SPA-PLZ 1:2 v prodl. - Pomsta Jiřího Zelenky!

P r a h a - První zápas po reprezentační pauze sehráli hokejisté LASSELSBERGERu ve sváteční den na horkém ledě pražské Sparty. Po bezbrankových dvou třetinách začaly góly padat až ve třetí části. Skóre otevřel ve 42. minutě Petr Ton, jehož lehkou střelu propustil Málek mezi svými betony. Na Tonovu branku odpověděl v 55. minutě exsparťan Jiří Zelenka. Utkání dospělo až do prodloužení, které 49 vteřin před sirénou ukončil Zelenka, jenž se tak proti svému mateřskému klubu blýskl dvěma zásahy! Na obě branky Jiřímu Zelenkovi přihrávali jeho spoluhráči z útoku David Moravec a Michal Straka.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

1:2p
0:0, 0:0, 1:1 - 0:1

Branky a nahrávky: 42. Ton (Štrba) - 55. Zelenka (D. Moravec, M. Straka), 65. Zelenka (D. Moravec, M. Straka). Rozhodčí: Smeták - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:7, navíc Bříza (Sparta) 10 min. Diváci: 4698.

Bříza - Stehlík, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - O. Kratěna, J. Straka, Sivek - Ton, Marek, Štrba - Netík, Kašpařík, Vopat - Špaňhel, Havelka, M. Růžička.

Málek - Nedoma, M. Výborný, Jindřich, Trnka, Klaus, Štěpánek - Zelenka, D. Moravec, Matějovský - A. Padělek, Koukal, Andrašovský - Důras, Šindel, Adamský - Sakata, M. Straka, Tvrdoň.

Jiří Zelenka 2 0 2 2 0

Transparenty, halogeny a obří vlajky vítaly Spartu po dlouhé reprezentační přestávce v T-Mobile Areně. Ovšem ani snaha o zlepšení atmosféry nevyburcovala oba celky k vyššímu nasazení. Ospalé tempo probudil po dlouhých minutách až Sivek, který sám před Málkem nedokázal proměnit efektní příhru Kratěny. V zápase byl nejvíce vidět především rozhodčí Smeták, který nasadil od samého začátku přísné měřítko a nebojácně posílal za katr jednoho muže za druhým. To vyústilo ve dvojnásobnou přesilovku pro Spartu, ale ta zůstala nevyužita. Největší šanci promarnil Kratěna, jehož rána nahoru se zastavila v lapačce Málka. Stejnou výhodu dostala o pár minut později také Plzeň, avšak dvouminutové oslabení zvládli Pražané na výbornou. Bříza prvně v utkání zasahoval až v polovině prvního dějství, ale Trnka a vzápětí Zelenka jej neoklamali. Závěr nepříliš atraktivní třetiny patřil agilnímu Markovi, který se pokoušel nejdříve rozhodit Málka zpoza hráče, posléze udivil zadáky hostí kličkami, ale na Málka si v zakončení opět nepřišel.

Prostřední třetinu začali Západočeši početní výhodou, jediná střela Andašovského z pravého křídla ovšem skóre nadále neměnila. Přesilovou hru nevyužili také domácí, ti se prezentovali střelou Černoška do skrumáže v brankovišti, plzeňský gólman si nebezpečnou situaci pohlídal. Stehlíkovo nahození vyvolalo před Málkem několik vteřin zmatků, přestože brankář hostí nic neviděl, opět stihl zakročit na výbornou. Z velkého bránění Plzeňských se utrhl až Koukal, ale dlouhými háčky si cestu k Břízovi nenašel. Hrozící nebezpečí z hole Andrašovského obětavým pádem zničil obránce Hanzlík. Neatraktivní zápas se táhl jako nekonečný, diváci jen zoufali. Do dobré nálady je nerozproudil ani Netík, jenž neproměnil sólový únik.

Začátek třetí třetiny domácím vyšel náramně. Ton z mezikruží lehkou střelou mezi nohy nachytal Málka na švestkách a poslal svůj tým do vedení. Navýšit vzápětí mohl ještě Marek, ale podobně jako Štrba pár okamžiků před ním ztroskotal na pozorném rozkleku plzeňského strážce svatyně. Druhou branku v síti hostí nepřineslo ani přečíslení Štrby s Markem, mezi tyče se nevměstnal ani puk z dorážky rychlého Tona. Do odkryté klece v přesilové hře nezamířil ideálně Kratěna, a tak brzy přišel trest. V 55. minutě po individuelní akci Moravce zakončil do prázdné branky Zelenka. Sparta se mohla do vedení brzy vrátit, rozhodčí Smeták jí nabídl slibnou výhodu čtyři na tři, avšak zakončení domácích hokejistů bylo žalostné. Kratěna s Tonem své střely v branky nepřetavily ani poté, co Málkovi clonil šikovně Štrba. V samém závěru neproměnili slibné pokusy ani po závaru marek se Štrbou a utkání dospělo do prodloužení.

V nastaveném čase převzala Plzeň iniciativu na své hole. Před Břízou hrozil nejvíce Zelenka, avšak chvíli dezorientovaného gólmana domácích nepřekonal ani Padělek. Důras se dravostí dostal v mžiku až před svatyni Sparty, ale chvíli pro zakončení zmeškal. Za Holešovické odpovídali na druhé straně Netík s Kratěnou, jenže Málek byl vynikající. V 65. minutě z prostoru mezi kruhy napálil puk znovu Zelenka a svou druhou brankou vystřelil Plzni druhý bod navíc. Sparta nezvítězila v základní hrací době již šest utkání.

František Výborný (Sparta): "Chtěli jsme vše zlomit a vyhrát hned v prvním zápase, ale nevyšlo to. V první třetině jsme byli dost nervózní, ve druhé výrazně lepší, ale nedali jsme gól. Ve třetí třetině jsme chtěli vedení uhájit, ale Plzeň byla aktivnější, měla šance a podařilo se jí vyrovnat. Prodloužení již bylo o štěstí a Jirkovi Zelenkovi vyšla střela z první, kterou umí."

Radim Rulík (Plzeň): "Jsme strašně spokojeni. Přijeli jsme do Prahy bojovat o body, ale věděli jsme, že to bude těžký zápas a Sparta bude po změnách, které se tady udály, nabuzená. Chtěli jsme se domácím vyrovnat pohybem, což se nám, myslím, v první a ve třetí třetině podařilo. Ve druhé byla Sparta lepší, ale bylo důležité, že jsme neinkasovali. Náš výkon se zlepšil po inkasovaném gólu, kdy jsme se vydali ze všech sil a podařilo se nám zápas otočit."