SF5: PLZ - KOM 2:6

SF5: PLZ - KOM 2:6 - Krásná sezona končí v semifinále, Škoda získala bronzové medaile

Plzeň - Indiáni po výhře ve čtvrtém semifinálovém utkání na ledě Komety Brno vrátili sérii do západočeské Home Monitoring Arény. Hostující tým dával Plzni lekce z produktivity, prakticky každou větší šanci dokázali Jihomoravané proměnit v gól, po dvou třetinách vedli 5:1. Kometa si postup pohlídala, pro Plzeňské sezona skončila. Indiáni nakonec v extralize obsadili celkové třetí místo.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno

2:6
1:3, 0:2, 1:1

Branky a nahrávky: 19. Gulaš (Mertl, Stach), 55. Gulaš (Čerešňák, Vráblík) – 3. M. Erat (Nečas, Zaťovič), 20. Nečas (H. Zohorna), 20. M. Erat (Hruška, R. Zohorna), 23. L. Čermák (Štencel, O. Němec), 29. P. Holík (Zaťovič, Haščák), 57. Mallet (Vondráček). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5, 2:5, 2:6.

7 337

M. Svoboda (Hylák) – Moravčík, Jones, Vráblík, Čerešňák, D. Sklenička, P. Kadlec (C), Pulpán – Stach, Mertl, Gulaš (A) – Kantner, Kratěna, Indrák (A) – D. Kindl, Kracík, Schleiss – Hollweg, Preisinger, Pour

HC Kometa Brno

Čiliak (Langhamer) – Barinka, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs, Štencel – R. Zohorna, Hruška, M. Erat (A) – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Vincour, L. Čermák (C), Vondráček

Roman Vráblík 0 1 1 -1 0

Indiáni nevstoupili do pátého semifinálového utkání nejlépe, hned v první minutě šli do čtyř, když sudí poslali na trestnou lavici Michala Moravčíka. Kometa si během brzké přesilovky vypracovala celkem velký tlak v útočném pásmu, ale všechny střely i dorážky lapil gólman Miroslav Svoboda. Ihned po skončení početní výhody přehráli hosté Plzeň ve středním pásmu, Martin Erat si navedl puk v útočné třetině na střed hřiště, odkud rychle vypálil. Brankář Svoboda šel rychle do rozkleku, leč svižná střela zápěstím zaplula do sítě pod jeho lapačkou. Následně se začali dopředu tlačit domácí, ti však naráželi na hostující obranu. Jako například v přečíslení Indrák, ten nepropálil beka před sebou, chvíli po něm dorážel u pravé tyčky nahození Jonese Jan Schleiss, ale Marek Čiliak se proti jeho pokusu včas přemístil.

Západočeši poté měli k dispozici přesilovou hru, tu však nesehráli dobře, hostující branku prakticky neohrozili. V závěru úvodního dějství pak padly během 61 sekund hned tři góly. Nejprve Stach s Mertlem vybojovali puk v útočném pásmu, druhý jmenovaný přihrál na Milana Gulaše, který rychlou střelou vyrovnal na 1:1. Ve dvacáté minutě poté dvakrát udeřilo Brno. 16 sekund po plzeňském vyrovnání zaváhala v obranném pásmu domácí obrana, Martin Nečas se zjevil úplně nekrytý u levé tyčky, jeho střela z voleje zaplula přesně do odkryté branky indiánů. Ale hned po pár vteřinách mohl znovu srovnat Kracík, jeho blesková dorážka šla nakonec jen do boční sítě. A aby to na Škodu nebylo málo, 7 sekund před koncem první části si mezi kruhy našel odražený puk znovu Martin Erat, svou střelou se trefil pod břevno branky Svobody, jenž neměl šanci zasáhnout lapačkou. Po dvaceti minutách tedy vedla Kometa 3:1.

První velkou možnost měl ve druhé třetině domácí bek David Sklenička, jenž se s pukem procpal až před branku Čiliaka, ale brněnskou svatyni nakonec netrefil. A poté indiáni stále a stále kupili nepřesnosti v obraně, Kometa se několikrát hnala do přečíslení. Jedno z nich proměnil v čase 22:01 hostující kapitán Leoš Čermák, který vzal celou akci na sebe, střelou švihem se trefil do vzdálenějšího horního rohu domácí branky. Za Plzeň poté stříleli Preisinger a Jones, Marek Čiliak si se všemi pokusy Škody dokázal poradit.

Další únik Brna už byl moc na Miroslava Svobodu, kterého v polovině utkání překonal Petr Holík, bylo to 5:1 pro Kometu. V přečíslení dva na jednoho předložil Holíkovi puk Martin Zaťovič, brněnský útočník se trefil do prázdné branky Plzně. Svoboda opustil brankoviště, poprvé v play-off se na plac dostal náhradní gólman Škody Alexandr Hylák. Ten si hned musel poradit s dalším atakem Brna. Zní to sice monotónně, ale Kometa se dostala do přečíslení dva na jednoho, které zakončoval Vondráček. Ten už byl blízko u Hyláka, takže nedokázal přehodit jeho beton. Hosté si poté hráli to své, co potřebovali, indiáni tlačili i v přesilovkách, ale nedokázali si vytvořit pořádnou tutovku. Po dvou třetinách vedlo Brno 5:1.

Třetí třetině se už jen dohrávala. Kometa si stále hrála to potřebné, hostující hráči spíše nahazovali puky do středního a útočného pásma, dopředu se moc nehrnuli. Západočeši se sice i nadále snažili procpat do šance, ale za velmi nepříznivého stavu jim to šlo s přibývajícím časem stále složitěji. Sedm minut před třetí sirénou odvolala domácí střídačka Hyláka před začátkem přesilovky na střídačku, indiáni to zkusili v šesti proti čtyřem. Plzni se tento tah vyplatil, početní výhodu využil tvrdou ranou Milan Gulaš, jenž vstřelil svůj druhý gól v utkání – 2:5. Indiáni i poté hráli bez gólmana, do prázdné branky se po boxerské vložce mezi Hollwegem a Malcem trefil Alexandre Mallet. Brno si tak pohlídalo postup do finále, plzeňská cesta skončila v semifinále, indiáni po utkání převzali bronzové medaile.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): V první řadě gratuluji Kometě, zasloužila si to více a přeju jí, aby došla až za titulem. Přestože jsme se na toto utkání dobře připravovali, nevstoupili jsme do něj dobře. Nešly nám nohy a možná i hlava, Brno toho využilo. Poslední minuta první třetiny se nepovedla, udělali jsme několik chyb a bylo to 1:3, na začátku druhé části to rázem bylo 1:5 a bylo po zápase. Chtěli jsme se s tím porvat a vrátit sérii do Brna, ale nepovedlo se to. Co se týče celé sezóny, na kluky jsem hrdý. Vyhráli jsme základní část, silní jsme byli zejména doma. Chci poděkovat všem, co se na tom podíleli. Pokud tak budeme dále pokračovat, i další sezóny budou kvalitní. Upřímně si myslím, že i když jsme nyní zklamaní, bronzová medaile je úspěch a jsme za ni rádi.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Dnes jsme změnili způsob hry, chtěli jsme hrát trochu jinak a byli jsme sami překvapeni, jak se to vyplatilo. Přineslo to ovoce v podobě vítězství a postupu do finále. Plzeň si ale zaslouží veliký respekt. Odehrála skvělou sezonu, zvedla prezidentský pohár a získala bronzové medaile. Série nebylo vůbec jednoduchá, ačkoliv výsledek vypadá jednoznačně. Jsme hrdí na náš tým, jak se popasoval s dnešním utkáním i sérii a postoupil do finále. Chtěl bych pogratulovat i naší juniorce za vítězství ve finále. Je vidět, že dnešní hokejová sobota patří Kometě.