Draví mladíci ukázali svoji údernou sílu

P l z e ň - Čtvrý útok ve složení Švík, Bílek, Důras měl největší podíl na úspěšné odvetě proti Litvínovu. 690 diváků vidělo převahu domácího týmu, hosté dokázali pouze dvakrát vyrovnat. Poslední třetina rozhodla o tom, že oba dva body zůstaly po vítězství v poměru 5:2 v západočeské metropoli.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

5:2

11. Důras (Bílek, Švík), 37. Švík (Bílek), 45. Krátoška (Sedlák), 49. Bílek (Švík, Důras), 55. Vostřák (Matějovský, Hurtaj) - 21. Prorok (Balázs, Hübl), 39. Kacíř (Říha). Rozhodčí: Kolísek - Havlín, Kostka. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 690

Barta - Dobroň, Hanzlík - Kubeš, Vobořil - Výborný, Cartelli - Andrašovský, Straka, Adamský - Dvořák, Krátoška, Sedlák - Vostřák, Hurtaj, Matějovský - Švík, Bílek, Důras

Mařík - Hranáč, Martínek - Kroupa, Poživil - Klobouček, Bombic - Rebolj, Ťupa - Balázs, Hübl, Prorok - Kašpar, T. Martinec, Gombár - Kacíř, Říha, Kotrla - Kubinčák, Havel, Skořepa

Plzeň vstoupila do utkání náporem. Trenér Čada uiž na začátku přípravy deklaroval, že Plzeň půjde do každého zápasu s cílem zvítězit a touha po vítězství z Lasselsbergeru sálala po celé utkání. Už v 1. minutě vyzkoušel plzeňského odchovance Michala Maříka v litvínovské brance Zdeněk Sedlák, který se dostal následně i k dorážce své střely, ovšem neuspěl. Zajímavou situaci viděli diváci ve 4. minutě, kdy Ivo Prorok zahákoval Josefa Straku, puk se dostal k Sedlákovi, jenž znovu střílel na branku, ale nemilosrdně nastřelil ležícího Straku... Horkou chvilku připravil Maříkovi Martin Adamský, jenž tečoval střelu Maria Cartelliho, ale puk namířil těsně vedle.

V 11. minutě to však již přišlo. Roman Bílek, který nastoupil teprve ke svému druhému utkání v dresu plzeňského áčka, skvěle obešel 120 kilogramů vážícího litvínovského golema Petra Martínka, jenž se marně pokoušel vyhodit puk alespoň do středního pásma. Popojel si trochu doprava, vypálil na Maříka, ten jeho střelu vyrazil jen před Michala Důrase a pro toho nebyl problém puk zasunout do poloprázdné branky - 1:0. Že vám chybí výčet akcí Litvínovských? Žádné akce nebyly...

První šanci hostům nabídl plzeňský gólman Libor Barta, jenž ve 14. minutě chtěl rozehrát puk holí, ovšem minul ho a touš, směřující pomalu do sítě, se šťastně odrazil od jeho brusle na hůl litvínovského hráče. Šokovaný Lukáš Říha ho pak samým leknutím nad lehce nabytou šancí poslal vedle.

Na začátku druhé části hosté plzeňské fanoušky zpražili hned na začátku. Ve 22. vteřině vyrovnal Ivo Prorok, který se nejlépe orientoval před ležícím Liborem Bartou. Vzápětí mohl strhnout vedení na stranu domácích Aleš Krátoška. Spolu s Michalem Dvořákem najížděli na jediného obránce Lukáše Poživila, ale příliš prudká přihrávka (střela?) Krátošky šla mimo branku. Ve 24. minutě mohl padnout gól na druhé straně. Mezi Ondřejem Kubešem a Milanem Vobořilem prošel do výhodné střelecké pozice Viktor Hübl, jenž rozezvučel levou tyč Bartovy branky. Vyrovnání Plzeň trochu zaskočilo, hosté po špatné první třetině vyrovnali hru.

Hrálo se v těchto chvílích nahoru - dolů, šance střídala šanci. Po hrubé chybě Jana Hranáče se ocitl sám před Maříkem Radek Matějovský, ovšem šanci neproměnil a naopak o několik sekund později putoval za faul na trestnou lavici. Početní výhodu však sehráli hosté trapně. Jedinou šanci měl Lukáš Říha, který najížděl na Bartu, ale vracející se Michal Dobroň dokázal zažehnat nebezpečí. I on byl krátce na to vyloučen, ale Plzeň se opět v pohodě ubránila. Přímo z trestné lavice pak Dobroň ujížděl na Maříka, ale v poslední chvíli ho fauloval Vojtěch Kubinčák.

Vyloženou šanci měl po Dvořákově přihrávce Ondřej Kubeš, ale Mařík ho se štěstím vychytal. Gólmana, jenž je v Litvínově na dvouměsíčním hostování z Havířova, nepřekonal o chvíli později ani Straka. Udeřilo až ve 37. minutě. Aktivní Roman Bílek, jemuž bylo v únoru teprve devatenáct let, tvrdě vypálil na Maříka, ten střelu jen vyrazil před sebe a Jan Švík nekompromisně zavěsil pod víko. O dvě minuty později však Mario Cartelli s Martinem Výborným nepokryli prostor před brankou, osamocený Lukáš Říha přihrál stejně nehlídanému Marianu Kacířovi a bylo vyrovnáno. Barta neměl žádnou šanci.

I třetí část začala pěkně zostra. Už po 17 vteřinách byl vyloučen Prorok za sekání a Strakově řadě chybělo ke gólu jen velmi málo. Útočníci však chtěli dovézt puk až do branky a tomu dokázali Litvínovští zabránit. Ve 44. minutě se v nebezpečné pozici ocitl Říha, ale jen vyprášil Bartovi betony. O minutu později Aleš Krátoška ve vyložené šanci přestřelil, o chvilku později si však po Sedlákově přihrávce zlepšil náladu - 3:2.

Při třetím vyloučení Proroka v zápase měli hosté velkou šanci na vyrovnání. Lukáš Havel mohl vyslat Kubinčáka do samostatného nájezdu, ale Dobroň nebezpečí skvostným zákrokem uhasil. Krátce nato pak nejlepší hráč zápasu Roman Bílek přidal ke dvěma finálním asistencím i branku, když skóroval zblízka po souhře celého útoku mladíků.

Litvínovští ještě zlobili při vyloučení Dobroně, ale to byla jejich labutí píseň. Po chybě hostů ve středním pásmu totiž našel v 55. minutě Radek Matějovský Pavla Vostřáka, který nezadržitelně skóroval. Po obléhání plzeňské branky mohl ještě snížit Říha, ale plzeňský gólman svůj celek podržel. Plzeň tak porazila Litvínov 5-2 a udělala významný krok k tomu, aby si poprvé v historii poháru vybojovala postup do semifinále.

Rostislav Čada: Na našem vítězství má největší zásluhu obranná hra a kvalitní taktika. Spokojen jsem zejména se třetí třetinou. Naším cílem je uspět v každém zápase, takže se samozřejmě budeme snažit postoupit do semfinále poháru. Co se týká brankářů, šanci dnes dostal Libor Barta a stejně jako se Zdeňkem Šmídem i s jeho výkony jsem velmi spokojen. Doufám, že v nich oba budou pokračovat i nadále.