SF1: PLZ - KOM 2:3

SF1: PLZ - KOM 2:3 - Po obrovském boji bere první bod v sérii Brno

Plzeň - Po kratší odmlce se šlo v Home Monitoring Aréně znovu na hokej, všichni hokejoví fanoušci se dočkali očekávané semifinálové série mezi domácí Škodou a Kometou Brno. Hosté se dokázali v každé třetině jednou prosadit, indiáni korigovali dvěma trefami ve třetí části, ale na vyrovnání stavu již nedosáhli.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

2:3
0:1, 0:1, 2:1

Branky a nahrávky: 44. D. Kindl (Moravčík, Kracík), 57. D. Sklenička (Kantner, J. Kindl) – 12. Vondráček (R. Zohorna, L. Čermák), 29. Mallet (TS), 45. H. Zohorna (J. Krejčík, Nečas). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.

7 407

M. Svoboda (Hylák) – Moravčík, P. Kadlec (C), J. Kindl, Čerešňák, D. Sklenička (A), Jones, Pulpán – Schleiss, Mertl, Gulaš (A) – Stach, Kratěna, Indrák – D. Kindl, Kracík, Kantner – Hollweg, Preisinger, T. Kubalík

HC Kometa Brno

Čiliak (Langhamer) – Štencel, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec (A), Bartejs, L. Vágner – R. Zohorna, Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, L. Horký – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Haščák, L. Čermák (C), Vondráček

David Stach 0 0 0 0 0

Reklama na hokej! Tak by se dala nazvat první třetina úvodního semifinálového utkání mezi Plzní a Brnem. Přes opatrnější začátek duelu se do toho po pár minutách hokejisté pořádně obuli – šance střídala šanci, mantinely duněly a na ledě to pořádně jiskřilo. První velikánskou šanci střetnutí měl v sedmé minutě domácí forvard Jaroslav Kracík. Ten v útočném pásmu klasicky hledal, komu by přihrál, ale nakonec sám vypálil. Jeho pokus švihem zvnějšku zastavila tyčka branky Marka Čiliaka. Záhy měli hráči Komety několik zajímavých šancí po střelách od modré čáry, hosté celkově hodně stříleli, ale gólman Miroslav Svoboda působil klidným dojmem. Na druhé straně Kratěna perfektně načasoval přihrávku na Jonese, proti němu se zase blýskl Čiliak, jenž roztáhl beton přes celou brankovou čáru. A hned přišla i příležitost hostí. K odraženému puku se dostal Marcel Haščák, který bleskovou dorážkou také trefil brankovou konstrukci.

Z další akce již poprvé udeřilo. Indiánská obrana byla mírně dezorientovaná okolo své branky, zpoza ní napálil kotouč před brankoviště Radim Zohorna, Kadlec touš nedokázal zastavit, takže se k němu jako první dostal Tomáš Vondráček, který rychlou střelou otevřel skóre. Následně byli aktivnější domácí, kteří si v rozmezí tří minut vykombinovali hned čtyři větší šance. Nejprve předvedla třetí útočná formace Škody pěknou akci, leč Matyáš Kantner beton Čiliaka nepřehodil. Poté dohrál Ryan Hollweg protihráče v útočném pásmu, na plzeňského útočníka se záhy vrhli hned dva Brňané, takže se domácí dostali do přečíslení. Kubalík našel Moravčíka, ten však rovněž trefil jen přesouvajícího se Čiliaka. Následně to zkusili samostatně Jakub Kindl a David Stach, oba se procpali až před branku, ale vyrovnat nedokázali. Poslední obrovskou šanci první části si připsalo znovu Brno, když Erat v úniku dvou na jednoho našel Petra Holíka, jenž střílel šikovně do protipohybu, ale Svoboda včas sklapl ruku k tělu a puk nepustil.

Celý zápas skončil v čase 21:44 pro plzeňského forvarda Tomáše Kubalíka, který ještě před buly ve středním pásmu sekl Marcela Haščáka, hlavní sudí ihned signalizoval, že bude vylučovat, po konzultaci všech čtyř rozhodčích nakonec inkasovala domácí 17 trest na pět minut a do konce utkání. Před Kometou tedy stála velice zajímavá možnost na zvýšení skóre. Martin Nečas se během přesilovky neustále nabízel, několikrát střílel, ale pokaždé ho vychytal Svoboda, Jakub Krejčík pálil dvakrát těsně mimo. Jan Schleiss poté vystihl pas Erata a hnal se s Kantnerem v oslabení do přečíslení. Schleiss střílel na vzdálenější tyč, Čiliak puk zastavil lapačkou. Dlouhatánskou přesilovou hru nakonec Brňané nevyužili.

Ale prosadili se paradoxně ve vlastním oslabení. První příležitost měl Martin Erat, jenž na Svobodu najížděl z levé strany, ale gólmana Plzně nakonec nepropálil. Následně zaváhal Kadlec, přes kterého se prohnal Alexandre Mallet. Domácí bek dravého rychlíka v samostatném úniku zahákoval, sudí zkřížil ruce nad hlavou, takže Mallet dostal další šanci na nájezd během trestného střílení. To provedl útočník Komety precizně, po kraťoučké kličce se trefil rychlou střelou přesně pod břevno. Aktivní Brno tedy zvýšilo na 2:0. Následně se hrál znovu nesmírně vyrovnaný hokej, indiáni se snažili, ale Kometa naprosto zkušeně bránila a vyrážela do smrtících brejků. Duel po dorážkách Hollwega ještě více vyhrotila menší potyčka mezi domácím vousáčem a hostujícím Tomášem Malcem. Ryan Hollweg nakonec inkasoval o dvě trestné minuty více, takže Jihomoravané měli k dispozici přesilovku. Tu jim ale zkrátil dalším faulem Mallet. Po čtyřiceti minutách se šlo do kabin za stavu 2:0 pro hosty.

Ve čtyřiačtyřicáté minutě se indiáni dočkali snížení. Denis Kindl, který byl v prvních dvou třetinách jedním z nejaktivnějších hráčů Plzně, se prohnal po levé straně, hledal před brankou najetého Kantnera, ale obrana Brna si nakonec sama srazila puk do vlastní sítě. Ale o jeden gól to bylo jen pár sekund. Sudí totiž poslali Skleničku na trestnou lavici a Kometa nabídnutou přesilovou hru využila okamžitě. Nečas po buly poslal puk na Krejčíka, jenž ihned oslovil úplně volného Hynka Zohornu, který číhal před domácí brankou. Brněnský útočník si touš v klidu zpracoval a následně ho poslal přesně k pravé tyči. 3:1 pro Kometu. Následně měli v přesilovce šanci domácí, Matyáš Kantner byl po pasu Kratěny příliš blízko u Čiliaka, takže nedokázal přehodit jeho beton.

V čase 56:40 se však podruhé prosadili Západočeši a bylo znovu sníženo na rozdíl jediné branky. Kantner bryskně zavezl puk do útočného pásma po pravé straně, poslal touš do jízdy na modrou čáru, kde se ho ujal obránce David Sklenička. Ten nahodil kotouč na branku Čiliaka, před kterým byl veliký provoz, hostující gólman toho moc neviděl. Puk nakonec jeho výstrojí propadl až do sítě. Minutu a půl před třetí sirénou domácí odvolali gólmana Svobodu na střídačku, zároveň si vyžádali oddechový čas. Plzeňští se sice v šesti udrželi do konce zápasu před brankou Čiliaka, ale překonat už ho nedokázali. První bod v semifinálové sérii tedy získala Kometa Brno.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Bylo to vyhecované utkání, což jsme čekali. Musím pokárat některé hráče, musejí přidat a zítra to snad bude vypadat jinak. Z výkonu jsem trochu zklamaný, chybí větší bojovnost.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Měli jsme kvalitní vstup do utkání, hodně jsme stříleli a dostali jsme se do vedení. Od 13. minuty v první třetině byla Plzeň lepší, ale zvládli jsme to. Ve druhé třetině jsme sice nevyužili pětiminutovou přesilovku, ale dokázali jsme ujet v oslabení a vedli jsme 2:0. Co se týče třetí třetiny, věděli jsme, že domácí budou riskovat. Tlačili se do pásma, ale zvládli jsme to, naštěstí jsme dali gól na 3:1. Kluci makali a musím je pochválit, jsme moc rádi za vedení v sérii.