utkání objevil třikrát v samostatném úniku, dva přímé souboje s brankářem si vypracoval i Pavel Vostřák. Domácí se ale přeci jen dočkali. Vyloučení Kracíka potrestal v 52. minutě Charouzek, který dorazil ostrou ránu zpoza modré čáry, 1:5. Předtím se však opět sama na brankáře domácího týmu řítila dvojice Straka-Andrašovský.

Zápas se již začínal v poklidu dohrávat. Plzeň přenechala domácím více iniciativy a s hrou na krásu vyrážela do rychlých protiútoků. Těsně před koncem utkání ještě kolem Šmída prosvištěla rána Šípa, ovšem skóre se již nezměnilo a Plzeň si připsala po výborném výkonu jak první vítězství v přípravě, tak první body do tabulky skupiny A Tisport cupu.