PlZ - VIT 4:2 - Po vyrovnaném boji zůstaly body v Plzni

P l z e ň - Se sebevědomým celkem z Vítkovic změřili své síly hokejisté HC Lasselsbergeru Plzeň v 47. extraligovém kole. Severomoravané nepřijeli prodat kůži lacino a tvrdě bojovali byť jen o jediný bod. Jejich naděje s konečnou platností pohasly až v samotném závěru, kdy Martin Paroulek vstřelil uklidňující branku. V Plzni ale mohlo být hodně smutno, protože hosté hráli hodně odvážně a často zaměstnávali brankáře Romana Málka, který se znovu blýskl několika neuvěřitelnými zákroky. Solidní týmový výkon tak položil základ důležitému vítězství.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

4:2
1:2, 2:0, 1:0

Branky a nahrávky: 17. Jindřich (J. Straka, Paroulek), 24. M. Straka (Andrašovský, Cartelli), 31. Andrašovský (J. Straka, Cartelli), 58. Paroulek (J. Straka, Andrašovský) - 18. Tomášek (Irgl), 18. Krayzel (Míka, Burger)

Málek - Dobroň, Jindřich, Dobrovolný, Cartelli, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Špaňhel, Kracík, Prorok - Dvořák, Důras, Šaffer

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Jurečka, Černošek, Seman, Zápotočný, Rimmel, Kumstát, Chmelíř, Ficenc - Míka, Burger, Krayzel - I. Padělek, Turek, Hubáček - Irgl, Štefanka, Tomášek - Köhler, Hulva, Olesz

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
16:33 Robert Jindřich Josef Straka Martin Paroulek Jindřich, Straka, Paroulek, Cartelli, Andrašovský Seman, Zápotočný, Padělek, Turek, Hubáček
17:20 Martin Tomášek Zbyněk Irgl Tomášek, Irgl, Rimmel, Kumstát, Štefanka Cartelli, Dobrovolný, Vostřák, Straka M., Matějovský
17:33 Luděk Krayzel Petr Míka jiří Burger Krayzel, Míka, Burger, Černošek, Jurečka Dobroň, Krajíček, Dvořák, Důras, Šaffer
23:47 Michal Straka Dušan Andrašovský Mário Cartelli Straka M., Andrašovský, Cartelli, Dobrovolný, Straka J. Jurečka, Černošek, Burger, Krayzel
30:44 Dušan Andrašovský Michal Straka Mário Cartelli Andrašovský, Straka M., Cartelli, Dobrovolný, Straka J. Rimmel, Kumstát, Irgl, Štefanka
57:23 Martin Paroulek Josef Straka Dušan Andrašovský Paroulek, Straka, Andrašovský, Jindřich, Cartelli Černošek, Seman, Padělek, Turek, Olesz

Reportáž

Oba týmy začaly hezky od podlahy a plzeňská hala viděla od úvodního hvizdu svižný hokej. Hra se živelně přelévala z jedné strany kluziště na druhou a brankáři s přehledem řešili zapeklité situace před svými svatyněmi. Zpočátku zápasu měl viditelně více práce domácí Roman Málek. Několika zákroky se rozehřál, ale v páté minutě byl již překonán. Červené světlo se však nerozsvítilo, domácího gólmana zachránila levá tyč! V otevřené partii častěji chybovala domácí defenzíva. Jako například v desáté minutě, kdy zcela volný Ivan Padělek zůstal mezi kruhy, ale z otočky napálil pouze hrazení za plzeňskou klecí. Vítkovičtí domácí takto varovali ještě několikrát, ale nakonec udeřilo nejprve na druhé straně. Snahu domácích po vedoucím gólu dokumentoval Mário Cartelli, který si v třinácté minutě nabruslil na pas zpoza Pincovy klece, ale z bezprostřední blízkosti se prosadit nedokázal. Pak se znovu zaskvěl parádními zákroky Roman Málek. Nejprve vychytal Luďka Krayzela a následně i opakované šance vítkovického juniorského útoku. Pak už se měnilo skóre. První se radovali domácí. Josef Straka vyhrál buly, Martin Paroulek posunul na modrou Robertu Jindřichovi, který si počkal na vhodný okamžik, kdy bude mít Pinc zakrytý výhled - 16:33, 1:0!

Kdo čekal, že domácí vedoucí gól uklidní a nasměruje k jasnému vítězství, mýlil se. Výborně hrající Vítkovice Lasselsbergeru předvedli, jak se má odpovídat na inkasovaný gól. V krátkém časovém sledu dvěma slepenými brankami otočily skóre! V obou případech byl Málek bez šance na úspěch, obrana propadla na celé čáře. Postupně se z výhodných pozic trefili Martin Tomášek a Luděk Krayzel - 17:20 a 17:33, rázem to bylo 1:2! Paralyzovaní domácí dohráli třetinu duchem nepřítomni.

V šatně se Plzeňští rychle oklepali a do druhé části naskočili zdravě nažhaveni. Dobré šance měli Ivo Prorok a zvláště Martin Paroulek, který nedokázal zkrotit puk u pravé tyčky vítkovické branky. Vyrovnání se domácí hala dočkala poměrně záhy. Ale musela si chvilku počkat na definitivní potvrzení. Michal Straka totiž puk napálil přímo do Pincovy lahve ležící na vítkovické brance. Hlavní arbitr se po konzultaci s videorozhodčím rozhodl gól uznat. Mohlo se zdát, že domácí centr napálil břevno. Protože se tak nestalo, platil nerozhodný stav - 23:47, 2:2!

Vítkovice na ztracené vedení zareagovaly náporem. Dopomohly jim k tomu přesilovky, ale Málek držel domácí naděje nad vodou. Přispěl tak k rozhodujícímu momentu celého duelu. Možnost zahrát si v početní výhodě dostali i domácí a dokonale ji využili. S trochou štěstí dopravil puk do vítkovické sítě Dušan Andrašovský, který trefil hokejku brankáře Pince, od níž kotouč zamířil mezi betony a za brankovou čáru - 30:44, 3:2!

Následovala asi nejpohlednější pasáž už bez tak dost povedeného zápasu. Hráči obou mužstev se předháněli v zahazování šanci a Pinc s Málkem si náležitě zvyšovali sebevědomí zdařilými zákroky. Domácí mohla mrzet především promarněná čtyřminutová přesilovka při vyloučení Petra Hubáčka v závěru druhé třetiny. Do kabin se tedy šlo za těsného vedení Plzně.

Pro třetí dějství byly karty rozdané jasně. Lasseslberger se soustředil na obranu a hosté prahli po vyrovnání. Plzeňští hráli až příliš pasivně a dobře bruslící Moravané si vytvořili řadu slibných příležitostí, které ale bez výjimky zneškodnil Roman Málek. Velmi nebezpečně vypadala především střela Jiřího Burgera z 51. minuty, kterou domácí brankář skrz padajícího obránce neviděl a nereagoval na ni. Naštěstí pro Západočechy šla mimo.

S krátícím se časem se na led vkrádala nervozita a častěji se kouskovala hra. Dramatický konec se nakonec přes veškerá očekávání nekonal. V 54. minutě byli Vítkovičtí blízko vyrovnání. To by ovšem musel Petr Jurečka tváří tvář Romanu Málkovi uspět. Neuspěl, a to byla vítkovická labutí píseň. Z následného brejku se ještě neprosadil Marin Špaňhel, ale brzo mělo přijít rozuzlení.

Nakonec na sebe vzal odpovědnost Martin Paroulek, který se ve vítkovickém pásmu u hrazení zmocnil kotouče, najel si na levý kruh a přesnou střelou zápěstím procedil puk pod Pincovou lapačkou do sítě - 57:23, 4:2! Sympaticky bojující hosté nesložili zbraně a i nadále doráželi na domácí branku, ale Plzeňští již kontaktní gól nepřipustili. Po šedesáti minutách tak mohla hala vypuknout v nadšení a společně s hráči oslavit zasloužené body!

Jiří Kučera (Plzeň): "Hráči si uvědomovali, že se v dnešním zápase hraje o hodně. Podržel nás brankář Málek. Rozhodly naše přesilové hry a vůle všech hráčů. Zranil se nám další obránce Nedoma, a tak jsme museli dohrávat na čtyři beky."

Aleš Tomášek (Vítkovice): "Za stavu 2:1 v náš prospěch jsme nedali další branku a pak jsme v přesilových hrách dvakrát inkasovali. Domácí nás velice obětavým výkonem již nepustili do hry."