Gól v poslední vteřině

P l z e ň - Dorost: Lasselsberger Plzeň – Bílí Tygři Liberec 1:3. V hodně tvrdém utkání se z výhry nakonec radovali hosté z Liberce. Severočeši dvakrát využili zaváhání plzeňské obrany a trefami v poslední vteřině první a na začátku druhé třetiny si vytvořili dvougólový náskok, který už domácí nesmazali. Plzeň dokázala snížit při dvojnásobné přesilovce, ale víc už Liberec nedovolil. K hodně nervózní atmosféře zápasu přispěl nepřesnými výroky také sudí Hošek.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

1:3

Branky a nahrávky: 30. Šlauf (Holý) - 20. Sládek, 25. Langr (Peřina), 60. Polakovič (Tondr, Pavlů). Rozhodčí: Hošek – Černý, Jelínek. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. Třetiny: 0:1, 1:1, 0:1. Diváci: 124.

Ulč – Krňoul, Černý, Martinec, Kořínek, Štich, Jonák – Holý, Setikovský, Šlauf - Jindra P., Kocman, Holub - Malý, Heřman M., Valenta

Nedvídek – Tondr M., Starec, Sládek, Hrach, Pavlů, Kajínek – Tondr L., Bohůnek, Nevyhoštěný – Polakovič, Bárta, Nedvěd – Peřina, Langr, Petera - Furch

Oba týmy začaly opatrně s důrazem na obranu. První šanci si vypracoval Holý, ale skulinu mezi betony libereckého brankáře Nedvídka nenašel. V čase 2:22 se poprvé vylučovalo, na trestnou lavici si šel sednout domácí Štich. Přesilovka se Liberci příliš nepovedla, ale hosté se při ní dostali do tempa. Navíc hostům u rozhodčího procházeli i zákroky za hranicí pravidel, například když Tondr srazil plzeňského obránce nebezpečně na vlastní branku. Plzeň se tak znovu připomněla ohrožením branky až v deváté minutě, kdy Valenta zkoušel překonat libereckého brankáře střelou mezi betony. I tentokrát byl Nedvídek úspěšnější. Následně se vylučovalo na liberecké straně. Za faul na Holého byl vyloučen Petera. V přesilovce Holý vypracoval tutovku pro Šlaufa, kterého našel křížnou přihrávkou brankovištěm u levé tyčky. Šlauf ale nedokázal puk zvednout a napálil jej pouze do betonu libereckého gólmana. Od třinácté minuty hráli domácí další přesilovku. Martincovu střelu ale tečoval Jindra pouze těsně mimo libereckou branku. V závěru plzeňské přesilovky nechala domácí obrana příliš prostoru pro Nevyhoštěného, který vyslal na Ulče nebezpečnou střelu z levého kruhu. Plzeňský brankář ji pohotovým zákrokem skryl v lapačce. Ani další střela Nevyhoštěného při liberecké přesilovce se neujala. Velice pěknou akcí se v poslední minutě prezentoval Heřman, který zakončoval individuální průnik umístěnou střelou od modré. Vyznamenal se ale i gólman Nedvídek, který proti Heřmanově bombě vytáhl ukázkový semafor. Když už to vypadalo, že první třetina skončí bez gólu, snesl se před plzeňské brankoviště vysoký puk, po sražené liberecké střele. Domácí obránci jej nedůrazně vyhodili, takže liberecký Bárta mohl svůj střelecký pokus zopakovat. Ani tentokrát plzeňská obrana vyražený puk neuklidila a Sládek jej v poslední vteřině první třetiny dorazil za bezmocného Ulče. 19:59 – 0:1.

Po nevyužité přesilovce Liberce v úvodu druhé části si ve 25. minutě plzeňská obrana opět vybrala oddechový čas. Langr vystřelil z pravého kruhu na Ulče, dojel si pro vyražený puk a po objetí branky jej zasunul do prázdné plzeňské klece. 24:37 – 0:2. Domácí se mohli vrátit do hry v přesilové hře po faulu Petery na Krňoula. Obrovskou šanci nevyužil Setikovský, kterého chytře uvolnil Holý. Setikovský ale sám před brankářem přestřelil libereckou branku. Další šanci Plzně v přesilovce zastavil Liberec neodpískaným faulem a ani další nečistý zákrok na velmi aktivního Holého se nepískal. Až za Peterovo vysokou hůl opět na Holého se vylučovalo. Za necelou minutu byl navíc vyloučen Starec a Liberec se musel bránit ve třech. Plzni se přesilovka dlouho nedařila, až v poslední vteřině před návratem Petery vystřelil z pravé strany Holý a Šlauf jeho střelu dorazil z levého kruhu do liberecké branky. 29:49 – 1:2. Plzeň pocítila šanci k vyrovnání a zvýšila útočnou snahu. Jenže obránci ve 34. minutě úplně zapomněli na Furcha, který dostal dlouhou přihrávku a řítil se sám na plzeňského brankáře. Ulč vyřešil situaci riskantním, ale účinným vyjetím z branky a zastavil liberecký nájezd. O chvíli později se nejdřív dopustil faulu Černý a při ponechané výhodě Liberce byl faulován Nedvídek. Naštěstí pro domácí udělil sudí nepochopitelně pouze jeden dvouminutový trest. Jelikož po Holém odpočíval na plzeňské trestné lavici ještě dvakrát Černý, odehrála Plzeň téměř celý zbytek třetiny v oslabení. Liberec však nebyl v přesilovce nebezpečný a do šancí se dostávali snáze hráči Plzně. Výrazně ohrozit brankáře se ale nepovedlo ani jednomu týmu.

Poslední třetina byla hodně nervózní. Liberec postavil na modré nepropustnou hráz, a pokud to nešlo jinak, pomáhal si fauly. Neodpískaný krosček na Holého byl pouze špičkou ledovce. Ve 44. minutě hráli hosté v šesti a věnovali Plzni přesilovku. V té mohli domácí vyrovnat, ale po přihrávce Kocmana zpoza branky nepropálil Nedvídka Holub. Liberec se sice ubránil, jenže ve 48. minutě se dopustil Bárta zcela zbytečného útočného faulu a domácí měli znovu výhodu početní hry. Ani tentokrát však plzeňští neuspěli. Nejblíže gólu byl Kořínek, kterému se ale střela z dobré pozice nepovedla. Po návratu Bárty na led se do breaku dostal Nedvěd, ale trefil pouze dobře postaveného Ulče. Další šanci k vyrovnání měl po individuální akci Kocman, jenže při zakončení byl faulovaný. Přesilovka Plzně netrvala dlouho, protože libereckého Hracha následoval na trestnou lavici domácí Martinec a hrálo se ve čtyřech. Největší šanci zápasu spálil v 57. minutě Jindra, který překombinoval breakovou situaci. Při přečíslení tří na jednoho putoval puk po ose Kocman – Holub k Jindrovi, který ale těsně před brankářem zvolil místo střely přihrávku zpět na Kocmana. Nedvídek však tento úmysl vystihl a přihrávku brankovištěm zastavil. Definitivně rozhodnout zápas mohl v 59. minutě Nevyhoštěný, ale netrefil přihrávku Tondra. Plzeň se v závěru pokusila o powerplay, ale celá akce skončila vylučováním na obou stranách. Za hrubost byli potrestáni Kocman a Bohůnek a rozhodčí Hošek dodal korunu svým nepřesným výrokům, když navíc ještě vyloučil Setikovského za nebezpečnou hru vysokou holý. Plzeňský kapitán totiž v době, kdy se pískalo, teprve naskakoval ze střídačky za odvolaného brankáře a do hry vůbec nezasáhl. Plzeň se v závěru pokusila o zoufalý krok, powerplay v oslabení, ale po nepřesné rozehrávce domácích uzavřel skóre střelou do prázdné branky Polakovič 59:43 – 1:3.