SF5: SLA-PLZ 4:5

SF5: SLA-PLZ 4:5 - Indiáni vybojovali půl minuty před koncem postupový mečbol!

Plzeňští hokejisté dokázali v nevídané přestřelce uspět na ledě Slavie a v pátém semifinálovém duelu si připsali postupový mečbol. Výhru Západočechů zajistil 34 vteřin před závěrečnou sirénou Tomáš Vlasák, který zužitkoval dobrou práci St. Pierra.

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň

4:5
2:2, 1:0, 0:2

Branky a nahrávky: 19. Hertl (Růžička), 20. Jelínek (Kadlec), 39. Kempný (Jelínek), 54. Hertl – 15. Kovář (Straka), 20. Pletka, 44. Kratěna (Pletka), 45. Kovář (Slovák, Straka), 60. Vlasák (St. Pierre). Střely na branku: 33:28. Rozhodčí: Hribik, Pešina - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 668. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5.

HC Slavia Praha

Furch – Kempný, Dresler, Kadlec (C), Skokan, Doležal, Tomica (A), Kuboš, Vrdlovec, Kučný, Jelínek, Šenkeřík, Poletín, Micka, Kolařík (A), Žejdl, Alinč, Sklenář, Růžička, Stránský, Hertl

Mazanec – St. Pierre, Hanzlík (A), Poživil, Schleiss, Vampola, Sýkora, Kratěna, Vlasák (A), Straka (C), Kašpařík, Lev, Kovář, Hollweg, Dvořák, Slovák, Růžička, Mozík, Petruška, Boháč, Pletka

Tomáš Vlasák 1 0 1 0 0

Na poměry play off byl začátek zápasu relativně otevřený a ani jeden z týmů si moc nedělal hlavu s důslednou obranou. Například už ve druhé minutě Vladimír Růžička nastřelil tyč Mazancovy brány. Do větších příležitostí se dostávali především slávisté, kterým Plzeň dovolila několik přečíslení 2 na 1. Nebezpečné situace však musel hasit i brankář Slavie Furch. Domácí obrana totiž měla ve vlastním pásmu také dost "okének".

První takové potrestala Plzeň v 15. minutě. Prosadil se centr Jan Kovář, noční můra slávistů. Po nevyužité nadějné příležitosti červenobílých ujeli Plzeňští do přečíslení, ze kterého se střelou do Furchova protipohybu úspěšně zakončoval jmenovaný forvard (0:1). Chvíli na to se však strhla gólová smršť. Nejprve po dorážce z mezikruží vyrovnal Tomáš Hertl (1:1) a 25 vteřin před koncem třetiny Petr Jelínek dojel ve vlastním oslabení puk vyhozený do levého kruhu obranného pásma hostů a zamířil přesně do vzdálenější šibenice Mazancovy branky (2:1). Domácí se ale z vedení dlouho neradovali. Furch totiž vyrazil jednu ze střel najíždějícímu Václavu Pletkovi přímo na hůl, a plzeňský útočník neměl problémy se střelou do prázdné branky (2:2).

Ofenzivní choutky hráče ovládly

Ač se to může zdát k obvyklé povaze zápasů play off a důležitosti velikonočního utkání paradoxní, opatrně nehrálo ani jedno z mužstev. Hojnost dramatických situací podporovala také častá vyloučení. Jak ale Slavia, tak Plzeň v přesilovkách nijak neexcelovaly. Domácím nijak neprospěla ani výhoda pěti proti třem.

V závěru prostřední části jedno z mužstev přece jen dostalo puk do sítě toho druhého. Ve vlastním oslabení se podruhé v utkání trefila Slavia. Obránce Michal Kempný ujel do přečíslení dvou na jednoho, zodpovědnost při zakončení ale vzal na sebe a tvrdým příklepem Indiána v bráně propálil (3:2).

Euforie předchází pád

Slávisté v utkání už jednou vedli, ale po ztrátě koncentrace inkasovali. Ani napodruhé se domácí ze svých chyb nepoučili. Ve 44. minutě za Plzeň vyrovnával z prostoru brankoviště hákovaný Ondřej Kratěna (3:3), a po uplynuté minutě museli červenobílí lovit puk z branky znovu. Slovákovu střelu tečoval do branky Jan Kovář. (3:4).

Od té chvíle Slavia nastartovala jízdu za vyrovnáním, což se jí povedlo díky druhé zápasové branceTomáše Hertla, který si vybruslil do mezikruží, odkud poslal puk přes Mazancovu vyrážečku (4:4). Domácí ale už potřetí nedokázali odolat zvýšené aktivitě Plzeňských, načež inkasovali. O to víc bolestivé pro sešívan bylo, že Plzeň rozhodla půl minuty před koncem zápasu. Špatně pokrytý Tomáš Vlasák si vybruslil do středu útočného pásma a Furcha propálil (4:5). Přes úctyhodný nápor se Slavii už vyrovnat nepodařilo. Semifinálová série se tak za stavu 3:2 pro Indiány stěhuje do Plzně.

Vladimír Růžička (HC Slavia Slavia): "Zápas byl velice dobrý a napínavý pro diváka. Ale my jsme bohužel udělali poměrně dost chyb v obranném pásmu a soupeř je potrestal. Třikrát se dostal sám před bránu a dal gól, proto jsme nevyhráli. Chyba se samozřejmě nějaká občas udělá, ale když ji soupeř využije, dostane vás trochu dolů."

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Série graduje a hraje se velmi dobrý hokej. Znovu se potvrdilo, že kdo vstřelí první branku, ten zvítězí. Vedli jsme 1:0 a mohli přidat druhý gól, což se nepodařilo, naopak Slavia strhla vedení na svou stranu při naší přesilovce. Bylo ale důležité, že jsme ještě ke konci první třetiny dokázali v té samé vyrovnat. Ve druhé třetině jsme se dostali pod tlak domácích, přestáli oslabení, i to ve třech proti pěti, ale pak jsme udělali chybu při hře čtyři na čtyři. Zredukovali jsme sestavu na tři útoky, podařilo se nám jít do vedení, ale Slavia opět vyrovnala. A když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, v poslední minutě jsme to zakončili v náš prospěch."