PLZ - ZLN 5:2

PLZ - ZLN 5:2 - Škodovka přehrála trápícího se mistra!

Plzeň - V západočeské metropoli byl k vidění zápas dvou posledních šampiónů, k utkání devátého kola nejvyšší soutěže do Plzně přicestoval tým PSG Zlín. Ševcům se v probíhajícím ročníku vůbec nedaří, krčí se na posledním místě tabulky. A letošní mizérii se jim nepodařilo prolomit ani na ledě Škodovky. Indiáni byli téměř po celý zápas lepším týmem, brzy vedli o tři branky a vedení si již utéct nenechali. K výhře domácích přispěl svou první brankou v extralize i obránce Michal Moravčík!

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

5:2
3:1, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 9. Moravčík (Beran, Kubalík), 13. T. Sýkora (Kubka, Balej), 15. Kratěna (Divíšek, Lev), 26. Kubalík (Moravčík), 60. Divíšek – 19. Kotvan (Řezníček, Holík), 42. Řezníček (Holík, Říčka). Rozhodčí: Šír, Hejduk – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:0. Diváci: 4326. Střely na branku: 26:22. Zblokované střely: 11:4. Hity: 10:11. Vhazování: 39:24. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.

Machovský (Mensator) – Pulpán, Kadlec (A), Boháč, Mozík, Moravčík, Kubka, Pavlíček – Lev, Simon, Kratěna (C) – Pletka, Divíšek, J. Sýkora – Johnson, T. Sýkora, Balej – Kubalík, Beran, Schleiss

PSG Berani Zlín

Štůrala (Kašík) – Horák, Marušák, Urbanec, Žižka, Řezníček, Kotvan – Veselý, Leška (A), Balaštík (A) – Köhler, Čajánek (C), Okál – Říčka, Vlach, Holík – Čech, Šťastný, Ondráček

Ján Sýkora 0 0 0 -1 4

Domácí začali utkání aktivně, ihned po úvodním vhazování se hrnuli do útoku. I díky tomu si vybojovali hned na začátku zápasu přesilovou hru. Tu ale využít nedokázali, přestože Johnson měl velmi dobrou příležitost. Při zlínském brankáři však stálo štěstí. To už však neplatilo v deváté minutě, když už oba týmy hrály v plném počtu. Michal Moravčík vypálil od modré čáry, zlínský brankář nic neviděl a kotouč propadl až za jeho záda - 1:0. O čtyři minuty později se skóre změnilo podruhé. Tomáš Sýkora tečoval střelu Branislava Kubky, kterou vyslal slovenský obránce od modré čáry a Štůrala lovil puk ze své sítě - 2:0. Plzeňský druhý gól nabudil, Zlín se bránil jen za cenu faulu.

Druhou nabídnutou přesilovku indiáni zužitkovali velmi rychle. První zápas před domácími fanoušky oslavil asistencí Tomáš Divíšek. Jeho střelu usměrnil do branky zcela nekrytý Ondřej Kratěna a poslal Škodovku už do tříbrankového náskoku - 3:0. O chvíli později mohl ještě jednou rozveselit domácí publikum Johnson, když vystihl Štůralovu rozehrávku, ale zlínský gólman svou chybu stihl napravit. Místo toho se podařilo hostům snížit. Necelou minutu a půl před koncem první dvacetiminutovky se prosadil Oldrich Kotvan a upravil tak kosmeticky skóre první třetiny - 3:1.

Druhá část začala nervózním soubojem mezi domácím Pletkou a Čajánkem. Oba kohouti byli odesláni na trestnou lavici, oba týmy zůstaly v plném počtu. Jenže to se o chvíli později změnilo a Zlín hrál ve třech. Dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru ale domácí nedokázali využít. To je však nemuselo mrzet příliš dlouho, neboť krátce po návratu obou zlínských hráčů na led, předvedl krásné sólo Dominik Kubalík a vrátil domácím tříbrankový náskok - 4:1. Na konci dvacáté sedmé minuty viděli diváci, kterých nepřišlo příliš mnoho, další pěstní souboj. Tentokrát jeho aktéry byli Ján Sýkora a Horák.

Poté si také Zlín zahrál přesilovku pěti proti třem. Ani žlutomodří hráči v této herní disciplíně nebyli úspěšní. Zlínskou křeč dovedl k dokonalosti Vlach, když nedokázal zamést puk do odkryté branky a trefil jen boční síť. Zlínští se snažili se skóre něco udělat, ale hra se jim příliš nedařila. Další možnost jim dal vyloučený Kadlec, ale ševci v přesilovce příliš dlouho nevydrželi, na trestnou lavici putoval Marušák. Při hře čtyři na čtyři nebezpečně pálil Filip Čech, ale Machovský si s jeho ranou poradil. V poslední vteřině druhé dvacetiminutovky zlikvidoval i pokus Ondráčka a udržel tak domácím pohodlné vedení.

Třetí třetinu začal lépe Zlín. Hned ve 42. minutě snížil na dvoubrankový rozdíl ranou od modré Dalibor Řezníček – 4:2. O chvíli později na Machovského pálil Marušák, tentokrát měl plzeňský gólman dobrý výhled a střelu hostujícího obránce si pohlídal. Zlín byl po druhé vstřelené brance jako politý živou vodou. Jeho nápor zbrzdil Urbancův faul, Plzeň ovšem početní výhodu neodkázala i přes pár dobrých pokusů využít. Téměř přesně v polovině třetí třetiny ujížděl Divíšek zlínské obraně sám na Štůralu. Byl faulován a svůj nájezd si zopakoval po nařízeném trestném střílení. Položil si zlínského gólmana, přehodit ho však nedokázal, skóre zůstalo nezměněné.

Poté se Ján Sýkora pokoušel probojovat proti třem Zlínským do útočného pásma. To se mu sice podařilo, ale k pořádnému zakončení se už nedostal. V 55. minutě Lev vystihl chybnou rozehrávku hostí, nemířil však přesně. Na druhé straně se snažil k dorážce dostat Leška, ale Machovský si za pomoci svých beků s celou situací poradil. Stejně tak ustál i situaci po Říčkově střele minutu před konce základní hrací doby. To už odjel také Štůrala z branky. Zlínská výhoda navíc čtyřicet pět vteřin před koncem třetí třetiny byla umocněna vyloučením Kadlece. Jenže Zlín nedokázal svou šanci využít. Naopak, Tomáš Divíšek se po nepřesné rozehrávce zmocnil puku a dovezl ho až do opuštěné hostující klece a stanovil tak konečné skóre - 5:2.

Milan Razým (trenér HC Škoda Plzeň): Vítězství se zrodilo v první třetině. Zlínští zlobili do samého konce. Viděli jsme útočný hokej, který se musel divákům líbit. Jsme šťastní za tři body a doufáme, že jsme se našim fanouškům alespoň trochu omluvili za výkon proti Hradci Králové.

Rostislav Vlach (trenér PSG Zlín): Rozhodla první třetina, kterou jsme prohráli 0:3. To už se těžko dotahuje, přestože jsme šance ale měli. V poslední části jsme si vytvořili tlak, ale nic jsme z něj nevytěžili. Proto Plzeň dnes zaslouženě vyhrála.